Hlavní navigace

Názory k článku Lékařské poplatky: dobrý byznys pro mnoho firem

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 22. 2. 2008 1:16

  Občan (neregistrovaný)
  Než to dorazí k nám do Opavy, uplatíme se hotovostí :-( Ale je dobře, že to existuje, třeba to jednou na Moravu dorazí. Jenže svoji babičku k placení přes sms asi nepřesvědčím :-)
 • 22. 2. 2008 7:31

  MoB (neregistrovaný)
  Když už se redakce zamýšlí nad etikou podnikání firem vymáhajících dluhy, proč se nezamýšlí i nad etikou lidí, kteří ty dluhy dělají? A není to vždy proto, že nemají na splácení... Někteří lidi jsou prostě hovada protože úmyslně neplatí dluhy, a některé firmy na vymáhání dluhů jsou hovada, protože jdou přes mrtvoly.
 • 22. 2. 2008 8:07

  Leo (neregistrovaný)
  V mikroplatbách pomocí SMS je mj. započítána v řetězu i dvakrát DPH! Provozujeme je na některých našich webech a výsledkem je, že například z každé 30 korunové SMS máme (podle operátora) od 7 do 13 Kč. Ale vidím, že opět někteří budou i zde rovnější - například bezedné zdravotnictví či nenažraný stát, kteří si tento lupičský řetěz toku peněz z mobilů klientů k sobě sami pro sebe jaksi přizpůsobí lépe a výhodněji.
 • 22. 2. 2008 10:12

  neuvedu (neregistrovaný)
  Podnikatel si zaplatí poplatek formou SMS ze svého firemního telefonu. Proč jsou zase podnikatelé takto zvýhodňováni? A proč si zaměstnanec tyto poplatky musí platit ze svého?

  K poplatkům jako takovým: manželka byla v nemocnici. Než ji propustili, byla několikráte lustrována, zda poplatky skutečně uhradila, aby náhodou neunikla bez poplatku. Z kapacitních důvodů ji však mnoho vyšetření v rámci pobytu v nemocnici neuskutečnili a na ně nyní musí dojíždět extra. A všude zase extra platit. Asi existuje nějaká nepsaná dohoda, aby si vás lékaři navzájem přeposílali, a tím se uměle vytváří stavy, že občan jde místo na 1 návštěvu lékaře na 5 návštěv. A pak někdo z ministerstva z tabulek od stolu vyhodnotí, že je zdravotnictví zneužíváno simulanty a že v cizině chodí k lékaři méně. Bodejť by ne, kdy taky 80 % nařízených návštěv může být zbytečných. Ať se poplatek zaplatí 1x v rámci 1 nemoci, a pak už proboha ne. Přece občan neovlivní to, že na tu jejho diagnozu nemohou hned přijít a že v průběhu léčení jsou nutné nějaké kontroly či další vyšetření.Pokud však odmítnu jít na návštěvu k jinému lékaři, hned mám v dokumentaci zaneseno, že pacient odmítá spolupracovat.
  Abych se vrátil k manželce. Po 14 dnech ještě není známa diagnóza, ale jí to už (včetně dojíždění a doplatků ze léky) stálo několik set, kdyby to samé prodělávala v nemocnici bez zbytečného cestování, stálo by jí to méně. Největší faux paux proběhlo u obvodní lékařky, kam musela zanést papíry a aby jí vystavila neschopenku. Paní lékařka ze zpráv nevěděla která bije, takže jí manželka musela říci vše po svém, laicky. A paní doktorka, aniž by ji vyšetřovala (jen si zapsala některé věci ze zpráv do kompu), po ní chtěla poplatek. Když se ohradila, že na poplatek nárok nemá, tvrdila že má, že s ní diskutuje. Je těžké se s doktorkou o tom nějak přít, nejste-li z Prahy a na každém rohu si vás nepřetahují - změňte lékaře. Tady je člověk rád, že tu vůbec někdo je. A jak jsme se doslechli od známých a příbuzných, podobnou praxi provozují snad všichni lékaři, co známe. Jak s. Julínek s tím svým mluvčím objasňovali, že lékaři budou dělat konzultace po telefonu a předepisovat trvale užívané léky bez poplatku, tak to byla také lež. Po telefonu se nic neřeší a pro léky si musíte osobně, paní doktorka vás bude chtít vidět. Možná vám k tomu změří teplotu nebo tlak, ale poplatku neuniknete. Bordel rovněž je, že mnohde na vás chtějí poplatek předem (třeba lístek z automatu), aniž víte, zda vás budou skutečně vyšetřovat nebo vás jen přepošlou někam jinam. Proto se vžívá praxe, že platíme vždy a za vše, bez ohledu na to, jedná-li se o vyšetření lékařem či nikoliv. Takže doporučuji ODS, aby v zájmu odstranění dohadů a pochybností v novele zákona zavedla poplatek za vše (i injekci setrou nebo použití WC pro pacienty) jednotnou sazbou 100 CZK, aby zdravorníci neměli problémy s vracením drobných nazpět.
  Pojišťovny by měly neoprávněné vybírání poplatků kontrolovat a postihovat, ale jak? Pacient, pokud nemá možnost jít jinam, těžko bude proti hrabivému lékaři vystupovat. Nechci vidět dopady, až vše ve zdravotnictví pojede jako a.s. na zisk. To se lidé nedoplatí, mzdy však všem nerostou odpovídajícím způsobem.
  Komunisti byli při převratu odsuzováni, že mnoho věcí dělali zbytečně či předraženě. Situace s poplatky je zrovna to, proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě a draze.
 • 22. 2. 2008 16:43

  tom (neregistrovaný)
  Ve skutečnosti je to naopak, ze služebního telefonu si poplatek za lékaře může zaplatit a mít ho "zadarmo" pouze zaměstnanec (mající služební telefon). Pokud ho zaplatí podnikatel ze svého firemního telefonu, tak samozřejmě ty náklady platí ze svého zisku (pouze se mu o něco (letos o 15%) sníží daň, pokud si ten poplatek zahrne do nákladů, ale otázka je, jestli se mu vyplatí to pak vysvětlovat případné kontrole z finančího úřadu). Takže tímto jsou naopak zvýhodněny zaměstnanci (mající služební mobil) před podnikateli.
 • 23. 2. 2008 13:23

  Jarmila (neregistrovaný)
  Ani zaměstnanec to nemůže mít "z eráru a zadarmo". Drtivé většině z nich zaměstnavatel kontroluje výpisy a ve výpisu je uvedena platba za SMS na čílo 9XX, což automaticky znamená, že to sice služebním mobilem může zaplatit, ale posléze to keš uhradí zaměstnavateli.
  Vážení, éra kradení z eráru je už dáno minulostí, to šlo možná za socialismu,když Vás nikdo nebonznul.
 • 25. 2. 2008 7:57

  anonymní
  U mobilů asi nejdou zablokovat některá čísla začínající na určité znaky - tak jako u pevných linek?
  U podnikatelů samozřejmě nikdo nezjistí, že si platil lékařské zákroky (ale třeba i jízdenku v pražské MHD z firemních peněz. A u předplacených karet jakbysmet.
  Opět chudáci podnikatelé v "nevýhodě".
  Pak nemá být u nás vše tak drahé - když se osobní spotřeba promítá do podnikání.
 • 25. 2. 2008 23:33

  Mino (neregistrovaný)
  SMS nejdou blokovat jako hovory. Ale a) můžou být blokovány všechny premium SMS nebo b) přeúčtovávat premium SMS jako soukromé náklady
 • 22. 2. 2008 10:34

  guest (neregistrovaný)
  Proč se musí zřizovat tak složitá administrativa v nemocnicích, zaměstnávat další lidi na výběr poplatků atd. atd. To nikoho nenapadlo, že se to dalo vyřešit tak, aby zdravotní pojišťovna 1-2x za rok poslala každému pacientovi výpis s tím co za ten rok / půlrok čerpal a kolik má doplácet? A pacient půjde a zaplatí to buď složenkou nebo převodem z účtu. Jako fakturu za telefon. Doktoři mají léčit lidi a ne se věnovat účetnictví. Na pojišťovnách se nudou jistě kopou patama do zadnice tak by aspoň něco dělali.

  Jinak s poplatky nesouhlasím. Platím si i tak dost vysoké zdravotní pojištění tak proč platit další platby? Když už poplatky zavedli tak to měli vymyslet daleko lépe:
  - do 18 let věku a nad 65 let by lidé platit neměli. Nebo jinak - ti za které platí pojistné stát (děti, studenti, důchodci) by neplatili
  - ti kdož si nemoc nebo úraz nezpůsobili sami by taky nic neplatili. Jak k tomu přijdu, když mě někdo zmlátí na ulici a já budu za to v nemocnici platit?
  - platit poplatek např, jak v Německu, jak už tu někdo psal 1 poplatek v rámci jedné nemoci. V německu se prý zaplatí 10 Euro při první návštěvě a tohle platí na 3 měsíce bez omezení počtu návštěv u doktora (kontroly, vyšetření, rentgeny...všechno).
 • 22. 2. 2008 10:57

  joe (neregistrovaný)
  Prave duchodci by meli platit, i kdyby nikdo jiny neplatil. Ti typicky nejvic plytvaji, protoze ostatni na to nemaji cas.
 • 22. 2. 2008 13:31

  Tomáš Marný (neregistrovaný)
  Proč sem pořád píšou přiblblíci evidentně v dětství odložení do děcáku, takže nemají ani rodiče, ani prarodiče :-/?
 • 22. 2. 2008 17:27

  anonymní
  Vám asi dalo velikou práci něco tak blbého vypoti, že?? Myslím si, že by Vám měl být poplatek u lékaře prominut, ale při příjmu do Bohnic.
 • 22. 2. 2008 21:35

  krakonoš (neregistrovaný)
  Idioti, jako ty, by měli platit desetinásobek a ještě by měli při každé návštěvě lékaře dostat pár facek! Babičky a dědečkové v domovech důchodců a na LDNkách radostně jásají, po zaplacení vylepšených služeb zbude mnohým z nich na měsíc celých 50 Kč! Jo, není nad to být důchodce a ještě k tomu nemohoucí a u nás. Naštěstí po důchodové reformě tyhle problémy skončí, protože důchodu už se dožijí nanejvýš politici. Ti ostatní, pokud o důchod požádají, nastoupí před komisi, která je nechá přeplavat Vltavu u Novotného lávky. Kdo přeplave, je zdravý, takže může pracovat dál. Kdo nepřeplave, nebude důchod potřebovat.
 • 24. 2. 2008 11:44

  anonymní
  Přijdu k lékaři, v ordinaci 20 důchodců a 5 lidí v produktivním věku. Na vyšetření čekám 2 hodiny, doktor mně ještě někde pošle, tam zase čekám mezi důchodci. Místo toho, abych si od zaměstnavatele odskočil na hodinku nebo dvě, čekám celý půlden a nahrazuji v práci celý den. Když se chci u lékaře objednat na přesnou hodinu a minutu, nejde to, protože "lidi to nevyžadují a raději čekají v čekárnách, tak si ráno taky přijďte do čekárny a počkejte si, však se dočkáte" A tak kvůli důchodcům, kterým čekání nevadí, jedna návštěva u lékaře znamená zabitý půlden až den. Poplatky i pro důchodce jsou správná věc.
 • 24. 2. 2008 15:45

  Jarmila (neregistrovaný)
  A co ten důchodec má dělat, když bere léky a je třeba kontrola 1x dva měsíce? Nejhůř jsou na tom ti, co k doktorovi ani nedlojdou, protože bydlí na vesnici, na vlak nebo autobus to mají 2 km a od vlaku/autobusu další kilometr. Ty musí vozit někdo z příbuzných, protože doktor si to sice napíše jako výkon s návštěvou, ale za ty peníze jede radši na chatu. Myslíte, že důchodce je natřesený návštěvou lékaře? Taky by byl radši mladší a zdravý.
 • 25. 2. 2008 15:15

  anonymní
  Jestli celý život poctivě pracujete a ne se jen někde flinkáte, tak budete v důchodu také více opotřebovaný a budete navštěvovat více lékaře. Velká část dnešních důchodců si v pracovním procesu za socialismu neužívala, pracovní podmínky byly mnohdy tvrdší (nebylo tolik mechanizace, ale více dřiny, v kanclu jste museli sdílet vzduch s bezohledným kuřákem ...) a tudíž nyní více marodí. A jelikož zaměstnaní lidé tolik k lékaři nechodí (ať jsou zdravější nebo se jen bojí k lékaři jít z důvodů obav ze ztráty zaměstnání či poklesu výdělku), musí si lékař vynahradit ztrátu výkonů na těch, co k němu chodí častěji. A tak si je zve i častěji na kontroly. Občan sám těžko posudí, zda má jít si nechat něco zkontrolovat 1x za měsíc či 1x za půl roku. A tak trpělivě poslouchá lékaře a leze k lékaři, kdykoliv si jej pozve.
  Že se nedá k lékaři objednat na přesný termín i když je tato služba žádána (ačkoliv lékaři budou tvrdit "lidi to nevyžadují a raději čekají v čekárnách", tak to je bordel a jen si vzpomeňme na sliby polistopadových politiků, jak nám slibovali, že lékaři budou běžně ordinovat i po běžné pracovní době občanů tak, aby občan nemusel absentovat v práci. Už jen čekám, že ODS v rámci harmonizace zákoníku práce zruší možnosti jít v pracovní době k lékaři (a ještě za to dostat náhradu) ...
 • 27. 2. 2008 11:59

  datel (neregistrovaný)
  Pokud jdete k lékaři a jte zaměstnán, mělo by to být odpoledne po pracovní době to už tam většinou důchodci nejsou když Vám tak vadí. Možná až budete v důchody Vy, budete tam pečený ,vařený.
 • 27. 2. 2008 16:16

  anonymní
  Tak chytrou a geniální myšlenku bych typoval na Jezevce - ale Datel může být to samé, taky je to z lesa.

  Kde jste viděl doktory (tady se mluví hlavně o obvodních) odpoledne ještě ordinovat?

  Nikdo neví, jaký bude jeho zdravotní stav, až bude v důchodu. Pokud bude třeba, musíte k lékaři vy i ten pisatel, na kterého reagujete. Jistě i já. jde jen o to, kdo z nás se důchodu vůbec dožije. Prodlužování věkové hranice odchodu do důchodu a zkracování dožívaného věku snad hovoří jasně. Nesmíme věřit optimistickým růžovým statistikám a raději se jděme podívat na realitu vývěsní skříňky se smutečními oznámeními, v kolika letech se skutečně umírá.
 • 27. 2. 2008 22:59

  Martin (neregistrovaný)
  Mám pracovní dobu 8.00 - 17.00 s hodinovou přestávkou na oběd. Před a po mé pracovní době neplatím u doktora poplatek 30,- Kč, ale 90,- Kč, neb tato doba je již považována za pohotovost. Krom toho mimo moji pracovní dobu doktor neordinuje. Taky bych rád chodil k doktorovi v mimopracovní době.
 • 28. 2. 2008 7:42

  Q (neregistrovaný)
  A donutí někdo nějakou banku, aby měla otevřeno po Vaší pracovní době? Také ne! k lékaři naštěstí můžete legálně v pracovní době (pokud Váš zaměstnavetel dodržuje základní lidská práva), kdežto do banky ne. Pokud budou někteří zatracovat v době telefonního a internetového bankovnictví osobní návštěvu banky, tak to samé lze stáhnout i na lékaře. Také vám poradí po telefonu či internetu.
 • 5. 3. 2008 11:31

  Jaro (neregistrovaný)
  Tohle může napsat jen idiot. Nikomu nic nepřeji, ale vám ano, abyste věděl co to je, když jste nemocen a musíte chodit často k lékaři. Ne proto, že byste chtěl, ale proto, že musíte a lékař si vás zve na kontroly. Budete odkázán jen na důchod, ze kterého si nemůžete odepsat daně a po odečtení zvyšujících se nákladů na bydlení, potraviny a další výdaje vám ani na ten poplatek nebude zbývat. Kdyby to bylo nyní, tak bych řekl, že vás někdo odložil do babyboxu, ale zřejmě vás někdo pohodil někde v průjezdě a vychovali vás v "děcáku", protože asi nemáte rodiče nebo prarodiče, protože byste takové voloviny nemohl vůbec napsat. Také znám daleko lepší využití volného času a vězte, že čím jste starší, tím vám ten volný čas rychleji utíká a trávit ho běháním po doktorech a sedět v čekárnách a tento drahocenný čas ztrácet, určitě není cílem většiny lidí. To dělá z celkového množství lidí jen pár jedinců a o ty ministr Julínek opírá své scestné názory a vy s tím vymytým mozkem taky.
 • 29. 2. 2008 16:53

  packa (neregistrovaný)
  Ty také budeš jednou důchodce a doufám, že budeš mít dostatek času trávit v čekárnách doktortů, pokud Ti nic nebude. Ty myslíš, že je to nějaká slast sedět s 30ti korunou u doktora a čekat, až Ti napíše recept na nezbytné léky aTy s holemi jdeš do lékárny do fronty a opět s 30ti korunami konečně získáváš to, co jsi v minulosti měl za celoživotní placení pojistného zadarmo.

  Doufám, že Ty budeš tak uvědomnělý( jak píšeš), že budeš pracovat stále a důchod nebudeš vůbec potřebovat...
 • 21. 2. 2009 17:21

  Pavel (neregistrovaný)
  To jste měl Julinkovi poradit hned. Žádných 30 Kč, pěkně 10 Euro vysolit.
  Vy jste ovšem nepochopil, že v Německu se jedná o částečnou úhradu pacientem a u nás o symbolický regulační poplatek s cílem omezit počet návštěv. Proto papouškování německých poměrů nebylo záměrem Julínka.
  Pokud si někdo myslí, že do systému vložil hafo peněz tak si to zkuste spočítat a dát proti tomu jedno banální slepé střevo v cenách třeba toho Německa. Byli by jste překvapeni.
 • 22. 2. 2008 15:24

  Andrews (neregistrovaný)
  Muzete mi ric jak se na to bude tvarit financni urad, kdyz na fakture za telefon budu mit 6xpoplatek u lekare ? To preci nesouvisi s podnikanim a nemuzu to tak davat do nakladu.... samozrejme se da spolehnout na to ze "se to prehledne"
 • 22. 2. 2008 23:54

  JirkaZ (neregistrovaný)
  A myslíte, že to bude někdo zkoumat ? Na faktuře není podrobný výpis hovorů.
  A pak, i některé návštěvy lékaře mohou být daňově uznatelné.
 • 25. 2. 2008 14:24

  Jarmila (neregistrovaný)
  Možná se budete divcit, ale bude. Na faktuře jsou čísla se zvláštním tarifem, mezi která patří např. dárcovské SMS, tramvajenkové SMS a SMS s platbou u lékaře uvedena zvlášť. Pokud je tak kontrola z berňáku uvidí a uvidí, že je máte kompletně v nákladech, vesele Vám tyto sumy dodaní včetně nemalého penále.
  Pokud tvrdíte ty nesmysly, co tvrdíte, pak jste nikdy neviděl fakturu za mibil nebo nezažil kontrolu z berňáku.
 • 26. 2. 2008 9:11

  anonymní
  Těmito "prkotinami" se opravdu nikdo nezabývá. To by také berňáku muselo být divné, proč podnikatel potřebuje 5 telefonů (pro celou rodinu) nebo že každé dva roky kupuje nový mobil. Na předplacené karty navíc žádná faktura s výpisem volaných čísel není.
  Zrovna tak jako když podnikatel jezdí autem pro soukromé záležitosti a také si píše knihu jízd jen na pracovní cesty. A už jste viděli nějakého podnikatele se dvěmi auty - jedno do firmy a jedno do soukroma? Já sice ano, druhé "firemní" auto ale bylo pro manželku.
  Akceptace soukromé spotřeby do podnikání je další cestou, jak stát některým odpáře daně, aby je zase jiným přidal. A všichni se tváříme, že o tom nevíme nebo že se tak vůbec neděje. A to jsou ti černí pasažéři, o kterých ještě nedávno tak rád mluvil p. Topolánek, a kteří mu tak moc vadili. Pokud jsou však z řad podnikatelů, nevadí to.
 • 26. 2. 2008 9:23

  guest (neregistrovaný)
  Přesně tak. Jen doufám, že si na to lidi před volbama vzpomenou. A taky na snahu o rušení státní podpory u stavebního spoření, možnosti odpočtu úroků z hypoték, firemní stravenky a další...
 • 23. 2. 2008 1:06

  csoicjois (neregistrovaný)
  jak doktor (resp. potom vymahacska firma) dolozi, ze jsem na vysetreni byl (a nezaplatil)? vite nekdo??

  vzdyt si doktori bezne pisi falesne vykony na pacienty (malokdo si dela vypisy ze ZP, takze to treba ani lidi nevi)...

  to se da krasne zneuzit (predpokladam, ze doktor pred prodejem takove pohledavky nemusi dolozit pacientem podepsany papir o tom, ze tam byl a nechtel platit :D)
 • 23. 2. 2008 19:04

  gh (neregistrovaný)
  protože co vlastně řeší, neví ani lékař ani tvůrce,lékař je rozhořčen s nesmyslným přidáváním práce,finanční úřad nedohledá nic ani náhodou,pacient
  to nechápe nebo spíše chápe jako nesmyslné vytahování peněz,jak to pomůže zdravotnictví nebylo a ani nemůže být racionálně vysvětleno,smutné je to,že
  nikdo z povolaných to není schopen vyřešit,a asi jazyková bariera je to nejsilnější ,co brání se podívat někam,kde již demokracie,kapitalismus (myšleno v tom dobrém slova smyslu,že za hodnotu,potažmo prací je nutno zaplatit a vadnou práci odmítnout a to ihned bez pozdějších reklamací a v zárodku) ,
  má toto vše již dávno vyřešeno,dočasné problémy odstraněny a běží tam zdravotní systém určitě k větší spokojenosti klientů než v našem českém dolíku,
  mám na mysli zrovna sousedy s naprosto jinou životní úrovni,kde ještě pořád
  značná většina našich spoluobčanů shlíží s obdivem, a když se odtamtud vrací tak jen vzpomíná na pořádek a systém ,který tam vládne a ti pozornější jen s úžasem pozorují jak se nám tyto země svou ekonomickou úrovni nadále vzdalují.
  vyvstává tedy otázka a né až teď,co řeší 30 korun v české měně ve zdravotnictví?
  na to si musí dát každý odpověď sám,kdyby čirou náhodou anebo omylem na to někdo chtěl reagovat,velmi rád se něco dozvím a určitě né sám,...
 • 25. 2. 2008 8:04

  guest (neregistrovaný)
  Nevíte někdo co udělá s těmi 30 korunami třeba obvodní doktor? Nechá si je a bude tak mít kromě platby pojišťovny větší zisk nebo je musí odevzdat "státu" nebo mu zdravotní pojišťovna zaplatí o těch 30 Kč míň (doktor na tom bude stejně jak byl a jen se tak budou šetřit peníze pojišťovnám)? To by mě docela zajímalo.
  Pokud je to tak, že se šetří peníze pojišťovnám, tak je to celkem bordel. A to je chce Julínek převést na soukromé společnosti. To by znamenalo, že si budeme platit zdravotní pojištění, pak platit u doktora (v podstatě zase pojišťovně) a tyto soukromé společnosti budou vytvářet zisk... ODSáci říkají: "Co je na tom špatného, vždyť pojišťovnictví je podnikání jako každé jiné." To jsme to dopracovali...

  Taky by mě zajímalo jestli už se někomu, kdo se do nemocnice nebo k doktorovi dostal cizí vinou (autonehoda, napadení na ulici nebo třeba doktor někoho poslal na hospitalizaci zbytečně...), podařilo vymoci pak ty peníze na viníkovi. A jak těžké to bylo.
 • 26. 2. 2008 11:08

  anonymní
  Lékaři mají léčit a ne dělat administrativu. Podnikání se ziskem je ta největší debilita ve zdravotnictví. To přece nejde dohromady. Ty peníze, které si legálně nakradou zaměstnanci zdravotních pojišťoven, budou samozřejmě chybět na lzdravotní péči. Vidíme to i na normálních pojišťovnách nebo bankách. Zisk, zisk, zisk. Pokud chceš občane nějakou dobrou službu a za rozumné peníze, tak táhni jinam. Ale kam?
  Nyní stačí, že nemalý peníz odčerpávají podnikatelé-lékaři. Jejich péče je mnohdy neefektivní a předražená. Pokud srovnám bývalé OÚNZy a 20 soukromých lékařů, tak, na OÚNZ stačila 2 služební auta, 1 pevná linka s ústřednou. 20ti privátním lékařům nebude možná stačit 40 aut, každý bude mít minimálně 1 pevnou linku, a mobila. Těch 40 aut a 20 mobilů musí samozřejmě zaplatit pacienti a to pak chybí na zdravotní péči. V OÚNZu (dnes samozřejmě v jiné formě - neziskovce) by peníze místo na nákup 40 aut a 20 mobilů mohly jít do péče, pokud by takto vybyté prostředky nerozdělilo novodobé vedení společnosti sobě a svým v podobě nemravných odměn svým známým a "dodavatelům služeb"
 • 18. 3. 2008 23:32

  F. Soukup (neregistrovaný)
  Zdrav. zařízení (lékaři). Přičemž platba od pojišťovny je o tuto částku snížena.
 • 22. 4. 2008 14:36

  neuvedu (neregistrovaný)
  Nedivte se lidem, že se mohou kvůli 30 Kč zbláznit. Celý život platili daně či jinak nazývaný odvod a nyní tohle. Ono totiž nezůstává jen u těch 30 Kč, ale výdaje pokračují a běžně dosáhnou několika set i několika tisíc, aniž by se z toho ale něco započítávalo do 5tisícového limitu.


  Hospodářské noviny, 18.4.2008:

  V Německu se u lékaře platí jinak

  Určení ochranné hranice poplatků ve zdravotnictví pevně stanovenou výší 5000 Kč je nespravedlivé. Pro toho, kdo má roční příjem 500 tisíc, je to jedno procento, kdo má 100 tisíc, je to už 5 % a platí tedy pětkrát více. Aby k nespravedlnosti nedošlo, mají to v Německu stanoveno pevně v procentech. Jsou to pro každého 2 % z ročního příjmu. Další drzostí u nás je vyžadování plateb od bezpříjmových skupin. V Německu se platí až od 18 let.

  Předpokládá se, že pak už dítě má vlastní příjem. Pokud ne, má již nárok na sociální podporu, ze které musí platit, a to zase jen do výše 2 % (chronicky nemocní jen 1 %). Za návštěvu u lékaře se u našich západních sousedů platí paušální poplatek za každé kalendářní čtvrtletí ve výši 10 eur. A nezáleží na tom, kolikrát lékaře navštívíte. U specialisty, kam vás pošle váš lékař, se neplatí nic.

  Poplatky vybírá sestra, která je posílá zdravotní pojišťovně, u níž je pacient pojištěn. Nejsou tedy určeny lékaři. Stejně tak odvádějí poplatky pojišťovně i lékárníci. Totéž se týká i poplatků v nemocnicích.

  No, a trocha reality z Metra 21.4.2008:

  Nelidské zacházení s pacienty

  Byl jsem nedávno ve vinohradské nemocnici jako doprovod maminky své přítelkyně. To, co jsem zažil, je pro mne zarážející a nedokážu se s tím smířit. čekali jsme asi hodinu a mezitím jsem sledoval chování sestřičky. Místo otázek typu "Dobrý den, co byste potřebovala?" nebo "Dobrý den, co vás bolí?" používala úvodní větu "Máte zaplacený poplatek?" Když to řekla už třetímu příchozímu (dokonce špatně chodící babičce, kterou poslalo o patro výš k automatu), říkal jsem si v duchu, že je to selhání jednotlivce. Jenže na druhém oddělení to fungovalo stejně! První otázka i tam zněla: "Máte zaplacený poplatek?" Nic nezmohly nářky pacientů, že je to opravdu moc bolí. Reakce byla vždy úplně stejná: "Nejdřív zaplaťte, pak vás vezmu!" Jestli tohle má být součást reformy našeho zdravotnictví, tak by se měl pan ministr Julínek stydět.

  Přitom všude bylo deklarováno, že se má platit až po zákroku. Pacient většinou dopředu neví, co s ním lékař "bude dělat". Ale z praxe a od dalších známých vím, že lékaři považuji za klinické vyšetření vše (včetně přepsání zprávy od specialisty do své evidence nebo předepsání pravidelných léků na počkání přes sestru /bez poplatku je to řešeno tak, že pacient si počká celé dopoledne v čekárně, až pan dr. bude mít na předepsání léků klid/, aniž by pacienta nějak vyšetřovali. Změření tlaku nebo teploty sestrou snad nelze považovat za klinické vyšetření - to si může občan udělat i sám.

  Poplatky vůbec neregulují (jak mohu ovlivnit návštěvu dalších lékařů, když mne tam odesílá praktický lékař, ke kterému jsem mnohdy přišel na preventivní prohlídku, která má včas objevit případné nemoci - mohu se s lékařem hádat, že toto a toto vyšetření je zcela zbytečné, ať diagnózu stanoví on a po stanovení diagnózy aby mne místo specializovaného pracoviště léčil obvoďák?), ale jen vedou k nemalým výdajům řady občanů a k nemalým příjmům některých zdravotníků.
 • 15. 6. 2008 11:29

  deneb (neregistrovaný)
  Jsme v česku
  Nejdřív zaplatím ze mzdy v rámci pojištění (řádově tisícikorunu)
  Potom v ordinaci - směšných 30Kč
  Porom 100% za léky (řádově stokoruny)

  A bude jen hůř

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).