Hlavní navigace

Lepší americká data posílají Euro ke slabším úrovním

28. 5. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společná evropská měna v průběhu včerejšího obchodování ztratila 0,2 % a posunula se tak na úroveň 1,362 USD/EUR.

Zprávy a události

  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za měsíc duben vzrostly ve Spojených státech o 0,8 %, zatímco trh očekával pokles o 0,7 %. Po očištění o volatilní složku dopravy vzrostly o 0,1 % (konsenzus 0 %).  • Březnový index S&P/CS 20 City mapující ceny nemovitostí ve 20 největších metropolích Spojených států vzrostl o 1,24 % m/m (trh 0,7 % m/m), meziročně o 12,37 % y/y (konsenzus 11,75 % y/y). • Kompozitním PMI index v květnu vzrostl na 58,6 bodu, kompozitní PMI v oblasti služeb na 58,4 bodu (konsenzus 54,5 bodu) • Spotřebitelská důvěra v květnu vzrostla na 83 bodů, v souladu s tržním očekáváním.
  • Spotřebitelská důvěra ve Francii v květnu stagnovala na 85 bodech (trh 85 bodů). • Index spotřebitelské důvěry v Itálii v květnu předčil tržní očekávání, když vzrostl na 106,3 bodu (trh 104,9 bodu).
  • Maďarská centrální banka snížila úrokové sazby na 2,4 %.

Lepší americká data posílají Euro ke slabším úrovním

Společná evropská měna v průběhu včerejšího obchodování ztratila 0,2 % a posunula se tak na úroveň 1,362 USD/EUR. Euru neprospěly jednak výroky centrálních bankéřů ECB Nowotného a Draghiho a také lepší než očekávaná data ze Spojených států.

Člen rady guvernérů ECB Ewald Nowotny na svém včerejším vystoupení ve Vídni zmínil, že se inflace v současné době nachází na tak nízkých úrovních, že je zde riziko zpomalení ekonomického růstu. Na dotaz, zda ECB příští týden sníží úrokové sazby, odpověděl, že diskuze probíhají tímto směrem. Prezident ECB Draghi připomněl, že ECB má nástroje potřebné k tomu, aby dostala inflaci na svůj cíl, s tím, že si je vědom rizik příliš dlouhého období nízké inflace. Další zprávou, která euru nepomohla, byl překvapivý růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech. Ty v dubnu rostly již třetí měsíc v řadě, tentokrát o 0,8 %, zatímco trh počítal s jejich propadem o 0,7 %. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v květnu vzrostla na druhou nejvyšší úroveň od roku 2008 (na 83 bodů).

Ve Spojených státech je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Pozornost tak bude směřovat do Evropy, kde budou zveřejněny především indikátory mapující spotřebitelskou důvěru a ekonomický sentiment. Žádného výrazného zlepšení se zde však patrně nedočkáme. V důsledku nejistoty spojené s ukrajinskou krizí budou květnové indexy podle analytiků SG stagnovat na úrovni předchozího měsíce. Nejdůležitějším údajem bude pravděpodobně agregát peněžní zásoby M3, který se dlouhodobě pohybuje pod cílem ECB stanoveným na úrovni 4,5 %. Jiné to nebude pravděpodobně ani tentokrát, kdy podle analytiků SG peněžní zásoba v dubnu vzrostla pouze o 1 % y/y (po 1,1 % v březnu). V Německu bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za květen, která by se především vlivem sezónních faktorů měla snížit na 6,6 % z předchozích 6,7 %.

Poklidné obchodování s českou korunou pokračovalo i v úterý. V celodenní statistice zůstala koruna vůči euru beze změny na hladině 27,43 CZK/EUR. Ve velmi úzkém pásmu se během včerejšího obchodování držel i polský zlotý, který uzavřel den na úrovni 4,164 PLN/EUR.

Jedinou měnou v regionu, která v průběhu dne ztrácela, byl maďarský forint. Ten si během dne odepsal 0,3 %, především v důsledku očekávání snížení úrokových sazeb. Maďarská centrální banka nakonec úrokové sazby skutečně snížila a to o 10 bb na úroveň 2,4 %. Jednalo se tak už o 22 snížení úrokových sazeb v řadě. Snížení úrokových sazeb na historicky nejnižší úroveň mimo jiné zapříčinil předcházející propad inflace na nejnižší hodnotu od roku 1968. Centrální banka navíc připustila, že by se nemuselo jednat o poslední snížení úrokových sazeb. Další nastavení měnové politiky bude záležet na vyznění nové inflační zprávy, která bude publikována v červnu.

Účto_tip_změny21

V regionu budou dnes zveřejněny pouze ceny průmyslových výrobců v Maďarsku. Ty by měly podle tržního konsenzu v dubnu meziročně poklesnout o 1,5 % y/y po březnovém propadu o 1,9 % y/y.

Česká swapová výnosová křivka se v průběhu dne posunula o 1 bb směrem dolu.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).