Hlavní navigace

Letos k odchodu Řecka z eurozóny nedojde

13. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

O víkendu 17. června se v Řecku budou konat opakované volby, jejichž výsledek je stále nejistý. Preference favoritů se neustále mění.

Největší podpory voličů se dostává střídavě „proevropské“ konzervativní Nové demokracii (ND) a Radikální levicové koalici (SYRIZA), která však odmítá podmínky mezinárodní pomoci předluženému Řecku. 

To je tak v současné době nejžhavějším adeptem na odchod z eurozóny. Avšak i kdyby v předčasných červnových parlamentních volbách vyhrálo levicové hnutí Syriza, neznamenalo by to nutně opuštění eura. Ve volebním programu Syrizy je vyjednání nových benevolentnějších podmínek pro čerpání finanční pomoci, avšak bez náznaků nutnosti výstupu z eurozóny. Pro ponechání eura se totiž vyjadřuje 80 % Řeků. K opuštění eura jakoukoli zemí je navíc třeba připravit půdu. Bez stanovení legislativního rámce a definování a následné přípravy nutných kroků umožňujících hladký přechod k vlastní měně by hrozilo rozšíření paniky ohledně dopadu na ostatní členské země, čemuž se evropští představitelé budou za každou cenu snažit předejít. V delším horizontu bude pro zachování si eura samozřejmě záležet na tom, zda budou Řekové ochotni podstoupit trnitou cestu naordinovaných fiskálních úspor a zvyšování konkurenceschop­nosti (vyrovnávání chronicky deficitní vnější bilance) bez možnosti oslabení národní měny. Pro letošní rok si však nemyslím, že dojde k odchodu Řecka nebo jiné země z eurozóny.

Autor článku

Autor je portfolio manažerem společnosti Conseq Investment Management.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).