Hlavní navigace

Ceny míří znovu vzhůru, letošní rok je pro spotřebitele těžkou zkouškou

9. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vývoj cen v poslední době spotřebitelům vyloženě nepřeje. Letos se inflace nedokázala dostat pod tři procenta a ani v září se nic pozitivního nestalo.

Vývoj cen v poslední době (září 3,4 %) spotřebitelům vyloženě nepřeje. Celý letošní rok se inflace nedokázala dostat pod tři procenta a ani v září se nic pozitivního nestalo. Ve výsledku to znamená jen prohlubování problémů nejen celé ekonomiky, ale i rodinných účtů všech lidí. Platy nyní neporostou tak rychle, aby dohnaly růst cen, a lidé nemají šanci rozhýbat ekonomiku. Přitom laxní spotřebitelská poptávka ji trápí nejvíce. 

Na ceny v Česku mají stále vysoký vliv růsty v oblasti potravin (7,3 %) a pohonných hmot (9,6 %). Letošní rok je v oblasti potravin zasažený slabší úrodou obilí, která je psychologicky umocněna loňskou výbornou úrodou. To dává trhům s komoditami výraznou nervozitu a tendenci k růstu cen. Navíc evropská obilnice – Rusko – je zasažené neúrodou obilnin, což okamžitě poslalo ceny vzhůru. Situace došla tak daleko, že Rusko sáhlo k obilní intervenci, tedy prodeji státních zásob obilí, aby se situace uklidnila a ceny klesly. I české zemědělství letos trpí horší úrodou než loni, a proto by ceny měly spíše růst. Projeví se to jak na cenách pečiva, tak i na cenách masa, protože obilniny jsou důležitou nákladovou položkou ve výkrmu. 

Na rostoucích cenách potravin také stojí inflace v restauracích a pohostinstvích. Ceny v nich vzrostly o 3,8 % a jedním z velkých důvodů je i nárůst cen vstupních surovin. To má za efekt potřebu lidí spíše vařit doma a v restauracích tolik neutrácet, protože to považují za zbytečný luxus, který si mohou odpustit. Restauratérům tak dlouhodobě klesají tržby. 

skoleni_8_6

Stále pokračují i vysoké ceny pohonných hmot u benzinových pump. Meziročně rostly více ceny benzinu než nafty. Cena ropy na světových trzích aktuálně stagnuje, a díky tomu se drží ceny u benzinových pump na stabilních hodnotách. Stále jsou to vysoké ceny, které nemají daleko k historickým rekordům. Proto i řada Čechů tankuje za hranicemi, aby tak ušetřili aspoň několik desetikorun na nádrži. 

Inflace částečně brzdí nepotravinářské zboží. U oblečení a obuvi jsou ceny nižší dokonce o 4 %. Přitom právě v tomto segmentu je dlouhodobá deflace, tedy ceny jsou meziročně vždy nižší a nižší. Přestože v létě probíhaly výprodeje, meziměsíčně výrazně ceny klesly hlavně červenci, v září už rostly o 2,1 %. Ve stejné situaci je i oblast bytového vybavení, které každý rok zlevňuje a i zde je deflace cen. V září ceny poklesly meziročně o 1,4 % 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).