Hlavní navigace

Maďarsko se potýká s klesající inflací

13. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Také Maďarsko se potýká s klesající inflací, spotřebitelské ceny tam v říjnu rostly jen o 0,9%, trh při tom čekal 1,4%.

Také Maďarsko se potýká s klesající inflací, spotřebitelské ceny tam v říjnu rostly jen o 0,9%, trh při tom čekal 1,4%. Pro Maďarsko jde o nejnižší inflaci za posledních 40 let. Guvernér Maltocsy včera v reakci na čísla prohlásil, že na rozdíl od ČNB pro maďarskou centrální banku nejsou měnové intervence možností. A má pravdu. Maďary na rozdíl od Čechů tíží zadlužení v cizí měně a v případě oslabení forintu by dluhová zátěž domácností dále stoupla. Maďarská CB navíc ještě má prostor pro další snižování sazeb (základní sazba je aktuálně na 3,40%). Další možností je navýšení objemu stimulačního programu.

• To reprezentanti naší centrální banky mají jiný úkol, obhajovat intervence, ke kterým sáhli. Včera tak učinil K Janáček, který mluvil o riziku deflace. Podle něj se inflace vrátí nad 1% na začátku příštího roku. V. Tomšík zase zopakoval, že ČNB se intervencí bude držet „po dlouhou dobu“. A guvernér Singer v dnešní MF Dnes zopakoval mantru ČNB, a sice že lidi neutrácejí, proto, že čekají nižší ceny. No, nevím, neříkám, že jsem dělal reprezentativní průzkum, ale pár lidí, co jsem včera oslovil s otázkou na vývoj cenové hladiny deflaci nezmiňovali. Pokud lidí neutrácejí, pak spíše kvůli nejistotě, obavám atd. A je otázkou, zda tato intervence toto neprohloubí. Jak říká známý: „Já bez nového auta ještě rok, rok a půl vydržím“.

• V ECB se zase po čtvrteční cutu opět spekuluje nad zápornou depozitní sazbou. Včera ji připustil člen BR J. Asmussen, který zároveň řekl, že ECB se sazbami ještě neklesla na nepřekročitelné dno. Podobně se nezávisle na něm vyjádřil další člen ECB E. Nowotny, podle kterého má ECB narozdíl třeba od Fedu ještě prostor pro snižování sazeb. Nowotného navíc více než inflace (resp. hrozící deflace) straší stagnující ekonomika. Oba dva pánové přitom ve čtvrtek údajně argumentovali proti snížení sazeb.

legislativni_zmeny_21

• Lockhart a Kocherlakota z FEDu včera zopakovali, že FED by měl ultra volnou měnovou politiku prozatím ponechat. Jinými slovy, nechtějí žádný začátek exitu, žádné snižování odkupů MBS / dluhopisů. No, hlasovací právo nyní nemají, takže to zas tak významné není, domnívám se ale, že problém s fiskálem + nízká inflace bude tlumit tendence začít s exitem.

• Podle FRA centrální banky by měla tamní ekonomika po zpomalení ve 3Q z 0,5% na 0,1% (číslo za 3Q vyjde ve čtvrtek) opět nabrat dech a v posledním kvartále roku růst o 0,4%. Odhad je založen na předstihových indikátorech, které naznačují zlepšení v říjnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).