Hlavní navigace

Larry Williams: Burze vládne jen strach nebo chamtivost

3. 5. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Přiznejme si to, nejen první rok obchodování se v nás, jako v každém investorovi, budou přetahovat tyto dvě protichůdné emoce, strach, chamtivost a zase strach…

Překonejte rozdvojenost, a zisky začnou přicházet

Pro začátek – je mnoho obchodníků, pro které je chamtivost silnější než strach. Sám o sobě musím říct, že jsem chamtivý (to je také důvod, proč jsem vstoupil do této drsné arény burzovního trhu). Každý by měl vědět, která z těchto dvou emocí je u něj silnější, je to důležité v každodenním ži­votě, stejně jako v obchodování.

Chamtivost, jak jsem pochopil, nás nutí dělat, co bychom neměli! To chamtivost je aktivní silou. Pohání nás a nutí nás předčasně vstoupit do obchodu, držet ho příliš dlouho, nebo nakupovat víc, než je vhodné.

Takže pokud si myslíte, že chamtivost je u vás tou silnější emocí, měli byste se podívat pravdě přímo do očí a zamyslet se, jestli vás obchodování nepřivede jen do větších problémů.

Strach je jiný. Naše obavy nás vedou k tomu nedělat, co bychom měli. Prezident Franklin Roosevelt měl nejhorší komentář k strachu všech dob …jediné, čeho je třeba se bát, je strach samotný. Ale co můžete čekat od socialisty, který, společně s Colonelem Housem, napáchal v USA větší škody s dlouhodobými následky, než kdokoliv jiný. To jsem ale odbočil…

Strach vás brzdí. Je to preventivní emoce, velice přirozená, slouží k našemu přežití. Člověk k životu potřebuje jistou dávku strachu. Ale strach o život, o jeho ohrožení, je jiný než strach z trhu.

Z nějakého nevysvětlitelného důvodu, přicházíme o největší vítězství, díky tomu, že náš adrenalin chrlí strach. Moje rada je, když vám vaše negativní emoce říkají, abyste to nedělali, v tomhle businessu to znamená, Udělejte to! 

Děsivá myšlenka, že? Ale to je přesně důvod, proč jsou nejlepší obchodníci úspěšní. Prostě to udělají.

Existují dvě důležité části strachu, první je, že se bojíte toho, co se stane, druhý je, že se bojíte toho, co děláte.

Strach je produktem neznalosti. Moji nejbližší spolupracovníci, to nejlépe vystihli:  Kdykoliv namíříme na cíl, srdce se nám rozbuší, ale ne strachem. Byli jsme perfektně připravení a vycvičení na vše co může přijít.  Víme, jak reagovat na cokoliv nepředvídatelného.

Obchodníci nejsou tak dobře připraveni. Nepřemýšlejí dopředu, jak se ochránit, jak a kdy vybrat zisk. Proto je jejich osud ve hvězdách, obchodování je pro ně černou dírou a oni se bojí tmy…

Chcete-li se zbavit obav, připravte se na budoucnost, jedině tak budete mít předpoklady k úspěšnému obchodování. Jedině tak budete moci reagovat na veškeré události na trhu.

Dalším důležitým bodem je, že strach nás nutí lhát. Obchodníci často lžou o svých vítězstvích nebo ztrátách, zejména svým partnerům. To způsobuje, že jsou neustále ve stavu popírání a výmyslů, žijí ve vysněném světě. Není divu, že nejsou v reálném světě schopni úspěšně obchodovat.

Jak tedy lépe obchodovat? ZBAVTE SE STRACHU

Doufám, že tyto postřehy z mé kariéry, můj strach, má chamtivost, vám pomůže vyrovnat se s vlastními obavami a chtivostí.

Kdy vstoupit, kdy vystoupit, kdy očekávat změnu trendu?

Existuje tolik signálů ke změně trendu, kolik je na trhu obchodníků! V dnešní době počítačů, mají úžasní matematici sílu porazit čísla a vyvinout mechanismy, které odhalí obrat trhu. Je skutečně mnoho různorodých bodů zlomu trendu. Přesto opakovaný dlouhodobý úspěch může být diskutabilní. Je to tím, že tento bod zlomu nám řekne jednoduše, co se stalo, bez toho aniž bychom věděli, jak vývoj bude pokračovat v budoucnosti.

Moje techniky, jak tento zlom najít a jak jsem udělal z 10 000 USD jeden milion, a jak neustále zhodnocuji svůj obchodní účet, vám prozradím při své návštěvě Prahy. Více informací.

MOJE ústřední teze – Okolnosti, jež mohou způsobit velké pohybu nahoru a dolů nebo změnu trendu. Bez podmínek, které jsou níže uvedeny, není obrat trhu příliš pravděpodobný. Když se trend změní, můžete vstoupit do velice výhodné medvědí/býčí pozice. 

Rád bych, abyste teď pochopili aspoň některé z těchto podmínek, které jsem schopen vyjádřit v tomto jednom článku. Dovolte mi, abych do vašeho arzenálu přidal další nástroj. Tento nástroj je znázorněn v následujících grafech, jde o jednoduchý 18denní klouzavý průměr zavíracích cen, to je ono, nic nového.

 Všimněte si teček… Všimněte si, jak se objevují na důležitých bodech změny trendu.

Tečky se na grafu objeví, když jsou dva dny za sebou ceny nad průměrem pro nákup nebo pod průměrem pro prodej. To je nastaveno pro signál změny. Pak můžete zvolit krátkodobý buy / sell signál pro vstup.

Učím konkrétnější údaje ve svých dalších kurzech, ale jak můžete vidět, je mnoho takových bodů.

Pro příklad uvádím dva velké trendové obchody, stoupající v T Bonds (dluhopisy) a klesající ve dřevě, stejně jako bouřlivé zlato.

Jak brzy poznáte, vzhled teček obvykle odstartuje změnu trendu. To je dobrá zpráva pro začátek, můžeme určit body změn trendu. Nejedná se o nové jevy, tyto grafy jsou používány od roku 2000.

Budu se těšit na setkání s vámi.

Larry Williams

Z tohoto se můžete mnoho naučit, pouhý přechod klouzavého průměru na jeden den, jak můžete vidět výše, nebo nastavení dalších kroků tak, že se dotýkají, aniž by to cokoliv vypovídalo o změně trendu.

Já to vidím tak, že klouzavé průměry fungují pro určování supportu a rezistence. Ke změně dlouhodobého trendu je zapotřebí sledovat krátkodobé trendy, hlavně když se pohybují v oblasti blízko klouzavého průměru.

skoleni_20_9

Mělo by to tak fungovat, ale je zde mnoho dalších technických nástrojů, proto říkám, neobchodujte pouze na základě těchto signálů. Jsou to pouze známky toho, že se trh bude pravděpodobně měnit a půjde buď nahoru nebo dolů.

Váš úkol je vyzkoušet si tento systém na starších grafech, trénovat 18denní klouzavý průměr a zkoušet najít body lámání trendu. Tento klouzavý průměr naleznete ve všech knihách s grafy i ve všech softwarech, takže se nemůžete na nic vymluvit.

Autor článku

Autorem je analytický tým autorů Czechwealth.cz


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).