Hlavní navigace

Maďarsko chce za nákup bondů odměňovat cizince svým pasem. Proč se neradovat?

31. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Maďarsko navrhuje dávat pas těm, kteří si koupí vládní bondy za 250 tis. eur. Ne že by bylo maďarské občanství tak atraktivní, ale leckoho z Číny či Ruska by mohl lákat volný pohyb po EU.

Řecko se dohodlo s mezinárodními věřiteli na balíčku úspor, který byl podmínkou toho, aby došlo k uvolnění dalších 31 mld. eur ze schválené 130 mld. pomoci. Balíček ale ještě musí projít parlamentem, který by se k němu měl vyjádřit příští úterý. To nebude ale tak jednoduché, nejmenší koaliční partner, Demokratická levice, dopředu oznámil, že pro něj hlasovat nebude … 

Německý trh práce příliš nepřekvapil, počet nezaměstnaných lehce vzrostl, míra nezaměstnanosti po revizi poskočila už v září o 0,1 p.b. na 6,9 %, kde zůstala i v říjnu. Slabý růst se tak trhu práce podepisuje, ale ten stále vykazuje poměrně vysokou robustnost a dopady jsou jen omezené. 

Maďarská centrální banka podle očekávání snížila sazby o 25 bodů na 6,25%. Hlasování pravděpodobně skončilo v poměru 4–3, což koresponduje s počtem externích členů dosazených premiérem Orbánem (4). Ti poukazují hlavně na to, že inflace je vysoká v důsledku jednorázových faktorů a až převládne její poptávková složka, tak začne klesat. Guvernér Simor na jednu stranu ocenil nedávno schválené rozpočtové balíčky, zároveň v nich ale vidí další riziko pro inflaci. Trh nijak výrazně nereagoval, forint se držel v pásmu 284 – 285 k euru. 

skoleni_20_9

A Maďarsko ještě jednou. S velmi neotřelým nápadem přišla vládní strana Fidesz. Každý, kdo si koupí minimálně za 250 tis. eur speciálních vládních bondů, dostane od vlády maďarský pas. Maďaři se tím snaží popasovat se značným objemem zahraničního dluhu, který bude v nejbližších letech maturovat. Stát se Maďarem se nemusí zdát až tak atraktivní, pointa je ale v tom, že s maďarským pasem může cizinec volně cestovat a pracovat v celé EU. A to už by leckoho (například u Ruska nebo Číny) nalákat mohlo. Jen se obávám, že zbytek EU z tohohle nápadu nebude moc nadšený. A dá se očekávat, že názory, které občas vypustí vysocí představitelé EU, že Schengen nebyl až tak dobrý nápad, opět o něco zesílí. 

Německé maloobchodní tržby rostly meziměsíčně o 1,5%, čekal se růst o 0,3%. Meziročně klesaly o 3,1%. Maloobchodní tržby jsou sice relativně slabé, ale poslední dva měsíce ukazují, že jsou spotřebitelé relativně při chuti a to přes zhoršenou situaci na trhu práce. V souladu s relativně dobrými maloobchodními tržbami byl i tento týden zlepšený index spotřebitelské důvěry GfK. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).