Hlavní navigace

Kurz USD/EUR se odrazil od měsíčního minima

28. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší den nenabídnul nové impulzy v podobě čerstvých ekonomických indikátorů, když kalendář zveřejňovaných ekonomických indikátorů byl v podstatě prázdný.

 Kurz společné evropské měny proti americkému dolaru tak odrážel nervózní situaci ohledně vyjednávání Řecka se skupinou věřitelů. Žádná dohoda zatím nebyla uzavřena a i přes deklarovaný pokrok je velmi nepravděpodobné, že by jakákoliv dohoda byla uzavřena ještě tento týden. To se projevilo v dalším oslabování eura, které se dostalo na svou nejslabší hodnotu za poslední měsíc 1,082 USD/EUR. Kolem této úrovně se také nachází silná hladina rezistence, od které se kurz odrazil. Dnes ráno se tak euro proti dolaru obchoduje za 1,092 USD/EUR.

Dnešní ekonomický kalendář je jen o něco plnější. Ve Spojených státech budou zveřejněny tradiční čtvrteční statistiky z trhu práce, které by měly potvrdit nízký počet nových i stávajících žadatelů o dávky v nezaměstnanosti. Další slibné údaje z trhu nemovitostí by měly přinést statistky o probíhajících prodejích nemovitostí, které by měly meziměsíčně přidat 2,2 %. V eurozóně očekáváme zveřejnění indikátoru ekonomické důvěry. Ekonomové SG předpokládají, že tento indikátor oproti dubnu v květnu nedoznal žádné změny. I struktura by měla zůstat víceméně beze změny. Současná hodnota odpovídá předpovědi SG o 0,4% mezičtvrtletním růstu.  

Koruna oproti včerejšímu závěru nepatrně silnější

Česká měna ve včerejších ranních hodinách otevírala své obchodování na úrovni 27,45 CZK/EUR. V ranních hodinách začala mírně posilovat a její kurz se odpoledne posunul k úrovni 27,38 CZK/EUR. V průběhu noci koruna znovu oslabovala a dnes ráno se její kurz pohybuje kolem hladiny 27,47 CZK/EUR. V Česku, ani v regionu nebyla zveřejněna žádná důležitá ekonomická data, a vývoj měnových kurzů odpovídal hlavně na běžné klientské objednávky. Mírnou výjimkou je Polsko, kde zaznamenáváme ještě dozvuky reakcí na prezidentské volby. Nový prezident se vyjádřil k hypotékám denominovaným ve švýcarských francích, které se stávají pro některé domácnosti velmi nákladné. Prezident se vyjádřil pro konverzi těchto půjček za staré kurzy. Navíc podporuje vyšší zdanění bankovního sektoru.

I dnešek bude v regionu na ekonomický indikátor skoupý. Dočkáme se pouze zveřejnění údajů o nezaměstnanosti v Maďarsku. Tamní dubnová míra nezaměstnanosti by měla podle tržního konsenzu klesnout z 7,8 % na 7,6 %. Zajímavější v tomto ohledu bude zítřek, kdy budou zveřejněny struktury HDP v Česku a Polsku. 

Česká swapová výnosová křivka včera mírně klesla po celé své délce. Na jejím dlouhém konci došlo k pohybu o jeden bazický bod, na krátkém pouze o jeden.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).