Hlavní navigace

Kurzový závazek beze změny i přes nižší inflační výhled

6. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká národní banka na svém zasedání nepřekvapila a ponechala měnovou politiku beze změny a i přes nižší inflační výhled se výrazněji nezměnila ani její rétorika.

Bankovní rada potvrdila, že kurzový závazek neopustí dříve než ve druhé polovině příštího roku a tématem se nestaly ani záporné úrokové sazby, kterým se centrální bankéři podle guvernéra Singra ani nezabývali. Nejdůležitějším výstupem z dnešního zasedání je tedy nižší inflační prognóza. Podle aktualizovaného výhledu ČNB cenový růst nedosáhne inflačního cíle dříve než v roce 2017.

Guvernér Singer na tiskové konferenci přečetl výstup ze zasedání a představil obrysy nové prognózy.  Na měnové politice se nic nezměnilo a i rétorika zůstala v podstatě stejná. Bankovní rada se usnesla na tom, že kurzový závazek zůstane v platnosti nejméně do konce druhého čtvrtletí příštího roku. Z prohlášení zmizela zmínka o případném zvýšení hladiny závazku v případě potřeby dalšího měnového uvolnění. Nicméně vzhledem k současné růstové dynamice české ekonomiky by byla tato zmínka nadbytečná. O záporných úrokových sazbách se podle guvernéra ČNB na zasedání ani nejednalo. Jako protiinflační faktor bylo zmíněno posílení kurzu k hladině 27 CZK/EUR. Z našeho pohledu je posílení v rámci 25 haléřů od posledního zasedání z hlediska dopadů pro měnovou politiku zanedbatelné.

skoleni_29_6

Nezajímavějším bodem dnešní tiskové konference tak bylo představení hlavních prvků nové prognózy. Výhled hospodářského růstu byl pro letošní rok posunut výrazně nahoru z 2,6 % na 3,8 %. Hlavním důvodem je pravděpodobně vyšší hospodářský růst v prvním čtvrtletí. Podle našeho názoru byl však růst v prvním čtvrtletí tažený částečně jednorázovými faktory a již v druhém čtvrtletí částečně zkoriguje. Inflační prognóza byla naopak posunuta směrem dolů, a to přesto, že minulá nižší prognóza byla od počátku překvapována vyšším růstem cen. Jedním uvedených důvodů jsou velmi nízké ceny ropy. Ty podle nás však neospravedlňuje celý pokles prgnózy. Podle našich odhadů bude inflace vyšší a již v příštím roce dosáhne dvouprocentního inflačního cíle. S prognózou ČNB se shodujeme, že úrokové sazby by měly zůstat do konce roku stabilní.

Domníváme se tedy, že inflace bude znovu ČNB překvapovat vyššími hodnotami. V souladu s tím si myslíme, že ČNB opustí svůj stávající kurzový závazek na začátku třetího čtvrtletí příštího roku. Do té doby bude skupovat přicházející eura a tím navyšovat devizové rezervy. Jak již nedávno centrální banka přiznala, aby závazek ubránila byla nucena na devizovém trhu intervenovat. Alternativní scénáře negativních úrokových sazeb či rychlejší opuštění kurzového závazku vyloučit nemůžeme, nicméně do našeho hlavního scénáře se zatím nedostanou. Ani opuštění kurzového závazku však ČNB nenechá kurz koruny výrazně posílit. Podle našeho názoru bude intervenovat na předem neurčených úrovních. Podle našeho názoru nebude chtít připustit posílení dál než na hladinu 26 CZK/EUR.  

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).