Hlavní navigace

Názor k článku Má stát platit za svoje chyby, i kdyby šlo o sto miliard? od Jirka - Já vám to neberu, uchovávejte si hodnotu v čem...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 1. 2010 22:38

  Jirka (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  Já vám to neberu, uchovávejte si hodnotu v čem chcete, plaťte si čím chcete. Problém je v donucení, v omezení možnosti volby v pop9r8n9 svobody. Stále je zde zákon o legálním platidle, lidé i kdyby chtěli, nesmějí na zlato přejít. V USA stát posílá FBI na iniciativy typu eGold či LibertyDolar.

  A dále: zlato a bezhotovostní platby se nijak nevylučují. Spíše naopak. Zlatý bezhotovostní systém je třeba právě eGold. Prostě máte účet ve zlatě a klidně k němu můžete mít internet banking a kreditku. Bohužel v současnosti se při každé transakci musí zlato dle aktuálního kurzu převádět na lokální měnu, protože stát platby zlatem znemožňuje. Stejně tak se soudí s firmami, které se dohodly na výplatách zaměstnanců ve stříbře.

  Ano, b2hem hladomoru vám možná za zlato nikdo jídlo neprodá, ale za papírky tím méně. Ale se zlatem můžete odject někam, kde hladomor není, ale tam nebudou fungovat hyperinflační CZK.
  A ano, vlastnictví zlata se dá zakázat, zlato stát lidem může ukrást. Ale daleko jednodušší je vyvlastnit akcie, papírové/burzovní zlato, nemovitosti, atd… Právě zásadní výhoda fyzického zlata je v tom, že stát vůbec nemusí tušit, že ho máte zahrabané na zahradě či zazděné ve sklepě. A pak vám ho prostě sebrat nemůže a vy toto období jako jediný přečkáte aniž přijdete o majetek.

  A ano, i zlato a stříbro o důvěru přijít může. Ale ta pravděpodobnost je oproti papírkům asi milionkrát menší. Stát si může začít tisknout papírky s šesti, devíti či dvanácti nulami a hodnota vašeho papírku s třema nulami nebude stačit ani na rohlík. Stát může zbankrotovat. Když ale tento stát zbankrotuje, když zbankrotuje Řecko, Španělsko, Francie, … držiteli zlata je to fuk, resp. jeho zlato tím spíše získá na kupní síle. Zlato je navíc internacionální. Vylomeniny jednoho státu jeho hodnotu nemohou porazit. To by musela přijít nějaká celosvětová zásadní změna, třeba objev výroby zlata ze švestek :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).