Hlavní navigace

Kurzový závazek bude nadále pod tlakem

12. 9. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Investoři se zaměří až na inflaci z eurozóny v polovině týdne a především na data o maloobchodu a cenovém vývoji v USA ve čtvrtek a pátek. Kurzový závazek zřejmě setrvá pod tlakem po pátečních inflačních datech, který se projevuje roztažením forwardových bodů.

Kalendář ekonomických údajů je na začátek týdne poloprázdný. Investoři se zaměří až na inflaci z eurozóny v polovině týdne a především na data o maloobchodu a cenovém vývoji ve Spojených státech, která budou zveřejněna ve čtvrtek a v pátek. Spolu s projevy zástupců Fedu by se trhy měly dočkat ujištění, že v září nedojde k utažení americké měnové politiky. Na domácí scéně bude zveřejněn červencový běžný účet a srpnová statistika cen výrobců. Kurzový závazek zřejmě setrvá pod tlakem po pátečních inflačních datech, který se projevuje roztažením forwardových bodů.

Americká inflace naznačí zvýšení sazeb až v prosinci

Úvod nového týdne by se měl na hlavních světových trzích nést v poklidném duchu. Kalendář makroekonomických událostí je totiž poloprázdný. Pozornost investorů se zaměří na vystoupení zástupců Fedu, kteří mají tento týden poslední šanci naznačit uvažování FOMC před zasedáním 20.-21. září.

Od úterý do čtvrtka bude kalendář v eurozóně patřit inflačním údajům. Nejprve Německo, poté Francie a nakonec celá eurozóna zveřejní finální data za srpen, která podle prvních odhadů potvrdila odpoutání cenového růstu od nuly (i tak ale zaostala za očekáváním).

Ve Spojených státech se ekonomických dat dočkáme až ve čtvrtek (maloobchod) a v pátek (inflace). Srpnové maloobchodní tržby by sice podle očekávání SG měly meziměsíčně poklesnout, ale tzv. kontrolní skupina používaná pro odhad HDP naopak o 0,3 % m/m vzroste. Celkové vyznění čtvrteční statistiky by tak mělo být příznivější než červencové údaje, kdy kontrolní skupina stagnovala. Růst cen v srpnu pravděpodobně dosáhl jen 0,1 % m/m (1,0 % y/y), což by mělo snížit šance na změnu politiky Fedu na blížícím se zářijovém zasedání (SG nadále očekává zvýšení sazeb až v prosinci).

Politika ECB nakonec beze změny

Hlavní událostí minulého týdne bylo čtvrteční zasedání ECB. Navzdory očekávání trhu však nepřineslo žádnou změnu měnové politiky – konsenzus předpokládal prodloužení programu kvantitativního uvolňování a změnu jeho parametrů. Prezident ECB Mario Draghi pouze uvedl, že centrální banka své odkupy aktiv podrobí přezkoumání. Očekávání SG ohledně prodloužení QE se přesunuly na pozdější zasedání, nejpozději na prosincové.

V pátek byl kalendář ekonomických údajů poloprázdný, a trhy tak jen hledaly novou rovnováhu po čtvrteční ECB. Euro umazalo část svých zisků z první poloviny týdne (kdy dolar proti euru oslabil kvůli zklamání z údajů o vývoji služeb) a uzavřelo mírně nad hranicí 1,12 USD/EUR.

Volatilita na korunových forwardech ještě přetrvá

Tento týden budou v České republice zveřejněny údaje o červencovém běžném účtu. V souladu s tím, jak dopadla obchodní bilance (schodek 1,5 mld. CZK oproti konsenzu trhu 11,5 mld. CZK), by i běžný účet mohl zklamat. Výrobní ceny by měly v srpnu meziměsíčně stagnovat, zároveň očekáváme zpomalení jejich meziročního poklesu na 3,2 % z červencových 4,0 %.

Vliv na kurz koruny od těchto dat neočekáváme. Vývoj na domácím trhu bude zřejmě i tento týden odrážet zrychlující inflaci a rostoucí spekulace vůči kurzovému závazku. Nelze vyloučit další pokles forwardových bodů – pro exportéry tak bude případné zajišťování poměrně drahé. Podobně se trh vyvíjel přesně před rokem, kdy také došlo k výraznému posílení koruny na forwardech. ČNB se tento vývoj pravděpodobně líbit nebude (i kvůli nutnosti více intervenovat), a proto očekáváme komentáře členů bankovní rady ujišťující trhy, že kurzový závazek ještě rozhodně není u konce. My nadále předpokládáme, že ho centrální banka opustí až v Q4 17, kdy inflace dosáhne dvouprocentního cíle.

skoleni_29_6

Koruna se dostává pod tlak spekulantů

Uplynulý týden přinesl smíšené zprávy z české ekonomiky. Zklamal červencový zahraniční obchod, průmysl a maloobchod, kde ale měl vliv menší počet pracovních dní a především celozávodní dovolené. Naopak příznivá byla data z trhu práce, když podíl nezaměstnaných v srpnu překvapivě poklesl a růst mezd v Q2 16 překonal očekávání. Na konci týdne byla zveřejněna srpnová spotřebitelská inflace (+0,6 % y/y), která sice mírně zaostala za očekáváním trhu, ale potvrdila trend zrychlování cenového růstu.

Koruna po celý týden setrvala na hranici kurzového závazku. Na trhu bylo patrné, že rostou spekulace vůči politice ČNB, došlo totiž k výraznému pohybu na EUR/CZK forwardech. Centrální banka tak velmi pravděpodobně musela v posledních dnech výrazně zvýšit svou intervenční aktivitu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).