Hlavní navigace

Názor k článku Lidé nečtou pojistné podmínky a pak se diví (ROZHOVOR) od Petr Dufek - Ne, rozumíte tomu právě špatně. Ve Vámi zmíněném...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 26. 9. 2017 12:31

  Petr Dufek

  Ne, rozumíte tomu právě špatně. Ve Vámi zmíněném případě:
  že v bytě bydlím již více než pět roků, ale naprosto nemám tušení, kdy a zdali jsem kterou hadičku koupil nebo měnil, nemám na ní účet ani doklad, nereflektoval jsem na odbornou "montáž" dvou metrických závitů na gumové těsnění, a pokud ano tak naprosto netuším která firma mi kterou hadičku kdy měnila - mám prostě hadičku které praskla, a vody vyplavila byt pode mnou.

  Jste za tuto škodu z hlediska zákona odpovědný skutečně Vy. Protože jste zanedbal údržbu, v tomto případě by pojišťovna za Vás škodu pravděpodobně uhradila, pokud by se neprokázalo, že se jednalo o hrubou nedbalost (hadičku jste měl na wc denně na očích a musel jste prokazatelně vidět, že je ve špatném stavu - tudíž jste mohl předpokládat, že praskne v blízké době).

  Co se týče Vaší poznámky o povinném ručení:
  již tedy vím, že až mi u auta praskne brzdové vedení a selžou brzdy a někoho zbořím, povinné mručení jest mi nahovno, protože si přece musím najít výrobce hadičky, případně prodejce, a nárokovat škodu po něm. s takovou logikou jděte fakt do brusele.

  Tady se také jinak - tím, že se jedná o zákonné pojištění pojišťovna může odmítnout plnění akorát ve velmi omezených případech např.: škody které jste způsobil při motoristickém závodu nebo při použití vozidla k teroristickému činu nebo válečné události.

  Jinými slovy pojišťovna zaplatí poškozenému vždy, ale má právo po vás jako po řidiči/pojistníkovi na regres vyplaceného plnění. Jedná se především o tyto případy:
  1) škodu jste způsobil úmyslně
  2) způsobil jste ujmu provozem, které jste použil neoprávněně
  3) porušil jste základní povinnost týkající se provozu na pozemních komunikacích (např. řízení pod vlivem alkoholu, řízení vozidla bez řidičského oprávnění, řízení v době zákazu řídit vozidlo apod.)
  4) porušil jste povinnosti předepsané právními předpisy , například:
  - odmítl se podrobit na výzvu Policie ČR testu na alkohol, omamné látky apod.
  - nesepsal společný záznam o dopravní nehodě nebo neohlásil dopravní nehodu, čímž ztížil šetření pojistitele
  - porušil povinnost oznámit škodnou událost a další stanovené údaje, čímž ztížil šetření pojistitele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).