Hlavní navigace

Názory k článku Má smysl si poslední roky před důchodem výrazně navyšovat odvody?

 • 4. 11. 2022 10:14

  Oxx

  Zdravím. Napadá mě, co kdybych šel do předčasnýho důchodu letos, i když řádnej důchod můžu pobírat až za 4 a půl roku s tím, že budu dál pracovat a pozastavím výplatu důchodu do doby řádnýho důchodu. Jde mi to, jestli by ten předčasnej se všema valorizacema co nastanou do tý doby nebude dělat za ty 4 roky víc, než kdybych šel do řádnýho normálně. Možná nesmyslnej dotaz, tak mě nekamenujte.

 • 4. 11. 2022 13:51

  Evík

  docela by mne zajímalo, kdyz má nekdo prispevek na peci-je neformalni pecujici, a pocita se mu to do duchodu, kdyz by si ten clovek chtel jeste priplacet na starobni duchod,jestli to lze. Aby to mel lepsi starobni duchod....Mohla by se autorka venovat teto problematice....

 • 5. 11. 2022 0:34

  ViR

  No, "péče" o dítě do 4 let věku je 100% náhradní dobou pojištění. Péče o dítě v prvním stupni závislosti do 10 let věku je 100% náhradní dobou také. U péče o osobu blízkou nad 10 let je potřeba, aby se tato péče započítala do důchodu, aby byl přiznán alespoň II. stupeň závislosti a pak je i taková doba náhradní dobou pojištění. A současně je z hlediska stanovení osobního vyměřovacího základu (OVZ) dobou vyloučenou (zcela to platí u péče kratší 15 roků), takže průměr na důchod to nezhoršuje. Vyloučená doba NENÍ v žádném případě dobou, která by nebyla pro důchod uznána, jak si leckdo vykládá. Ale je to tak, že při stanovení "průměru", z něhož se důchod počítá (OVZ), se z výpočtu z dělitele (jmenovatele) vyloučí doba péče, obdobně jako se vylučuje napřiklad vojenská služba u mužů, či doba pobírání nemocenské. V dělenci (čitateli) je přitom součet výdělků, z nichž bylo odvedeno pojistné (nikoli náhrad a pod.) přepočtených na aktuální hodnotu peněz, dosažených za rozhodné období, kterým je doba od 1.1.1986 do 31.12. roku přecházejícího přiznání důchodu. Pro ilustraci a srovnání: suma výdělků přepočtených na současnou hodnotu peněz = 7000000 Kč, rozhodné období = 420 měsíců, péče 60 měsíců. Bez vyloučení péče 7 mil. / 420 měs. = cca 16667 Kč/měs. S vyloučením doby péče 7 mil. / (420-60) = cca 19445 Kč. V reálu se to počítá složitěji přesně na dny, ale podstata je obdobná (tzv. kupecké počty :-)). A co je asi nejdůležitější (vzhledem k dotazu), kryjí-li se doby pojištění navzájem, započte se pro stanovení celkové doby pojištění pro vznik nároku na důchod a výši procentní výměry důchodu jen ta doba, jejíž zápočet je pro pojištěnce výhodnější; totéž platí, kryjí-li se navzájem náhradní doby pojištění nebo doba pojištění a náhradní doba pojištění (viz § 14 zák. 155/1955 Sb.). Přeloženo do českého jazyka to znamená, že pokud máte 100% náhradní dobu pojištění, která je vyloučenou dobu, nemá smysl si "připlácet", protože se to nezohlední (nelze přičíst pojistné k náhradní době). Teoreticky by to mělo smysl pouze tehdy, když by péče byla delší než 15 roků, a pojistné se odvádělo po celou dobu a v takové výši, aby to vylepšilo OVZ (např. 12000 měsíčně). Blíže viz § 19a zákona.

 • 4. 11. 2022 23:22

  ViR

  Oxx: To vám nikdo neřekne, protože každý rok se parametry výpočtu nových důchodů i výpočtu valorizace mění. Jaké jsou je známo až na konci září roku předchozího, kdy je vláda zveřejní nařízením, respektive pokud budete sledovat připravované právní předpisy, tak třeba o týden dříve. Valorizace je ovlivněna výší inflace + lednová valorizace též reláným růstem mezd (tj. mezd, očištěných o inflaci, valorizuje se o polovinu růstu), zatímco výpočet nových důchodů je ovlivněn koeficientem růstu mezd. Současný stav, kdy se vyplatí "výpočtová zamítačka", respektive předčasný důchod, je anomálií, která nastala potřetí od r. 1996 (tuším v r. 2009/10, 2020/21 a nyní 2022/23). Jinak byl vždy výhodnější výpočet dalšího roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).