Hlavní navigace

Názor k článku Má stát platit za svoje chyby, i kdyby šlo o sto miliard? od Jirka - No, můžete pochybovat, ale FAKTEM je, že zlato...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 13. 1. 2010 23:13

  Jirka (neregistrovaný) ---.a1m.cz

  No, můžete pochybovat, ale FAKTEM je, že zlato VŽDY mělo hodnotu, bez ohledu na státy. Zlatem se platí tisíce let. Zlato a stříbro potřebuje průmysl, šperkařství, atd… Zlato a stříbro mají unikátní chemické a fyzikální vlastnosti. A hlavně: zlato a stříbro si žádný Obama, Mugabe Bernake, Tůma, Paroubek ani Kim Čong Il nemohou jen tak natisknout. Vyrobit papírek s mnoha nulami umí kdejaký politik, diktátor, padělatel, parazit.

  Opravdové peníze mají dvě funkce:

  1) Zjednodušit směnu. Toto jakž takž umožňují i ty nekryté papírky, nicméně jejich neustále tištění a pumpování do ekonomiky přináší kalkulační chaos, chybné investice a tudíž bubliny a krize.

  2) Uchovávat hodnotu. Tuto funkci papírové nekryté falešné „peníze“ absolutně nemají. Nelze uchovávat hodnotu v něčem, co si někdo může jen tak tisknout. Ostatně co šlo koupit za 1USD před 100 lety a co nyní, že. Zato jako uchovatel hodnoty zcela jistě funguje. Stačí přestat mudrovat a podívat se, co si člověk za unci koupil před 1000 lety, před 100 lety, před 10ti lety a nyní. Je vám takový historický důkaz málo? Resp. máte lepší alternativu?
  Zlata se sice nanajíte, ale historicky prakticky vždy jste si za ně to jídlo mohl směnit. To o potištěných nekrytých papírcích rozhodně neplatí. Navíc mají tu výhodu, že hodnotu koncentrují v málo objemné a nekazivé formě. Když by v této zemi nastal bankrot a rozvrat, s tunou pšenice, natož se statkem, za kopečky neutečete. Pšenici i pole vám (zase) vezmou. Zlato a stříbro můžete mít, aniž o tom politici, byrokrati a jiní zloději vědí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).