Hlavní navigace

Listopadová inflace zamířila dolů

10. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Listopadová inflace překvapila poklesem o 0,2 % m/m, čímž se výrazně snížila meziroční dynamika růstu z říjnových 3,1 % na 2,7 %.

Listopadová inflace překvapila poklesem o 0,2 % m/m, čímž se výrazně snížila meziroční dynamika růstu z říjnových 3,1 % na 2,7 %. V souladu s naším očekáváním se vyvíjely ceny pohonných hmot a regulované ceny. Překvapením směrem dolů se tak koncentrovalo do potravin a korigované inflace.

Listopadová inflace se nachází 0,3 pb pod prognózou ČNB. Poptávkové tlaky do inflace neexistují a ani by v nejbližší budoucnosti neměly. Centrální banka tak může i nadále praktikovat velmi uvolněnou měnovou politiku a kompenzovat negativní dopady fiskální restrikce na domácí ekonomiku. Naopak pokud deflační tlaky nadále zesílí, očekáváme, že by se centrální banka pokusila měnovou politiku dále uvolnit přes kurzový kanál. Dnešní data tak jednoznačně mluví ve prospěch slabší koruny. Úrokové sazby vidíme beze změny do konce roku 2014.

skoleni_8_6

Nákladové faktory budou inflaci ovlivňovat i nadále. V letních měsících vystřelily nahoru ceny agrárních komodit na světových trzích a odhady sklizně ze strany ČSÚ pak ukazují na podprůměrnou domácí úrodu. Tyto faktory by se měly projevovat v dalším růstu cen potravin v nadcházejících měsících. Inflace je tažena nahoru i daňovými změnami (DPH, spotřební daně). Primární dopady těchto daňových změn přispívají do inflace ve výši 1,2 pb letos a 0,9 pb v roce 2013. A nakonec ceny nahoru tlačí i regulované položky, jejichž ceny by po letošním růstu ve výši 7,0 % měly v příštím roce přidat v průměru 4,2 %.

Na druhou stranu poptávkové tlaky neexistují a vzhledem k očekávanému vývoji spotřeby domácností v nejbližší době existovat nebudou. Inflační tlaky pak nepramení ani z trhu práce, když mzdové náklady rostou velmi pomalu. Korigovaná inflace (inflace zbývajících položek spotřebitelského koše, tedy bez pohonných hmot, regulovaných položek, potravin a změn nepřímých daní) se tak bude i nadále držet blízko nulové úrovně. Letos očekáváme průměrnou inflaci 3,3 %, v příštím roce by ceny měly být vyšší o 2,5 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).