Hlavní navigace

Lidé za půlrok uspořili 55 miliard korun, stavební spoření však obcházejí

1. 8. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kojenci i důchodci se každý měsíc zadlužují o tisícovku. O tolik totiž stále klesá státní schodek. A státní kasa je s finančními trhy velmi úzce provázána.

Je to možná překvapivé, ale červenec byl letošním vlastně nejúspěšnějším měsícem, protože během něho z fondů odešlo „jen“ necelých 200 milionů korun. To je částka, která třeba v uplynulém týdnu odešla z jediného fondu ING českého obligací. Navíc ji zřejmě vyzvedl nějaký institucionální investor. Jinak určitě není asi žádné překvapení, že podobně jako třeba Praha je poloprázdná, jsou také investoři na dovolených či alespoň chalupách a věnují se všemu jinému než investování.

Zajištěné fondy se probudily

Na druhou stranu ovšem musíme připomenout i výjimečný kousek, který se povedl ČSOB, když v jediném týdnu do svých dvou zajištěných fondů přivedla přes půl miliardy korun: ČSOB Premium plus 2 získal přes 200 milionů a ČSOB Světový strom 16 dokonce 330 milionů korun. To samozřejmě nemůže být náhoda, ale právě ČSOB umí perfektně načasovat „čekající“ zájemce – zejména ty, kdo v uplynulých týdnech dostali na své účty stamilionové částky z fondů, kterým skončilo investiční období. V této souvislosti vzpomeňme zejména na celou miliardu uvolněnou začátkem června. Není tedy divu, že ČSOB dále rozšiřuje spektrum své nabídky, kterou v současnosti zvýšila na sedm fondů. Například Optimum Fund ČSOB Globálních společností 1 vychází vstříc těm, kdo upřednostňují jednak kratší investice a věří nadnárodním firmám. Generální ředitel ČSOB Investiční společnosti Jan Barta také konstatuje, že poslední rok a půl se ukazuje, že řada českých investorů již vyspěla a přechází ze zajištěných fondů do smíšených či akciových, proto uvádíme na trh i nový fond s omezenou ochranou investice a zajímavě konstruovaný fond pro dynamické zájemce.

Výsledky obchodování za červenec 2011

Podílové fondy V mil. Kč
Peněžního trhu –168
Dluhopisové –86
Smíšené –125
Akciové –133
Zajištěné 334
Celkem –178

Peněžáky nevynášejí

V ostatních segmentech našeho fondbyznysu není patrná žádná změna trendů: fondy peněžního trhu jsou v trvalé nemilosti – jak jinak, když nevynesou za půlrok ani půl procenta? Naopak dluhopisové se již z nepřízně (výnosů i obliby) začaly zotavovat. Ale dluhopisy ještě zdaleka nemají vyhráno.

Už se i veřejně mluví o možném snížení ratingu amerických státních bondů (kdysi „bezpečného přístavu“) a není divu, že třeba mediálně dobře známý investor Jim Rogers se už i v televizi nechal slyšet, že dostál svým „slibům“ z letošního jara a shortuje dluhopisy americké vlády (tedy prodává tzv. nakrátko), čímž sází na jejich pokles. Protože když výnos musí nahoru (aby je vůbec někdo koupil), jejich cena klesá a on tak koupí levněji. Medvědi se tak možná začnou stěhovat do dluhopisových lesů dřív a ve větším množství, než by kdo čekal.

Jak vypadá situace u řeckých dluhopisů, je dost známo – musí dávat výnosy kolem 20 %, aby je někdo koupil. Výnos portugalských 2letých státních dluhopisů po snížením ratingu Portugalska (na „Junk“ úroveň Ba2, výhled „negativní“) hned vzrostl na 14,4 %.

Akcie se krčí v koutě

Smíšené fondy si berou oddechový čas, přesto jsou letos nejúspěšnější kategorií. Nu a akciovým léto vůbec nesvědčí, čemu se při mediálním válcování o brzkém armagedonu v Evropě i USA nelze divit. Nepomáhá ani úspěšná výsledková sezona amerických firem v hrůze z 2. srpna, kdy americká vláda nebude mít z čeho platit. Ostatně představa, že by u nás nedostali penzisté důchod a státní zaměstnanci gáži – to by byl frmol! Konečně by si všichni uvědomili, kam vede státní rozhazování a neustálé zadlužování! I u nás se totiž o tisícovku měsíčně dál zadlužuje každý obyvatel ČR včetně miminek a důchodců vinou narůstajícího rozpočtového schodku.

Krvavému týdnu na Wall Street pustilo navíc žilou jak zklamání z výkonu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí, tak brutální revize HDP za první kvartál z 1,9 % na 0,4 %. Ještě hůř je v Praze, kde index PX padl do letošních minim a do ztráty se propadla dokonce i roční výkonnost.
Takže radost může mít jedině ten, kdo si vsadil na ČEZ, protože ten právě od pondělka vyplácí dividendu. A podle všeho bude ještě lépe, protože by se zdanění dividend mělo v budoucnu zrušit.

Naše letošní úspory

Za první pololetí naše domácnosti uspořily dalších 55 miliard korun: 43 miliard šlo na netermínované vklady, 15 do jednorázových pojistek a 8 do penzijních fondů. Naopak o 6 miliard klesly termínované vklady (z toho 5 stavební spoření) a 5 miliard z fondů peněžního trhu. Zadlužení domácností za tu dobu stouplo jen o necelých 21 miliard korun, přitom spotřební úvěry dokonce klesly, takže nárůst šel všechen na bydlení.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).