Hlavní navigace

Maďarská centrální banka dnes ponechá nastavení měnové politiky nezměněné

26. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Maďarský forint zaznamenal mírné zhodnocení v rozsahu zhruba třetiny procenta.

Zprávy a události

Fed index průmyslové aktivity v Dallasu v červenci zaznamenal nečekaně výrazné zlepšení na –1,3 bodu z červnových –18,3 bodu. Trh čekal zlepšení pouze na –10,0 bodu.

Německý Ifo index podnikatelské důvěry zaznamenal v červenci 108,3 bodu, čímž výrazně překonal tržní očekávání ve výši 107,5 bodu. V červnu přitom index dosahoval 108,7 bodu. Zatímco složka hodnocení současných podmínek nepatrně vzrostla (na 114,7 bodu z červnových 114,6 bodu), složka očekávání zaznamenala pokles (z červnových 103,1 bodu na 102,2 bodu).

Konjunkturální průzkum ČSÚ ukázal na zlepšení českého indikátoru důvěry z červnových 10,2 bodu na 10,3 bodu. Zatímco podnikatelská důvěra vzrostla na 12,9 bodu z předchozích 12,3 bodu, důvěra spotřebitelů klesla z červnových 1,5 bodu na 0,0 bodu.

Celkový ekonomický sentiment v Maďarsku se během července zvýšil na 0,0 bodu z červnových –3,7 bodu. Zlepšení bylo patrné jak u spotřebitelů (z –19,2 bodu na –16,1 bodu) tak i u podnikatelů (z 1,7 bodu na 5,6 bodu).

Míra nezaměstnanosti v Polsku v souladu s očekáváním v červnu klesla na 8,8 % z květnových 9,1 %.

Německý Ifo index další pokles eura nedovolil

Euro vůči dolaru na úvod týdne víceméně stagnovalo. Nenavázalo tak na oslabující trend z konce minulého týdne, kdy kurz spadl pod 1,10 USD/EUR. Nicméně prolomení takto důležité technické úrovně možná poněkud překvapivě neznamenalo výraznější pokles dále pod tuto hladinu. Naopak během včerejší seance se kurz postupně zotavoval z cca 1,0950 směrem k 1,10 USD/EUR. Společné evropské měně pomohla solidní data německého Ifo indexu očekávání podnikatelů za červenec. I když byla složka očekávání ovlivněna výsledkem britského referenda a hodnota byla ve srovnání s tou červnovou nižší, pesimistická tržní očekávání se nenaplnila. Hodnocení současných podmínek se dokonce nepatrně zlepšilo.

Zatímco včera směřovaly zraky investorů k německému číslu, dnes odpoledne to bude série amerických dat. Po vysokých růstech nově zahájených staveb domů i vydaných stavebních povolení očekáváme po květnovém poklesu za červen solidní růst i u prodejů nových domů. Povzbudivá statistika by měla být výsledkem zlepšující se situace na americkém trhu práce, rostoucích mezd a nízkých úrokových sazeb na hypotéky. Příznivou situaci na trhu nemovitostí by pak měly potvrdit i květnové cenové indexy. Po včerejším dallaském indexu červencové průmyslové aktivity se dnes dočkáme obdobného ukazatele z Richmondu. Tržní konsensus ukazuje na zlepšení situace i v tomto regionu. Jediným horším číslem by měl být červencový ukazatel spotřebitelské důvěry. Nicméně ta se v červnu nacházela na více než půlročním maximu a červnové číslo by mělo mít pouze formu určité korekce. Pokud odpolední data naváží na tendence z posledních měsíců a potvrdí zrychlující růst americké ekonomiky, měla by to být pro dolar před zítřejším zasedáním FOMC pozitivní zpráva.

Středoevropské devizové trhy na úvod týdne v klidu

První pracovní den nového týdne byl na středoevropských devizových trzích ve znamení klidného kurzového vývoje. Česká koruna se včera držela přilepená k hodnotě 27,02 CZK/EUR, stejně tak stagnoval polský zlotý. Maďarský forint zaznamenal mírné zhodnocení v rozsahu zhruba třetiny procenta.

skoleni_29_6

Včera zveřejněné sentiment indikátory poukázaly na prozatím minimální dopad referenda ve Velké Británii na náladu spotřebitelů a podnikatelů. V Maďarsku nálada obou těchto skupin v červenci ve srovnání s červnem vzrostla. V Česku bylo zlepšení nálady patrné v podnikatelském sektoru. Za tím zřejmě stojí velmi dobrá situace v automobilovém průmyslu, který těží ze silné poptávky zejména v eurozóně. Naopak důvěra českých spotřebitelů klesla, a to téměř na dvouleté minimum. Jak uvádí ČSÚ, mají lidé obavy ze zhoršení ekonomické situace. To může být důsledkem nejistoty ohledně brexitu a jeho možného efektu na českou ekonomiku. Ani to ale nic nemění na faktu, že spotřeba domácností je a zůstane pro zbytek letošního roku i pro rok 2017 hlavním tahounem hospodářského růstu. Důvodem je zejména zlepšující se trh práce, což se projevuje ve zvyšující se zaměstnanosti i zrychlování tempa růstu mezd. Tyto trendy jsou patrné v celém regionu. Včera oznámená míra polské nezaměstnanosti spadla v červnu v souladu s očekáváním na 8,8 %. To představuje nejlepší výsledek od roku 1991.

Dnešní ekonomický kalendář je pro středoevropský region prázdný. Zasedat ovšem bude maďarská centrální banka. Změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme. Cyklus snižování úrokových sazeb v Maďarsku byl již ukončen. Pokud bude potřeba měnové politiky dále uvolnit, půjdou centrální bankéři cestou omezení ukládání depozit u centrální banky s cílem motivovat maďarský bankovní sektor k větší úvěrové angažovanosti.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).