Hlavní navigace

Lepší časy ještě pro maloobchodníky nepřijdou

4. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Únorová statistika maloobchodních tržeb nepotvrdila příznivější údaje z ledna. V druhém měsíci letošního roku klesly prodeje maloobchodníků o 4,7 % y/y, což je ještě mnohem horší výsledek, než ukazoval náš nejpesimističtější odhad na trhu.

Do jisté míry za takto hlubokým propadem stojí rozdílný počet pracovních i kalendářních dnů oproti loňskému únoru, ale i po očištění o tento vliv jsme zaznamenali pokles o 1,7 %. V meziměsíčním srovnání pak byly tržby nižší o 1,3 % (sa). Z rozkladu meziročního růstu vyplývá, že na poklesu se podepsal jak motoristický segment (-2,2 pb), tak i samotný maloobchod (-2,5 pb), v rámci něhož negativně přispěly všechny hlavní skupiny: potraviny (-1,4 pb), nepotravinářské zboží    (-0,5 pb), pohonné hmoty (-0,6 pb).

V podrobnějším členění je pak patrné, že tržby klesly ve většině sledovaných sortimentních skupin. Kromě zmíněných potravin, jejichž prodeje se snížily ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách, jsme zaznamenali nižší tržby za výrobky pro sport, kulturu a rekreaci, domácí potřeby či farmaceutické a kosmetické zboží. Naopak tradičně se již dařilo elektronických obchodům a zásilkovým službám, které vykázaly více jak pětinový meziroční nárůst, více se prodávalo i počítačového a komunikačního zařízení.Únorová data dokládají, že spotřebitelská poptávka zůstává nadále velmi slabá a lednový lepší výsledek byl jen jednorázový výkyv. Z tohoto důvodu tak rozhodně nemůžeme mluvit o růžovějších vyhlídkách.

Neočekáváme, že by se domácnosti začaly letos pouštět do výraznějšího utrácení. Jejich reálné disponibilní příjmy stále negativně ovlivňuje fiskální konsolidace zejména kvůli daňovým změnám. Negativně se projevuje i zhoršující se trh práce v souvislosti s nízkým růstem nominálních mezd, rostoucí mírou nezaměstnanosti a nejistotou udržení si zaměstnání. Mírné oživení spotřeby očekáváme až v druhé polovině letošního roku. Vyhlídky pro maloobchodníky tak stále růžové nejsou a obáváme se, že i letos se jejich tržby sníží. Za celý rok čekáme pokles o 0,8 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).