Hlavní navigace

Maďarská centrální banka snížila úrokové sazby o 0,25% na 5,5%.

Luboš Mokráš

Centrální bankéře nezastavil ani rychle oslabující forint – přednost pravděpodobně dostala slabá ekonomika a roli hrál i tlak vlády (pravděpodobně stejně jako na minulých zasedáních pro snížení sazeb hlasovali členové bankovní rady nominovaní vládou.

•V prohlášení po zasedání vyloučila bankovní rada použití drastických nestandardních opatření (s výjimkou akutní finanční krize). Trh se obával, že by vláda mohla k podobným opatřením ve snaze povzbudit ekonomiku NBH dotlačit (přesněji její část, kterou jmenovala). Tato část prohlášení byla přijata podle guvernéra NBH jednomyslně, což je právě z hlediska možnosti přijetí těchto opatření pozitivní – nemají ani podporu od členů rady jmenovaných současnou vládou. Forint se právě díky tomu vrátil na 296 po tom co se předtím dotkl 300.

• Polské HDP rostlo v souladu s očekáváním o 2,0%. Růst domácí poptávky byl slabý, pouhých 0,1%. K růstu nejvíce přispěly čisté exporty. Předpokládáme, že v probíhajícím čtvrtletí bude ekonomika stagnovat a že zároveň půjde o dno aktuálního cyklu. Ve druhém pololetí by mělo dojít k postupnému zrychlování růstu ekonomiky. Domácnosti by kvůli stagnaci reálných mezd měly zůstat opatrné, čekáme však lepší investice. Centrální banka by měla reagovat na slabost ekonomiky snížením sazeb v únoru, potom čekáme ve snižování sazeb přestávku. Zlotý se udržel poblíž 4,19.

• Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se nečekaně prudce propadla. Index Conference Board klesl z 66,7 prosinci na 58,6. kleslo jak hodnocení současné situace tak očekávání. Spotřebitelé především vnímají výrazné zhoršení na trhu práce, což ovšem v dosavadních číslech nebylo vidět. Bude proto zajímavé, jaké údaje z trhu práce ve zbytku týdne dostaneme. Už dnes bude zveřejněn údaj ADP o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru a v pátek pak budou zveřejněny oficiální údaje.

• Ceny nemovitostí v USA dále zrychlili podle Case-Schillerova indexu tempo růstu na 5,5% meziročně. Z mnoha hledisek je tento vývoj pozitivní – vyšší bohatství domácností, lepší stabilita finančního sektoru, motivace stavět nové domy a tedy celkové oživení sektoru rezidenčních nemovitostí.

• Dnes bude hodně dat. Začneme indexy důvěry v eurozóně, v USA pak kromě už zmíněného údaje ADP o změně počtu pracovních míst bude navíc první odhad HDP za čtvrté čtvrtletí minulého roku. Trh je opatrný, čeká se poměrně slabý růst lehce nad 1%, možné je mírné pozitivní překvapení. Večer se dozvíme výsledky zasedání FOMC, nemělo by dojít k žádnému velkému překvapení s výrazným dopadem na trh. Nejzajímavější bude hodnocení stavu ekonomiky. Rizikem je jakýkoliv náznak, že by Fed mohl dříve než se čeká skončit s kvantitativním uvolňováním, to by mohlo vyvolat prudkou reakci trhu.

Našli jste v článku chybu?