Hlavní navigace

Maďarská aktiva nadšena z toho, že MNB nechystá další překvapení

27. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco na Kypru se spekuluje, o jak velkou část přijdou bohatí střadatelé a firmy s vklady nad 100 tisíc euro u dvou největších kyperských bank, globální či regionální trhy již začínají pomalu žít jinými příběhy.

Co se týká akcií a bezpečných vládních dluhopisů (tedy těch amerických či německých), tak tyto aktiva začínají zajímat spíše neustále se vylepšující konjunkturální data z USA. Včera přitom byly trhy konfrontovány se sérií smíšených dat, kdy vedle v zásadě pozitivních údajů z realitního trhu bylo zveřejněno i poměrně překvapivé zhoršení spotřebitelské nálady. Za jejím propadem možná hledejme spekulace o tom, jak na americkou ekonomiku dopadne utahování fiskálních šroubů. Fakt, že americký spotřebitel ubral na svém optimismu, bychom nicméně nepřeceňovali, neb daleko důležitější jsou tvrdá data v podobě maloobchodních tržeb, jež stále rostou tempem, které Američanům můžeme jenom závidět.

Z pohledu regionálních událostí pak včera zaujala maďarská centrální banka (MNB), která pod vedením nového guvernéra v souladu s očekáváním snížila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, tedy na rovných 5 %. Soudě z pozitivní reakce forintu a vládních dluhopisů, maďarským aktivům vůbec nevadilo, že MNB se pod novým vedením vydala přesně opačným směrem, než kterým postupují hlavní centrální banky světa – tedy k menší transparentnosti, a zrušila pravidelné tiskové konference po zasedání bankovní rady. Nicméně, forint i maďarské dluhopisy zřejmě ocenily, že se ze strany MNB nedočkaly něčeho horšího, a jsou spokojeny s pouhým standardním snížením základní úrokové sazby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).