Hlavní navigace

Květen – investorské nebe

18. 6. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Květen máme za sebou a s jistotou lze říci, že to byl pro jednotlivá finanční aktiva jeden z nejpříjemnějších měsíců. Dá se říci, že na co se sáhlo, to vydělalo a z hlavních investičních aktiv jich bylo pouze pár, které zaznamenaly pokles cen. Ze známých se to týkalo především zlata. Jinak zhodnocovaly finanční indexy jak vyspělých států, tak rozvíjejících se regionů. Dluhopisy, které při růstu akcií často stagnují či klesají, také přidaly na hodnotě a bylo jedno, jestli to byly nejbezpečnější státní papíry nebo korporátní či tzv. junk dluhopisy.

Co se stalo nebo spíše co se nestalo, že se všichni investoři vrhli na investiční aktiva jak hladoví? Počátek měsíce vypadal ještě takový nijaký. Makroekonomická data nepůsobila jako výsledek zdravého růstu a anirelativně dobrá výsledková sezóna amerických firem nepřesvědčila investory vydat se jedním či druhým směrem. Pak přišel konečně někdo, kdo rozhýbal investory a trhy. A tím někým byla ECB s její (ne)rozhodností.

Květnové zasedání vedení ECB totiž nerozhodlo o ničem, tj. neodhlasovaly se žádné změny měnové politiky ani se nespustily žádné dodatečné nástroje pro podporu ekonomik EMU. Nicméně, bonanzu na akciových a dluhopisových trzích spustil následně šéf ECB Draghi, který na tiskové konferenci řekl, že ECB připravuje celou škálu opatření pro podporu hospodářství, ale že se o nich bude hlasovat až na příštím (červnovém) zasedání. Argumentem pro toto zpoždění byla nová prognóza analytického týmu ECB, která měla být teprve vydána.

Vzhledem k relativně horším makroekonomickým datům se dalo očekávat, že prognóza bude přehodnocovat očekávanou inflaci i růst HDP na nižší úrovně a chystané uvolnění měnové politiky se tak stane hodně pravděpodobné.  Aby ne, když růst HDP eurozóny dál tápe kolem nuly, inflace je mizivá, tj. asi 0,5 % meziročně, v několika státech EMU cenová hladina dokonce klesá, průmysl skoro neroste, indexy sentimentu ne a ne jít výše atd. Když se k tomu díky nečinnosti ECB připojilo ještě posilování eura vůči dolaru k úrovním 1,40 USD/EUR, což také právě nepomáhá exportním firmám, tak je výsledek červnového jednání ECB nevyhnutelný.

Investoři si toto všechno uvědomili a vedle poklesu výnosů takřka všech druhů dluhopisů resp. růstu jejich cen, se prudce nahoru vydaly i akciové trhy. Pokud totiž bude „bazuka“ vypálená ECB dostatečně silná (a to by měla být), tak akcie určitě nebudou tratit.

Nesmíme zapomenout ani na americký FED, který sice potvrdil svoji politiku ukončování výkupu aktiv, ale také poznamenal, že růst je stále nutné podporovat a že nezaměstnanost (i přes její pokles pod 6,5 %) je stále vysoká a je nutné ji snížit, případně si dát pozor na její strukturu.

Uklidnění na Ukrajině a několik vstřícných gest ze strany prezidenta Putina navíc posunulo výše i ruský akciový trh.

Trh Květen Od počátku roku Za poslední rok
S&P 500 (USA) 2,10% 4,10% 18,00%
DAX (Německo) 3,50% 4,10% 19,10%
CAC 40 (Francie) 0,70% 5,20% 14,50%
CECE (střední Evropa) 1,60% 2,30% 1,20%
RTS (Rusko) 12,10% –10,20% –2,70%
MSCI index – rozvíjející se trhy 3,30% 2,50% 1,90%
FX CZK/EUR –0,10% –0,20% –6,80%
graf

graf

Na grafu je vidět, jak se výše zmíněné události (a samozřejmě plno dalších) zohlednily ve vývoji akciových indexů. Nepřehlédnutelná je zpětná korekce akciového trhu v Rusku, který však stále nedohnal ostatní trhy a nebude to mít ani nadále nijak jednoduché. Může za to především zvýšená nedůvěra zahraničních investorů, případné sankce vůči Rusku a následné ekonomické ztráty plynoucí z větší izolace Ruska.

Trhy rozvinutých zemí se pohybovaly ve velké míře společně (korelovaly) a po počáteční nerozhodnosti se vydaly jednoznačně nahoru, za což můžeme děkovat především centrálním bankám, které ukázaly, že se o podporu reálné ekonomiky budou dál snažit a že vnímají aktuální problémy. Jak index S&P 500, tak DAX dosáhly na nová historická maxima.

legislativni_zmeny_21

Největším letošním překvapením jsou dluhopisové trhy. Obecně se očekávalo postupné zvyšování výnosů s tím, jak se ekonomiky vynoří z krize a cenové hladiny začnou stoupat. To se nestalo, inflace se pohybuje na pomezí deflace a centrální banky dál pokračují ve velmi uvolněných měnových politikách, což tlačí výnosy opět k rekordně nízkým hodnotám. Například český desetiletý dluhopis se v současnosti prodává s výnosem 1,60 %.

Český akciový index následoval světové indexy a také přidal na hodnotě. Nejzajímavějšími událostmi bylo vcelku výrazné snížení prognózy inflace pro letošní rok ze strany ČNB z 1,2 % na 0,8 % a to navzdory nedávným intervencím. Jako potvrzení nízkoinflačního prostředí byla publikována inflace za duben, která byla meziročně pouhé 0,1 %. Navíc byl zveřejněn růst HDP za 1. čtvrtletí, který dosáhl 0 %!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).