Hlavní navigace

Kurz USD/EUR zavřel minulý týden pod 1,35 USD/EUR

28. 7. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Americkému dolaru se minulý týden opravdu dařilo. Dolarový index měřící sílu americké měny proti deseti nejvýznamnějším měnám se dostal na nejvyšší úroveň od poloviny června, proti euru je dolar dokonce nejsilnější za posledních osm měsíců.

Zprávy a události

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA za červen pozitivně překvapily. Zatímco tržní konsensus počítal s jejich růstem o 0,5 % m/m, nakonec bylo vykázáno zlepšení o 0,7 % m/m. Po očištění o objednávky dopravních prostředků byl dokonce zaznamenán růst o 0,8 % m/m oproti očekávaným 0,5 % m/m.

Německá spotřebitelská důvěra GfK pro srpen zaznamenala zlepšení na 9,0 bodu, když trh čekal stagnaci na červencových 8,9 bodu. ● Německý Ifo index podnikatelské důvěry se v červenci snížil na 108,0 bodu z červnových 109,7 bodu. Analytici přitom čekali snížení pouze na 109,4 bodu. Zhoršení zaznamenala jak složka hodnotící současnou situaci (ze 114,8 bodu v červnu na červencových 112,9 bodu), tak subindex očekávání (z 104,8 bodu na 103,4 bodu).

Peněžní zásoba eurozóny měřená agregátem M3 v červnu zrychlila tempo svého meziročního růstu na 1,5 % z květnových 1,0 %. Tržní konsensus počítal se zlepšením pouze na 1,2 % y/y.

Ratingová agentura S&P potvrdila rating České republiky na AA- se stabilním výhledem.

Kurz USD/EUR zavřel minulý týden pod 1,35 USD/EUR

Americkému dolaru se minulý týden opravdu dařilo. Dolarový index měřící sílu americké měny proti deseti nejvýznamnějším měnám se dostal na nejvyšší úroveň od poloviny června, proti euru je dolar dokonce nejsilnější za posledních osm měsíců. Kurz USD/EUR totiž minulý týden zakončil pod hladinou 1,35 USD/EUR, což je vnímáno jak významný technický signál. V samotném závěru minulého týdne se totiž kurz nacházel dokonce u 1,3420 USD/EUR.

Dolaru pomohla série příznivých amerických dat, a to z různých sektorů ekonomiky. Povzbudivé byly jak regionální Fed indexy průmyslové aktivity za červenec, tak i celonárodní, solidní statistiky zaznamenává trh nemovitostí. Velkým povzbuzením před ekonomickými indikátory tohoto týdne byl report o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti, který přinesl nejpříznivější výsledek za posledních osm let.

Ekonomický kalendář není pro úvod týdne nijak bohatý. Z Evropy se dnes nedočkáme žádných zajímavých čísel, ze Spojených států to budou v odpoledních hodinách pouze předběžný PMI index aktivity ze služeb za červenec a Fed index průmyslové aktivity z Dallasu za stejný měsíc. Obě tato čísla by měla potvrdit solidní výkonnost americké ekonomiky.

I ve zbytku týdne bude pozornost investorů směřovat především k USA. Na svém pravidelném zasedání se sejde FOMC. Výsledek jednání amerických centrálních bankéřů bude znám ve středu večer. Očekáváme stejné vyznění jako na červnovém zasedání, v souladu s trhem a předpokládáme opětovné snížení měsíčního objemu skupovaných aktiv o dalších 10 mld. USD. V závěru týdne se pak dočkáme červencové statistiky z trhu práce, očekáváme silných 280 tisíc nových pracovních míst a pokles nezaměstnanosti na 6,0 %. Tento závěr by měl naznačit ADP report, který bude zveřejněn ve středu. Stejný den se dočkáme i prvního odhadu HDP za Q2 14. Po extrémně nepříznivém prvním čtvrtletí ovlivněném počasím, kdy byl zaznamenán mezičtvrtletní anualizovaný pokles o 2,9 %, očekáváme vzestup o 3,2 %, tržní konsensus se nachází na 2,9 %. Z Evropy se dočkáme červencové inflace, která potvrdí nízkoinflační prostředí v eurozóně, finální PMI indexy by pak měly poukázat na to, že zlepšení je hlavně zásluhou Německa, nikoliv periferních zemí. Celkově tak po prolomení hladiny 1,35 USD/EUR v minulém týdnu můžeme být i v nadcházejících dnech spíše svědky dalšího testování nižších eurových úrovní.

Maďarská centrální banka forintu pomohla

Česká měna byla v minulém týdnu nejméně úspěšnou středoevropskou měnou, když testovala svou nejslabší hodnotu za poslední měsíc u hladiny 27,50 CZK/EUR. Naopak polský zlotý si nepatrně polepšil a vítězem regionálního klání se stala maďarská měna se ziskem více než půl procenta. Forint si tak polepšil navzdory tomu, že centrální banka snížila svou klíčovou sazbu o překvapivých 20 bb na 2,1 %, zatímco trh počítal s poklesem pouze o 10 bb. K tomuto kroku vedla maďarské centrální bankéře nízká inflace, která se v červnu propadla na –0,3 % y/y. Současné nastavení klíčové úrokové sazby by mělo podle nich zajistit dosažení inflačního cíle na úrovni 3 %. Za posílením forintu stála až zpráva z následné tiskové konference, kde zaznělo, že centrální banka ukončuje dvouletý cyklus snižování úrokových sazeb.

skoleni_27_5

Z domova jsme se v průběhu minulého týdne dočkali pouze červencového konjunkturálního průzkumu. Pokračuje trend zlepšující se nálady spotřebitelů, která je i díky snižujícím se obavám ze ztráty zaměstnání na nejvyšší úrovni za posledních šest let. Naopak podnikatelská důvěra mírně klesla, když reflektovala mírné snížení nálady u našich klíčových obchodních partnerů.

Klíčovou událostí tohoto týdne je zasedání ČNB k měnové politice. Bankovní rada bude mít k dispozici novou prognózu, u které očekáváme snížení inflačního výhledu směrem k tomu našemu. Inflace by se dle naší nové prognózy měla nacházet na 0,4 % v průměru v letošním roce a pouze ve výši 1,0 % v roce 2015. Ve své poslední prognóze ČNB viděla letošní průměrnou inflaci ve výši 0,8 % letos a dokonce 2,2 % v příštím roce. Revize tak může být značná. A pokud ne, přistoupí k ní centrální banka v následujících čtvrtletích. To by samo o sobě mělo vést k dalšímu posunu exitu z intervenčního režimu dále do budoucnosti. Aktuálně ČNB předpokládá opuštění režimu nejdříve v Q2 15, my se domníváme, že to bude nejdříve v Q3 15.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).