Hlavní navigace

Kypr zapomenut, pozoronost upřena zpět na americká data

2. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po dvou týdnech hektických bankovních prázdnin na Kypru, které tak hezky spolurežírovaly eurozóna a Rusko, je čas obrátit pozornost i k jiným ekonomickým uskupením.

Ne, že by data či události z eurozóny byly tento týden nezajímavé (viz např. zasedání ECB), ale tento týden nás budou asi nejvíce zajímat makroekonomické údaje ze Spojených států. Dokonce si budeme muset lehce přebrat i data, která již byla tento týden zveřejněna.

Účto_tip_změny21

V USA se totiž Velikonoce neslaví, a tak nejenže se na finančních trzích včera obchodovalo, ale byly zde publikovány i důležité makroekonomické údaje – konkrétně index podnikatelské nálady v průmyslu – ISM. Ten na rozdíl od předcházejícího (únorového) reportu zklamal, a to zejména především vinou slabších subindexů produkce a nových objednávek. Na druhé straně se dále vylepšovalo hodnocení na pracovním trhu, což může být dobrá zpráva pro páteční výsledek březnového reportu z trhu práce (payrolls).

Právě páteční report z trhu práce bude pro další obchodování na globálních trzích důležitým mezníkem. Podle našich odhadů (ale v zásadě i těch tržních) se dá očekávat další silný měsíční přírůstek nových pracovních míst. Ocitnou-li se pak březnové payrolls nad námi očekávanými 200 tisíci, americké úrokové sazby budou mít zřejmě jen málo důvodů dále klesat. To by pak mohla být velmi dobrá zpráva pro americký dolar, který by se mohl těšit z toho, že americká ekonomika je, pokud jde o průběh cyklu, (opět) napřed.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).