Hlavní navigace

Kurz dolaru je nervózní před zasedáním Fedu

28. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz společné evropské měny proti dolaru se včera pohyboval v rámci celého centu mezi 1,082 a 1,092 USD/EUR.

Zprávy a události

Americký kompozitní PMI v dubnu podle předběžného odhadu klesnul na 57,4 bodu z březnových 59,2 bodu. Jeho podsložka ze služeb klesla z 59,2 na 57,8 bodu, zatímco analytici čekali pokles jen na 58,8 bodu. Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v dubnu stoupnul z –17,4 bodu na –16,0 bodu, zatímco analytici očekávali růst na –16,0 bodu.

Německé importní ceny v březnu meziměsíčně vzrostly o 1 %, zatímco trhy čekaly růst pouze o 0,4 %. Meziročně tak zpomalily svůj pokles z únorových –3,0 % na –1,4 % (trh 2,0 %). ● Ve Francii přibylo v březnu 15,4 tis. žadatelů o práci. 

Do vývoje obchodování včera nezasahovalo zveřejnění žádných důležitých informací a podobně tomu bude i dnes. Obchodování s dolarem je nervózní před zasedáním Fedu, které začíná dnes. Jedná se o dvoudenní zasedání, a tak si na jeho výsledky budeme muset počkat až do zítřka. Podle ekonomů SG bude výstup spíše holubičí, poté co jsme se v poslední době z americké ekonomiky dočkali spíše horších údajů.

Z eurozóny se dnes žádných důležitých údajů nedočkáme. Na ty si budeme muset počkat do zítřka, kdy bude zveřejněn vývoj spotřebitelských cen v Německu a vývoj úvěrování v eurozóně. Ve Spojených státech by statistiky měly ukázat, že ceny nemovitostí ve dvaceti amerických metropolích zrychlily v únoru svůj meziroční růst ze 4,6 % na 5,3 %. Dubnová spotřebitelská důvěra by měla stoupnout na 103,0 bodu a dosáhnout tak na nejvyšší úroveň od ledna. To by potvrdilo předpoklad SG o vysokém počtu nových pracovních míst za duben.

Ve Velké Británii dnes začne série zveřejňování HDP. Tamní hospodářský růst by měl v prvním čtvrtletí zpomalit z 0,6 % q/q na 0,5 % q/q. Za zhoršením stojí podle ekonomů SG hlavně slabší výkon stavebnictví. 

Zlotý a forint obnovily posilující trend

Obchodování s korunou ani včera nevybočilo z mantinelů, které byly vytyčeny v minulém týdnu. Její kurz vůči společné evropské měně se pohyboval v pásmu pěti haléřů přibližně mezi 27,42 a 27,47 CZK/EUR. To polský zlotý a maďarský forint obnovily svůj posilující trend. Ke konci minulého týdně obě měny korigovaly své zisky. Bylo to v reakci na snížení klíčové úrokové sazby maďarské národní banky a na komentáře polských centrálních bankéřů, které se objevily v zápisu z posledního zasedání měnověpolitické rady. Začátek tohoto týdne však znovu přináší tlak na posilování forintu a zlotého. To je důsledkem programu nákupu aktiv Evropské centrální banky, vytváří tlak na pokles úrokových sazeb. Investoři pak hledají aktiva s alespoň kladným výnosem a obracejí se právě na středoevropské trhy. Maďarský forint se včera přiblížil psychologické hranici 300 HUF/EUR, zatímco polský zlotý svou psychologickou hladinu 4,00 PLN/EUR úspěšně překonal.

Ani dnešek v regionu nenabídne žádná zajímavá ekonomická data z regionu. Kurz české koruny tak bude i nadále řízen spíše technickými faktory a klientskými objednávkami. Neočekáváme žádné větší výkyvy.

Česká swapová výnosová křivka včera nedoznala výraznějšího pohybu.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).