Hlavní navigace

Kvantitativní uvolňování ťuká na dveře

Miroslav Frayer

Tento týden bude pro investory důležité, jaká čísla přinese report z trhu práce v USA. Ten otevře či naopak přivře dveře dalšímu kolu kvantitativního uvolňování.

Doba čtení: 1 minuta

Trh práce se v současné době rozhodně nenachází v takové kondici, jak jsme ho zažili na začátku letošního roku. Tvorba pracovních míst není natolik vysoká, aby zabezpečila dlouhodobý udržitelný proces zvyšování zaměstnanosti. Spíše se zdá, že i přes červencové relativně vysoké číslo, americkému trhu práce dochází dech. Data za srpen, která budou zveřejněna tento pátek, by měla dle predikce kolegů z SG ukázat na 70 tisíc nových pracovních pozic, což výrazně zaostává za průměrným očekáváním trhu. Takový výsledek by jen přilil olej do ohně chystanému QE3.

dan_z_prijmu

Velký otazník visí nad nutnými fiskálními opatřeními, z nichž by dvě třetiny měly vejít v platnost na začátku příštího roku. SG předpokládá jejich dopad na růst HDP ve výši 1,4 pb. Z tohoto důvodu a i v kontextu zveřejněných čísel se zdá být dosavadní predikce FOMC, která pro příští rok počítá s růstem HDP o 2,2 – 2,8 %, příliš optimistická. Revize prognózy hospodářského růstu směrem dolů o pouhé 0,2 – 0,3 pb by zřejmě vedla k přehodnocení výše míry nezaměstnanosti nad 8 % ke konci roku 2013.

Americká centrální banka zasedá ke své měnové politice 12. a 13. září. Zápis z předchozího červencového zasedání ukázal, že centrální bankéři jsou připraveni povzbudit největší ekonomiku světa. Pokud se jim do rukou dostanou opravdu tímto směrem revidované prognózy a páteční report z trhu práce výrazně zklame, kvantitativní uvolňování by nemělo na sebe nechat dlouho čekat. To by mělo především spočívat v přímých nákupech dalších státních dluhopisů a MBS (mortgage-backed securities). Místo celkového zamýšleného objemu by ale Fed mohl spíše oznámit období, po které chce v těchto operacích pokračovat, čímž by měl k dispozici určitý manévrovací prostor. Mimoto by FOMC mohl prodloužit období rekordně nízkých úrokových sazeb za konec roku 2014.

Našli jste v článku chybu?