Hlavní navigace

Libra není sázka na jistotu

12. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Navzdory téměř všem předvolebním průzkumům získali britští konzervativci v parlamentních volbách pohodlnou vládní většinu.

Získali totiž 331 křesel, prostá většina představuje 323 mandátů. David Cameron tak nejen že obhájil premiérský post, ale dokonce nebude muset vládnout s koaličním partnerem. Pro trhy tedy téměř ideální konstelace: bude zachována kontinuita předchozí vlády, dosažená většina zajistí hladký průběh zákonodárného procesu. Na vlně euforie si tedy britská libra v bezprostřední reakci na výsledek voleb polepšila – vůči euru o více než dvě procenta, vůči dolaru o necelá dvě procenta. Nutno ovšem podotknout, že libře se daří již delší dobu, což vyplývá z toho, že britské ekonomice se daří, zejména ve srovnání s ekonomikou eurozóny, zároveň v její prospěch hrají vyšší úrokové sazby.

Nicméně britský ministerský předseda má před sebou řadu výzev. Tou první bude splnit lib a zlepšit hospodaření státního rozpočtu během následujících pěti let ze současného schodku cca 5% HDP k přebytku ve výši 0,2 % HDP v roce 2019, a to při nezvyšování daňové zátěže. Druhým slibem, který může výrazně rozkolísat kurz libry, je do konce roku 2017 vypsat referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Nicméně v současné době je pravděpodobnost vystoupení UK z EU malá. Ať tak či tak, sázka na libru rozhodně není bez rizika.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).