Hlavní navigace

Maďarský parlament schválil daň z finančních transakcí. I pro svou centrální banku

10. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Maďarský parlament schválil daň z finančních transakcí, která se netýká je komerčních bank, ale také banky centrální.

Od včerejška zasedal EcoFin, který by měl napovědět o něco více, zejména o detailech záchrany španělských bank. Ministři se přes noc dohodli na tom, že dají Španělsku rok navíc proti původním plánu na zkrocení deficitu (do 2014). Konkrétní částka pro banky zatím nebyla stanovena, platí strop EUR 100 mld. a nově bude 30 mld. připraveno už do konce července „pro všechny případy“. EcoFin také souhlasí s tím, aby banky (po vzniku jejich společné regulace) mohl rekapitalizovat přímo ESM, bez vládních záruk.

Navzdory některým očekáváním se EcoFin nevyjádřil k možnosti přímého nákupu bondů trhu prostřednictvím záchranných fondů (to zatím dělá, resp. dělala jen ECB, a ta se k tomu od LTRO moc nemá). To by ocenilo zejména Španělsko jehož 10y výnosy se včera opět dostaly až nad 7,1%.

Dnes pokračuje zasedání ministrů financí všech zemí EU. To by se mělo také zabývat situací v Řecku a hodnocením, na kolik se nová vláda hodlá držet podmínek bailoutu. Té řecký parlament včera vyslovil důvěru, podle očekávání se za ní postavili všichni členové tří koaličních stran.

Šéf ECB M. Draghi včera při svém vystoupení před Evropským parlamentem připustil, že by sazby mohly dále klesat.

Čínská inflace zpomalila v červnu na 2,2% z květnových 3,0%, což je hluboko pod cílem 4%. To otvírá centrální bance prostor pro další měnové uvolnění. Ta již 2× snížila sazby a povinné minimální rezervy komerčních bank. Čínský premiér Wen Ťia-pao navíc prohlásil, že také vláda bude muset použít agresivnější prostředky k podpoře růstu. Dnes ráno slabost potvrdily nižší než očekávané importy (6,3% vs. očekávaných 12,7%). Export naopak očekávání předčil.

Průmyslová produkce v ČR se v květnu meziročně propadla o 2,4%, což je vůbec první propad od října 2009. Není to ale nic překvapivého vzhledem ke zpomalujícím exportním trhům a dlouhodobě slabé domácím poptávce. Trh čekal pokles o 2,6%m dokonce 4,0%. Částečně to jde na vrub bazickému efektu, protože loňský květen byl mimořádný (+14% r/r), ale i sezónně očištěné m/m číslo ukazuje na lehký propad. Do záporných čísel se dostal i 3M průměr. Negativní přírůstek zaznamenaly prakticky všechny sektory, nejlépe si vedly automobilový průmysl, který přidal 0,5% r/r.

Lehce pozitivně dopadla květnová obchodní bilance, její přebytek se v květnu meziročně zvýšil z CZK 22 mld. na 23,1 mld. I když export výrazně zpomalil, na +2,8% r/r, dovoz si vedl ještě hůře a propadl se meziročně o 1,1%.

skoleni_27_5

Maďarský parlament schválil daň z finančních transakcí, která se netýká je komerčních bank, ale také banky centrální. Ta to považuje za ohrožení své nezávislosti. A pokud se za její postoj postaví i ECB, klesne pravděpodobnost zahájení rozhovorů o kreditní lince od MMF, kterou maďarská vláda potřebuje.

České ministerstvo financí vydalo nový emisní kalendář. V srpnu plánuje celkem 3 aukce pokladničních poukázek v celkovém objemu CZK 27 mld. a 4 aukce bondů, každou v objemu 2 – 3 mld.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).