Hlavní navigace

Maďarský forint na více než dvouměsíčním maximu

8. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z dnešního obchodování nejvíce vytěžil maďarský forint, který si v průběhu dne připsal 0,6 % a posílil na nejsilnější úrovně od konce ledna letošního roku (304,73 HUF/EUR).

K jeho ziskům přispěla i maďarská únorová průmyslová produkce, která díky exportům automobilů překvapila nejvyšším růstem od dubna 2011 (+8,1 % y/y). Česká koruna i polský zlotý uzavřely den prakticky beze změny. 

Hlavní událostí na domácím trhu bude zítra zveřejnění inflace za měsíc březen. Ta by měla v meziročním vyjádření zůstat na stejné úrovni jako v únoru, tedy na 0,2 %. Z meziměsíčního pohledu by ceny měly stagnovat. Mírně vyšší by měly být ceny regulovaných položek (+0,1 % m/m) a potravin (+0,5 % m/m), naopak ceny pohonných hmot by měly v březnu poklesnout (-1,0 % m/m). Meziroční jádrová inflace by se měla postupně vzdalovat od červených čísel, když za březen očekáváme její růst o 0,38 % (+0,29 % v únoru). ČNB ve své prognóze předpokládala průměrný růst inflace v 1. čtvrtletí tohoto roku ve výši 0,4 %. Skutečná inflace se tak od prognózy centrální banky bude pravděpodobně lišit o 0,2 p. b. Jedná se však jen o velmi malou odchylku na to, aby centrální banka přistoupila k nějaké zásadnější změně své strategie. Data z reálné ekonomiky jsou navíc v poslední době velmi silná. Exit z intervenčního režimu i nadále očekáváme v polovině roku 2015.

Na českém trhu dluhopisů nás zítra čekají dvě aukce státních dluhopisů a to čtyřletého vládního dluhopisu CZGB 0.85%/2018 a čtrnáctiletého CZGB 2.50%/2028. Předpokládáme, že oba dluhopisy budou upsány bez problémů a to ve výši blížící se hornímu intervalu indikovaného nabízeného objemu, tedy 5 mld. CZK.

Účto_tip_změny21

V regionu bude hlavní událostí zítřejšího dne pokračující zasedání polské centrální banky, která zřejmě ponechá úrokové sazby beze změny na úrovni 2,5 %. Změna pravděpodobně nenastane ani v rétorice centrální banky, která už na svém minulém zasedání prodloužila periodu, během které očekává stabilní úrokové sazby, a to minimálně do konce Q3 14. Záznam z minulého zasedání maďarské centrální banky by mohl podpořit očekávání trhu, že série snižování úrokových sazeb je již u konce, což by mohlo ještě více vylepšit pozici maďarskému forintu.

Česká swapová křivka dnes na svém dlouhém konci vzrostla o 1 bb, na krátkém konci zůstala beze změny.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).