Hlavní navigace

Kurz koruny se v novém roce vrátil k předvánočním úrovním

4. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Během prvních dvou pracovních dnů nového roku ztratila česká koruna vůči euru zhruba tři čtvrtiny procenta.

Kurz koruny se v novém roce vrátil k předvánočním úrovním

Koruna je poznamenána nízkou likviditou na trhu, která vedla nejevě k oslabení české měny krátce dokonce nad 27,70 CZK/EUR a následnému posílení k 27,30 CZK/EUR v samotném závěru loňského roku.

Ze střednědobého pohledu je podle  našeho názoru koruna příliš slabá. Oslabující trend nad cíl centrální banky (držet kurz koruny vůči euru kolem 27 CZK/EUR) je podle našeho názoru ze střednědobého pohledu přestřelením, fundamentálně není ospravedlnitelné, aby trend znehodnocující koruny pokračoval. Při pohledu na rovnovážný kurz lze konstatovat, že díky zásahu ČNB je koruna aktuálně (při kurzu 27,50 CZK/EUR) podhodnocená o téměř deset procent. Již během prvního pololetí letošního roku očekáváme posílení koruny směrem ke 27,00 CZK/EUR a jeho stabilizaci nad touto úrovní a tedy částečnou eliminaci zmíněné podhodnocenosti. To se bude dít v případě, že se bude naplňovat inflační prognóza ČNB. Rizikem je ovšem to, že inflace bude ve srovnání s prognózou centrální banky nižší, což by se projevilo v neochotě koruny posilovat směrem ke 27,00 CZK/EUR.

Účto_tip_změny21

Příští týden přinese celou řadu důležitých ekonomických dat. Data z reálné ekonomiky za listopad by měla potvrdit pokračující oživování českého hospodářství, když čekáme meziměsíční vzestupy průmyslové výroby a exportů ruku v ruce s růstem německého průmyslu. Polepšit by si měly i listopadové maloobchodní tržby povzbuzené intervencí ČNB a snahou spotřebitelů nakoupit statky z dovozu ještě před tím, než se v jejich cenách promítne slabší koruna. Na trhu práce se dočkáme vzestupu míry nezaměstnanosti, nicméně to bude téměř výlučně záležitostí nepříznivých sezónních faktorů.

Z pohledu centrální banky a kurzu koruny budou zajímavá i prosincová inflační data (i když asi ne tak, jako ta lednová, která budou publikována počátkem února). Za prosinec očekáváme, že se ceny oproti předchozímu měsíci v průměru zvýší o 0,3 %, meziroční inflace by se pak měla posunout nahoru na 1,3 % z listopadových 1,1 % y/y. Opětovná decelerace meziroční inflace se pak vrátí právě v lednu. Meziroční korigovaná inflace by se měla i v prosinci držet v červených číslech (-0,5 % v prosinci po –0,6 % v listopadu), do černých čísel by se měla dostat v první polovině letošního roku, když hlavním proinflačním faktorem je slabší koruna. Samozřejmě, že nižší inflační vývoj ve srovnání s předpoklady ČNB bude znamenat (dočasné) tlaky na další oslabení koruny.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).