Koukám tahle agitka "poradce" Fejtka se objevuje na víc serverech, dneska bohužel i zde. Pane Fejtku - tyhle kydy si prosím nechte a raději nám zde upřímně a otevřeně napište - kolik je provize za "upsání ďáblu" ve fondu 2. pilíře? Předpokládám že to bude slušný vejvar aby se vyplatilo všude šířit tyhle bludy!
Provize je ve skutečnosti nízká. Teda ne ta pro autora a Měšec. Autor je zaplacen za pozitivní kampaň.
Lidi ten veleslavnej druhej pilíš nechcou a agenti ho kvůli nízké provizi nebudou prodávat. Dokonce je řada agentů, kteří ho ani prodávat nemůžou, páč nesplňují podmínku středoškolského vzdělání s maturitou. Jo, bude se to obcházet, ale nepůjde to vždy (jde to u známých klientů; ti noví, zatím neznámí by se mohli pozastavit nad tím, že jim smlouvu sjednala ženská, ale jako správce smlouvy figuruje chlap - třeba).
Do přípravy na druhej pilíř nacpaly finanční společnosti hromadu peněz, chtějí je dostat zpět. Prodej finančních produktů potřebuje další impulz. Od zavedení nesmyslných daňových odpočtů životek už uplynulo 12 let, obor stagnuje. Pojišťovny se potýkají s obrovským počtem storen (z nich plynou i poměrně vysoké a nevymožitelné pohledávky za makléřskými firmami a agenty), v produkci se vykazují smlouvy z konverzí a přebouchnuté vlastní i konkurenční, což je sice srozumitelné, nicméně svědčí to o faktu, že počet zájemců o pojištění ve skutečnosti neroste. A ani neporoste. I když manažeři lžou a rádi vykládají o opaku. Roli hrajou peníze, ale i fakt, že o pojištění jako takové vždy byl, je a bude malý zájem.
není žádný důvod proč by měly mít penzijní fondy strach z černé nuly. Přece klidně mohou investovat agresivně i dnes když mají pocit že v dlouhodobém horizontu na tom musí vydělat. Mínusové roky mohou překlenout levnou půjčkou.Je ale jasné že z cizího se děla investování jinak a bezstarostně.Když to nevyjde tak to holt nevyjde :)
Pan Fejtek se lepší a už se nesnaží být v každé větě vtipný. Dnes píše ze 100% suše a technicky. Chybí článku ale rozuzlení. Například že kdyby investovali lidi vloni do nejzdravější země Evropy, vydělali by 25% až 29% během roku 2012 s certifikátem na index DAX. A i letošní rok bude hezky vyděláno s indexem DAX. Však chybí ta radost každý měsíc z dividend. Proto je veselejší koupit jednotlivé akcie na tento rok = blue chips z indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones, které mají 2013 nejlepší potenciál růstu a platí slušnou dividendu. Mezi nimi i akcie Alcoa. Jednuduše hledat s Google: Akcie na rok 2013. A pokud se najde akcie Apple a Nokia, tak to jsou ty špatné tipy a nějaká hloupá webstránka. Mezi tipy musí být akcie Alcoa, HeidelbergCement, ArcelorMittal, Bank of America a podobně.
Mě se líbí, jak je tu každej děsnej odborník. Nevím, kdo za šaška psal tento článek, ale nelíbí se mi pasáž o tom druhém pilíři a louže slintů naplivaných na ten třetí. Můj velmi dobrý kamarád, investiční profík, který mi několikrát velmi solidně poradil a dal mi docela slušně vydělat, psal, že cokoli nad pět let je totální investiční nesmysl s předem neodhadnutelnou výší rizika. Čili, druhý pilíř by byl jendou velmi rád, za tu technickou neboli černou nulu, kterou autor tak hanobí na tom třetím. Ale nebude, neboť budoucnost je velmi temná a spíš bych věřil na UFO než na to, že bych se potenciálně jen zdaleka dožil alespoň výplaty toho, co jsem tam dal. Ale to nebude. Těch Smetků, těch H-systémů, těch Klausů, Kalousků a dalších profíků bude jenom přibývat. Možná i autor tohoto článku bude jednou třeba v NERVu a pak tedy Pánbůh s námi...
2. pilíř se nevyplatí všem. Jen je možné, že budou tratit méně, než když budou jen v 1.pilíři.
Jenže proti 2.pilíři mluví minimálně 3 faktory:
1) Reálná inflace je minimálně 2x taková, co ta oficiální, tzn. reálný "výnos" 2.pilíře je ještě daleko více záporný, než jak autor počítá.
2) 2. i 3. pilíř může být (a podle mne i bude) znárodněn/zrušen. Pokud budeme mít štěstí, udělá to již příští vláda KSČSSD. Pokud budeme mít smůlu, udělá to až nějaká budoucí vláda, třeba rok před tím, než budeme mít nárok na penzi.
3) V 2. a 3. pilíři jde podstatná část prostředků do státních dluhopisů. Jenže pravděpodobnost, že ty české v horizontu 20ti let dopadnou jako ty řecké, je poměrně vysoká.
Jaká je tedy nejlepší cesta? Vystoupt ze všech třech pilířů! A prostředky investovat samostatně (akcie, drahé kovy, atd...). Dočkáte se vyššího zhodnocení a hlavně prostředky budete mít stále k dispozici, budete mít nižší riziko znárodnění (CZ vláda vám těžko znárodní brazilskou akcii či cihlu zlata zakopanou pod jabloní) a budete moct prostředky přealokovávat podle aktuální politické a ekonomické situace.
A že z 1.pilíře vystoupit nejde? Předně si je potřeba uvědomit, že nutit vás k účasti je zcela nelegitimní, jedná se o znásilnění vašich práv na rozhodování o vlastním osudu a majetku. Jste opravdu majetkem eráru, nevolníkem, ovcí chovanou na vlnu-daně? Pokud si toto uvědomíte, musíte dojít k tomu, že obrana proti takovému násilí je zcela legitimní. Řekl bych, že toto dnes již velká část lidí chápe. A proto tolik lidí funguje formou švarcsystému, proto všichni řemeslníci jsou raději, když zákazník nechce doklad, proto firmy využívají možnosti offshore a daňových rájů, proto produktivní a schopní Francouzi odcházejí do Belgie a Británie, proto mnoho českých firem sídlí např. na Kypru.
Ale samozřejmě pokud věříte, že stát má právo přisvojit si, co uzná za vhodné, že ČR nikdy nezbankrotuje a že příští rok EU dostane Nobelovu cenu i za ekonomii, řiďte se svým názorem a na mne nedejte.
Jediné možné a schůdné řešení je tedy holt ten první pilíř. S mírnými korekcemi. Ono kdyby se nějak zastropovaly životní náklady (cena elektřiny, vody, základních potravin, nafty, svozu odpadu, MHD a podobně) a definoval se nějaký minimální životní standard, který bude pro přežití stačit, a k tomu se upnulo dlouhodobé plánování, pak by to všechno bylo ok. Je jasné, že důchodci nikdy nebudou mít na dovolenou na Flloridě nebo novej auťák, ale jde o to, aby bylo alespoň co jíst, pít a jezdit třeba MHD. Ale i to už každým rokem roste. Čili jediné řešení v dlouhobém horizotnu vidím jasně, nějaká forma centrálního přerozdělování a regulací, tedy něco jako byl socialismus. Jinak to nejde, nic neroste do nebe a kapitalizmus umírá.
Hm. Klidně si plánujte socialismus, ale prosím jen pro ty, kteří s tím souhlasí a jen za jejich peníze. Ano? Takový kibuc....
Protože pokud mne do toho budete nutit násilím, násilím mi na tento váš sen seberete peníze, tak vás budu považovat za stejného lupiče, jako toho, který ke mě přijde v noci s punčochou na obličeji. A cítím se oprávněn s vámi i stejně naložit.
Nějaký čas sleduju probíhající diskuse.
Ani já neznám NIKOHO ze svého okolí ochotného do 2. pilíře vstoupit.
PROČ ASI?
Souhlasím s názorem, že český člověk jako "investor" je těžká konzerva - v minulosti se spálil, projel až moc tunelů, je opatrný, chce peníze po ruce atd.
2. pilíř kombinuje 3 zásadní a negativní faktory:
1) ze sytému nelze vystoupit
2) do systému musím přidat dodatečná 2% "ze svého"
3) investice se může kdykoliv (dle míry rizika) znehodnotit
Kombinace těchto 3 faktorů je pro průměrného Čecha nepřijatelná.
Sám bych akceptoval kterékoliv dva, ale nikdy kombinaci všech tří.
Proto do 2. pilíře (přestože pro mne dle kalkulátorů vychází velmi výhodně) URČITĚ NEVSTOUPÍM.
O dalších ne úplně pozitivních okolnostech jako např. politická neshoda na 2. pilíři, způsob zdědění peněz z 2. pilíře, výši poplatků, proklamovaným vs. reálným výnosům atd. se zmiňovat nebudu - nejsou zdaleka tak zásadní.
Osobně se domnívám, že 2. pilíř se požere sám, jelikož se nenajde dost lidí ochotných do něj vstoupit.
Pak nezbyde nic jiného než jej zrušit úplně, změnit jeho podmínky nebo změnit vstup do stávající podoby 2. pilíře na povinný.
Internet Info Měšec.cz (www.mesec.cz)
Váš průvodce finančním světem. ISSN 1213-4414
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.