Hlavní navigace

Lidé si ze spořicích účtů vyzvedli přes 6 miliard. Poprvé za osm let

1. 6. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Potřebují běžní spotřebitelé dorovnat výpadek svých příjmů, že sahají na letité úspory, anebo jde jen o statistickou odchylku? Úspory občanů se zmenšují.

Zájem o podílové fondy klesá stejně jako akciové indexy. Problémy jsou známé, jejich navrhovaná řešení také, nikdo jim však moc nevěří. Výsledkem je stomilionový odliv.

Povodně a výplachy – tak vypadal máj nejen kolem moravských řek, ale i na kapitálových trzích. Když nepropadaly panice akciové, děsily se ty dluhopisové. Panika kolem obřích státních dluhů sice konejší slib 750 miliard eur (bilionu dolarů), ale zalepování dluhů ještě většími půjčkami nic neřeší – to pochopili dokonce i naši voliči.

V této halloweenské atmosféře dopadly naše fondy ještě poměrně dobře: sice z nich odešlo přes 800 milionů korun, ale z toho půlmiliardu tvořily výplaty zajištěných fondů, kterým skončilo investiční období.

Podílové fondy V mil. Kč
Peněžního trhu –256
Dluhopisové 41
Smíšené –124
Akciové –43
Zajištěné –453
Celkem -835

Také nadále pokračuje odliv z fondů peněžního trhu, ze kterých odplynula další čtvrtmiliarda korun. Jediný segment dluhopisových fondů vyvázl bez krvácení, i když těch 40 milionů je chabou náplastí zejména v souvislosti oněch řádově vyšších odlivů ze zajištěných i peněžního trhu. Stále palčivěji tak zní otázka: kam ty peníze směřují? Navíc již za březen ukázala bankovní statistika, že si lidé vyzvedli ze svých účtů v bankách skoro 6 miliard korun, což jsme neviděli celých osm let. Že by skutečně potřebovali dorovnat výpadky příjmů, anebo dokonce sahali na úspory ve jménu vyšší spotřeby?

Jak jsme již zmínili, pokračuje odliv z fondů peněžního trhu, což může souviset jak se zmíněnou potřebou doplnit rodinný rozpočet, tak ale i s perspektivou nizounkých budoucích výnosů. Z peněžáků totiž od února odešla již miliarda korun. Velká část z ní ovšem pravděpodobně zamířila do dluhopisových fondů, které od začátku roku naopak už 1,3 miliardy korun získaly.

Přes chvílemi až hrůzný vývoj na trzích i v ekonomickém zpravodajství tedy vůbec nedošlo k žádné panice našich fondových investorů. Že občas inkaso zisků převážilo nové investice, je zcela rozumné – přesto jak smíšené, tak akciové fondy udržely letos (zatím) kladné prodeje.

Letošní květen do učebnic zapíše datum 6., kdy americké trhy během několika minut propadly o téměř 10 %. Po kolapsu začal výkyv sice rychle korigovat, ale zatím příčina vysvětlena není. Zřejmě obchodují stroje-počítače tak rychle (v milisekundách) – tedy o řády rychleji, než je možné odhalit případnou chybu lidského faktoru. Americká komise tak nyní řeší úkol, jak alespoň omezit „tanec computerů“.

Ani další májové dny však nebyly o moc klidnější – viděli jsme propady i nejsilnější denní rally za více jak 10 měsíců. V ohlédnutí vidíme, že americké akcie ztratily za květen 10 %, české přes 8 %.

Prohlubuje se dále nejistota eura a např. ani Německu se ve čtvrtek nepodařilo v aukci upsat nabízený objem jeho pětiletého dluhopisu, v pátek večer agentura Fitch snížila rating Španělsku. Na trzích lze čekat pokračování nebývalých výkyvů, ale přesto nezapomínejme, že loni akciové trhy za červenec vzrostly o 25 %? Výsledky firem jsou i nyní mnohem lepší než hospodaření států.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).