Hlavní navigace

Letadla podpoří americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25. 8. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Díky zvýšení zakázek Boeingu se dnes dočkáme vzestupu amerických objednávek dlouhodobé spotřeby. Nicméně po očištění o tento faktor bude růstová dynamika minimální a stejně tak důvod pro silnější dolar.

Díky zvýšení zakázek Boeingu se dnes dočkáme vzestupu amerických objednávek dlouhodobé spotřeby. Nicméně po očištění o tento faktor bude růstová dynamika minimální a stejně tak důvod pro silnější dolar. Naopak německý Ifo index by mohl společné evropské měně vytvořit podporu. Výsledek by měl být konzistentní s pokračujícím dynamickým růstem německé ekonomiky. Špatně by neměl dopadnout ani obdobný ukazatel z Francie. Regionální ekonomický kalendář dnes nic zajímavého nepřinese.

Ifo potvrdí, růstové momentum německé ekonomiky

Společné evropské měně se včera vůči dolaru příliš nedařilo. Zatímco v průběhu asijské seance se kurz nacházel ještě nad 1,130 USD/EUR, na přelomu evropského a amerického obchodování již byla atakována hladina 1,125 USD/EUR. Nicméně níže se kurz nedostal a dnes ráno se pohyboval kolem 1,127 USD/EUR

Euro ztrácelo navzdory tomu, že zveřejněná struktura německého HDP za Q2 16 nezklamala. Německou ekonomiky totiž v tomto kvartále táhly čisté exporty. Nicméně je třeba podotknout, že tento stav zřejmě příliš dlouho nevydrží, není důvod, aby domácí poptávka zaostávala. Historicky nejvyšší zaměstnanost a rostoucí mzdy jsou příslibem pro růst spotřebitelské poptávky v Německu.

Za odpoledním zastavením trendu zhodnocujícího dolaru pak stála zveřejněná americká data. Jednak publikovaný index cen nemovitostí za Q2 16 ukázal na zpomalení cenového růstu, jednak byl zaznamenán nečekaně hluboký propad v červencových prodejích stávajících domů. Důvody očekávat dřívější růst dolarových sazeb tak včerejší data nepřinesla.

Dnešní ekonomický kalendář je poměrně bohatý. Evropská data by zklamat neměla a mohla by tak společnou evropskou měnu podpořit. Dočkáme se finálního HDP za Q2 16 z další velké země, tentokráte ze Španělska. Očekáváme, že bude potvrzen předběžný odhad, který ukázal na mezičtvrtletní růst o silných 0,7 %, což znamenalo pouze minimální zpomalení po 0,8 % zaznamenaných v prvním čtvrtletí tohoto roku. Z hlediska struktury by tahounem měla být spotřeba domácností, v opačném gardu by měla působit investiční aktivita a čisté exporty.

Po včerejším potvrzení více než solidní růstové dynamiky německého HDP za Q2 16 se dnes dočkáme z Německa Ifo indexu podnikatelského klimatu za srpen. V červenci došlo kvůli výsledku britského referenda k mírnému oslabení tohoto ukazatele, pro srpen předpokládáme naopak mírné zlepšení, a to v obou složkách (hodnocení současných podmínek a očekávaného vývoje). Z dlouhodobého pohledu se index stále nachází v blízkosti historických maxim (jedna směrodatná odchylka nad dlouhodobým průměrem), což nám pro Q3 16 indikuje růst německého reálného HDP kolem 0,7 % q/q. Ukazatel podnikatelské důvěry v podobě indexu INSEE dnes bude zveřejněn i ve Francii. I tady se námi očekávaná srpnová hodnota 102 bodů nachází nad dlouhodobým průměrem ve výši 100 a naznačuje růst francouzské ekonomiky v Q3 16 mezičtvertletně o téměř 0,5 %.

Ze Spojených států se dnes jako každý čtvrtek dočkáme statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za předchozí týden. Ta by měla potvrdit přetrvávající silný trh práce v USA. Větší pozornost investorů bude ale zřejmě směřovat k předběžným údajům objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za červenec. Oproti červnu se očekává silný vzestup; kolegové z SG předpokládají +2,7 % m/m, tržní konsensus dokonce +3,5 % m/m. Nicméně za takto vysokým číslem budou zřejmě stát objemné objednávky letadel, jak vyplývá ze zpráv z Boeingu. Po očištění o sektor dopravy očekáváme pouze nepatrný vzestup o 0,1 % m/m; trh čeká +0,3 % m/m.

skoleni_29_6

Koruna zůstane přilepená k hladině kurzového závazku

Ani včerejší den nic nezměnil na tom, že se kurz české měny drží v samé blízkosti úrovně kurzového závazku, když se na mezibankovním trhu obchoduje těsně nad hladinou 27,02 CZK/EUR. Publikovaný konjunkturální průzkum ČSÚ za srpen totiž rozhodně nezklamal, ba naopak. Zdá se, že se i české domácnosti oklepaly z výsledku britského referenda. Obavy s tím spojené se na náladě českých domácností projevily negativně. Důvěra tuzemských spotřebitelů se postupně snižovala v průběhu celého prvního pololetí a v červenci spadla na nejnižší hodnotu od října 2014. Srpnový konjunkturální průzkum ale přinesl zlepšení situace a první vzestup české spotřebitelské důvěry v letošním roce. Oproti červenci se české domácnosti v srpnu tolik neobávaly zhoršení celkové ekonomické situace v ročním horizontu. Snížily se jak jejich obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, tak z růstu cen. Zlepšení zaznamenala i druhá složka konjunkturálního průzkumu – podnikatelská důvěra, a to v průmyslu, stavebnictví i obchodě.

Na současném charakteru kurzového vývoje středoevropských měn se dnes nic nezmění. Ekonomický kalendář je v podstatě prázdný. Jedinou událostí je publikace zápisu z posledního jednání polské centrální banky. Na něm ale ke změně v nastavení měnových podmínek nedošlo. A ani interní diskuse pravděpodobně nic nového nepřinesla. Volatilita na polském zlotém by tak měla zůstat utlumená. Stejně jako koruna, která zůstane přilepená k úrovni kurzového závazku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).