Hlavní navigace

Lepší náladu vůči rizikovým aktivům podpořila Čína

23. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Euro si i ve čtvrtek připisovalo vůči dolaru zisky, když kurz USD/EUR se posunul z ranních úrovní nad 1,2800 k hladině 1,2900

Zprávy a události

Čínský HSBC PMI index z průmyslu se v listopadu zlepšil ze 49,5 bodu na 50,4 bodu.

Spotřebitelská důvěra v EMU se v listopadu zhoršila z –25,7 bodu na –26,9 bodu (trh očekával –25,9 bodu). Kompozitní PMI index v listopadu vzrostl ze 45,7 bodu na 45,8 bodu (trh 45,7 bodu). Zlepšení důvěry bylo zaznamenáno v průmyslu, naopak důvěra ve službách se zhoršila. Německý PMI index za listopadu se zlepšil v průmyslu (ze 46,0 bodu na 46,8 bodu), naopak důvěra ve službách se zhoršila (ze 48,4 bodu na 48,0 bodu). Trh očekával u obou indexů stagnaci. Podobný vývoj byl zaznamenán i ve Francii, kde se také zlepšil průmyslový PMI a zhoršil PMI ze služeb.

Euro si ve čtvrtek připisovalo vůči dolaru další zisky

Důvodem byla zlepšená nálada vůči rizikovým aktivům, kterou podpořily čínský PMI index z průmyslu, evropské PMI indexy i slova německé kancléřky A. Merkelové, která vidí šance na uzavření dohody ohledně Řecka na pondělním setkání ministrů financí EMU.Čínský HSBC PMI index z průmyslu se dostal nad hladinu 50 bodů, tedy do pásma expanze.

Je to další z indikátorů, který potvrzuje oživení v čínském průmyslu, když tento sektoru se posunuje z fáze konečného snižování zásob do fáze začátku jejich obnovy (cyklus zásob). Samozřejmě se nejedná o žádný dlouhodobý trend, ale pouze o krátkodobou záležitost. Tento index navíc potvrzuje, že oživení se již týká i menších průmyslových podniků.

Dobře si vedly také průmyslové PMI indexy v eurozóně. Za celou EMU se nálada v tomto sektoru zvýšila ze 45,4 bodu na 46,2 bodu, nicméně stále se nachází hluboko v pásmu kontrakce. Zlepšený sentiment pak byl zaznamenán v německém i francouzském průmyslu.

skoleni_8_6

Dnes se dočkáme z eurozóny další várky dat (v USA byl včera Den díkůvzdání, dnes tak žádná data zveřejněna nebudou). V Německu bude upřesněn HDP za třetí čtvrtletí (původní odhad ukázal na růst ekonomiky o 0,2 % mezikvartálně). Dle kolegů z SG by měla domácí poptávka poklesnout o 0,2 % mezikvartálně, trh je o něco optimističtější (0,0 %). Dále bude zveřejněn průmyslový Ifo index za listopad. Kolegové z SG očekávají mírný propad ve složce očekávání i ve složce ohodnocující současnou situaci. Další ukazatele důvěry z průmyslu budou zveřejněny i ve Francii. Nakonec italské maloobchodní tržby za září patrně ukážou na další pokles spotřebitelské poptávky (očekává se –1,1 % y/y).

Regionální měny ve čtvrtek posilovaly

Během čtvrtka panovala na trzích zlepšená nálada. Středoevropské měny si tak připisovaly mírné zisky, česká koruna vůči euru posílila z ranní úrovně na 25,50 CZK/EUR do blízkosti 24,40.

Žádná zajímavá data včera v regionu zveřejněna nebyla, to samé bude platit i pro dnešní den. Trhy tak budou pod vlivem globálního sentimentu vůči rizikovým aktivům. Navíc kvůli čtvrtečnímu svátku v USA bude až do konce týdne na trzích menší likvidita.
Česká swapová křivka se ve čtvrtek při malé likviditě posunula mírně nahoru přibližně o 1 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).