Hlavní navigace

Kvantitativní uvolňování ťuká na dveře

5. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tento týden bude pro investory důležité, jaká čísla přinese report z trhu práce v USA. Ten otevře či naopak přivře dveře dalšímu kolu kvantitativního uvolňování.

Trh práce se v současné době rozhodně nenachází v takové kondici, jak jsme ho zažili na začátku letošního roku. Tvorba pracovních míst není natolik vysoká, aby zabezpečila dlouhodobý udržitelný proces zvyšování zaměstnanosti. Spíše se zdá, že i přes červencové relativně vysoké číslo, americkému trhu práce dochází dech. Data za srpen, která budou zveřejněna tento pátek, by měla dle predikce kolegů z SG ukázat na 70 tisíc nových pracovních pozic, což výrazně zaostává za průměrným očekáváním trhu. Takový výsledek by jen přilil olej do ohně chystanému QE3.

skoleni_8_6

Velký otazník visí nad nutnými fiskálními opatřeními, z nichž by dvě třetiny měly vejít v platnost na začátku příštího roku. SG předpokládá jejich dopad na růst HDP ve výši 1,4 pb. Z tohoto důvodu a i v kontextu zveřejněných čísel se zdá být dosavadní predikce FOMC, která pro příští rok počítá s růstem HDP o 2,2 – 2,8 %, příliš optimistická. Revize prognózy hospodářského růstu směrem dolů o pouhé 0,2 – 0,3 pb by zřejmě vedla k přehodnocení výše míry nezaměstnanosti nad 8 % ke konci roku 2013.

Americká centrální banka zasedá ke své měnové politice 12. a 13. září. Zápis z předchozího červencového zasedání ukázal, že centrální bankéři jsou připraveni povzbudit největší ekonomiku světa. Pokud se jim do rukou dostanou opravdu tímto směrem revidované prognózy a páteční report z trhu práce výrazně zklame, kvantitativní uvolňování by nemělo na sebe nechat dlouho čekat. To by mělo především spočívat v přímých nákupech dalších státních dluhopisů a MBS (mortgage-backed securities). Místo celkového zamýšleného objemu by ale Fed mohl spíše oznámit období, po které chce v těchto operacích pokračovat, čímž by měl k dispozici určitý manévrovací prostor. Mimoto by FOMC mohl prodloužit období rekordně nízkých úrokových sazeb za konec roku 2014.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).