Hlavní navigace

Maďaři zřejmě dále sníží sazby

12. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

S klesající inflací bojují i jiné centrální banky než ta česká. Dnes maďarský guvernér G. Matolcsy prohlásil, že by tamní banka mohla dále reagovat na současný trend inflace, která se nachází na 40letém minimu.

Kurz koruny vůči euru se dnes držel v minimálním rozmezí tří haléřů u hranice 27,00 CZK/EUR. Musíme si tak začít zvykat, že podobných obchodních dnů během následujících měsíců či kvartálů přibude. Zveřejňované makroekonomické statistiky tak budou mít na dění na devizovém trhu ještě nižší vliv.

Přitom dnešní údaje o běžném účtu platební bilance přinesly pozitivní překvapení v podobě nižšího deficitu na úrovni 2,94 mld. CZK. Již dlouhodobě se ukazuje, že Česká republika nemá problémy s vnější nerovnováhou, a pokud se podíváme do budoucna, očekáváme, že se deficit běžného účtu bude nadále snižovat. Důvody lze hledat především na straně obchodní bilance. Pokud se však podíváme na vývoj za první tři kvartály letošního roku, je ze statistiky zřejmé, že na zlepšování se podílejí i zbylé tři složky běžného účtu. Za celý letošní rok očekáváme v relaci k HDP deficit běžného účtu na úrovni 0,6 %, v příštím roce by pak mělo jeho zlepšování dále pokračovat. Platební bilance je tak rozhodně impulsem pro domácí měnu, její posílení je však nyní díky současné politice ČNB neočekávatelné.

Účto_tip_změny21

Dnes rovněž promluvili dva centrální bankéři (M. Hampl, K. Janáček). Jejich komentáře ale stojatou vodu na devizových trzích nerozčeřily, když ve svých proslovech obhajovali své nedávné rozhodnutí. Dle M. Hampla je částečným smyslem intervencí vnést na poměrně dlouhou dobu jistotu v pohledu, kde bude kurz koruny. K. Janáček pak obhajoval intervence slovy, že existovalo jasné riziko deflace v domácí ekonomice.

S klesající inflací však bojují i jiné centrální banky. Dnes maďarský guvernér G. Matolcsy prohlásil, že by centrální banka mohla dále reagovat na současný trend inflace, která se nachází na 40letém minimu. Vzhledem k tomu, že klíčová sazba NBH se nachází na 3,40 %, kam ji na posledním zasedání centrální banka snížila o 20 bb, existuje zde prostor pro uvolňování měnové politiky skrz  další snižování sazeb. Nebyla tak překvapením jeho odpověď na položenou otázku, že spuštění intervencí není to správnou volbou pro maďarskou ekonomiku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).