Hlavní navigace

Maďarská centrální banka snížila úrokové sazby o 0,25% na 5,5%.

Luboš Mokráš

Centrální bankéře nezastavil ani rychle oslabující forint – přednost pravděpodobně dostala slabá ekonomika a roli hrál i tlak vlády (pravděpodobně stejně jako na minulých zasedáních pro snížení sazeb hlasovali členové bankovní rady nominovaní vládou.

Doba čtení: 2 minuty

•V prohlášení po zasedání vyloučila bankovní rada použití drastických nestandardních opatření (s výjimkou akutní finanční krize). Trh se obával, že by vláda mohla k podobným opatřením ve snaze povzbudit ekonomiku NBH dotlačit (přesněji její část, kterou jmenovala). Tato část prohlášení byla přijata podle guvernéra NBH jednomyslně, což je právě z hlediska možnosti přijetí těchto opatření pozitivní – nemají ani podporu od členů rady jmenovaných současnou vládou. Forint se právě díky tomu vrátil na 296 po tom co se předtím dotkl 300.

• Polské HDP rostlo v souladu s očekáváním o 2,0%. Růst domácí poptávky byl slabý, pouhých 0,1%. K růstu nejvíce přispěly čisté exporty. Předpokládáme, že v probíhajícím čtvrtletí bude ekonomika stagnovat a že zároveň půjde o dno aktuálního cyklu. Ve druhém pololetí by mělo dojít k postupnému zrychlování růstu ekonomiky. Domácnosti by kvůli stagnaci reálných mezd měly zůstat opatrné, čekáme však lepší investice. Centrální banka by měla reagovat na slabost ekonomiky snížením sazeb v únoru, potom čekáme ve snižování sazeb přestávku. Zlotý se udržel poblíž 4,19.

• Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se nečekaně prudce propadla. Index Conference Board klesl z 66,7 prosinci na 58,6. kleslo jak hodnocení současné situace tak očekávání. Spotřebitelé především vnímají výrazné zhoršení na trhu práce, což ovšem v dosavadních číslech nebylo vidět. Bude proto zajímavé, jaké údaje z trhu práce ve zbytku týdne dostaneme. Už dnes bude zveřejněn údaj ADP o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru a v pátek pak budou zveřejněny oficiální údaje.

dan_z_prijmu

• Ceny nemovitostí v USA dále zrychlili podle Case-Schillerova indexu tempo růstu na 5,5% meziročně. Z mnoha hledisek je tento vývoj pozitivní – vyšší bohatství domácností, lepší stabilita finančního sektoru, motivace stavět nové domy a tedy celkové oživení sektoru rezidenčních nemovitostí.

• Dnes bude hodně dat. Začneme indexy důvěry v eurozóně, v USA pak kromě už zmíněného údaje ADP o změně počtu pracovních míst bude navíc první odhad HDP za čtvrté čtvrtletí minulého roku. Trh je opatrný, čeká se poměrně slabý růst lehce nad 1%, možné je mírné pozitivní překvapení. Večer se dozvíme výsledky zasedání FOMC, nemělo by dojít k žádnému velkému překvapení s výrazným dopadem na trh. Nejzajímavější bude hodnocení stavu ekonomiky. Rizikem je jakýkoliv náznak, že by Fed mohl dříve než se čeká skončit s kvantitativním uvolňováním, to by mohlo vyvolat prudkou reakci trhu.

Našli jste v článku chybu?