Hlavní navigace

Kudy na to: Obchodní styly v tradingu

29. 3. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Výběr obchodního stylu je pro každého tradera nejdůležitější krok, který tvoří základ pro budoucí úspěch. V tomto díle našeho seriálu o základech tradingu si vysvětlíme, proč tomu tak je.

Obchodní styly můžeme v principu rozdělit podle:

  • časové náročnosti
  • výše obchodního kapitálu
  • způsobu analýzy (fundamentální nebo technická)
  • obchodovaných instrumentů

Proces přípravy na reálné obchodování většinou trvá určitou dobu, nezávisle na vybraném obchodním stylu. Obchodník musí pochopit nezbytné základy, seznámit se s obchodními nástroji, technickou analýzou, obchodní platformou a překonat řadu překážek, které se mu během příprav postaví do cesty. Nelze jednoznačně říci, že příprava pro poziční obchodování je časově méně náročná, než je tomu např. u intradenního obchodování.

V rámci našeho seriálu se zabýváme především obchodováním futures kontraktů, o kterých jsme si již pověděli ve druhé kapitole tohoto seriálu, proto se následující informace i v této lekci (především ty ohledně výše účtu) vztahují především k futures trhům.

Začínající obchodník by se měl o svém obchodním stylu rozhodovat především podle časové náročnosti. Začněme tedy stylem, který je v samotném procesu obchodování patrně tím nejméně časově náročným – dlouhodobé poziční obchodování.

Mám málo času ale dostatečný kapitál

Pokud se rozhodnete pro dlouhodobé poziční obchodování, připravte se na to, že vaše obchody (krátké nebo dlouhé pozice) mohou být otevřeny i několik týdnů až měsíců! Rutina pozičního obchodníka se obvykle skládá z víkendů, které tráví nad výběrem obchodů. Po vstupu do obchodu pak obvykle provádí zhruba hodinu denně kontrolu stavu svých pozic a jejich případnou úpravu. Tento obchodní styl vyžaduje především trpělivost a je vhodný pro ty, kteří trading zatím nechtějí nebo nemohou provozovat jako hlavní zdroj příjmů nebo činnost na plný úvazek.

On-line škola tradingu na serveru Měšec.cz

Server Měšec.cz vám přináší kompletní, sofistikované a vysoce praktické on-line kurzy obchodování na burze pro úplné nováčky a začátečníky, koncipované jako Finančníkovu on-line školu tradingu.

V souvislosti s výběrem obchodního stylu je potřeba také zmínit kapitálovou náročnost jednotlivých stylů. Denní cenové pohyby si vyžadují oproti např. intradennímu obchodování podstatně vyšší kapitál. V rámci pozičního tradingu se doporučuje riskovat okolo 2 % kapitálu na každý obchod. Pokud byste chtěli obchodovat trhy, jako je pšenice nebo sója, je nutné připravit si kapitál alespoň cca 100 000 dolarů. V případě trhů jako je vepřové maso apod. si vystačíte i s 50 000 dolary. Obchodovat pozičně lze samozřejmě také akcie, kde si vystačíte i s nižším kapitálem a to v závislosti na ceně a množství obchodovaných akcií.

Také u některých futures trhů si vystačíte i s částkou menší. Je však potřeba zdůraznit, že s klesající velikostí obchodního účtu se vám také zavírají obchodní příležitosti na mnoha zajímavých trzích.


Autor: Finančník.cz

Ukázka pozičního obchodu – spekulace na pokles ceny se vstupem do trhu kukuřice v místě černé linie. Ochranný stop-loss příkaz byl umístěn na vrchol grafu a jeho velikost je v tomto případě okolo 2000 dolarů. Tento příkaz tedy vlastně určuje maximální riziko, které pro daný obchod podstupujeme. V případě dodržení risku 2 % na obchod budete potřebovat kapitál ve výši 100 000 dolarů. Trh pak nabídl potenciál zisku až 5500 dolarů.

Mezi výhody pozičního obchodování můžeme rozhodně zařadit časovou nenáročnost a současně velmi zajímavý ziskový potenciál. Jako nevýhodu vnímají někteří poziční obchodníci to, že mezi obchodními dny může vzniknout velký cenový rozdíl, který může mít po otevření burzy za následek ztrátu (samozřejmě také zisk) větší, než bylo původně plánováno. Poziční obchodník se často také musí obrnit dostatečnou trpělivostí při čekání na vhodnou příležitost.

Mám málo času a nízký kapitál

Zajímavou možností, jak obchodovat trhy pozičně s nižším kapitálem a současně si zachovat výhody, které přináší obchodování futures kontraktů, je tzv. poziční spreadové obchodování. Jedná se o málo známou a poměrně specifickou obchodní techniku, kdy namísto prostého nákupu nebo prodeje futures kontraktu, současně jeden nakoupíte a jiný prodáte. V takových pozicích výrazněji snižujete rizika a řešíte zmíněné nevýhody pozičního obchodování. Pro spreadové obchodování si vystačíte s kapitálem už okolo 15 000 – 20 000 dolarů, často však i polovičním. O tomto stylu obchodování se ještě zmíníme v některém z dalších článků tohoto seriálu.


Autor: Finančník.cz

Ukázka spreadového obchodu v trhu s cukrem. V případě obchodování cukru tímto způsobem si vystačíte s riskem okolo 200 dolarů, tedy účtem okolo 10 000 dolarů. Zatímco pro obchodování samostatných pozic (nákup nebo prodej) se může jednat až o částku 50 000 dolarů. Samozřejmě trh nabídl také nižší ziskový potenciál. V tomto případě okolo 750 dolarů.

Mám více času a dostatečný kapitál

Určitým mezistupněm mezi pozičním a intradenním obchodováním je tzv. swingové obchodování. Swingoví obchodníci drží své pozice obvykle v rozmezí jednoho až několika dnů. Výhodou tohoto stylu obchodování je nižší riziko ztrát způsobených otevíracími mezerami a současně vyšší ziskový potenciál. Kapitálová náročnost může být o něco nižší, než je tomu u pozičního tradingu a současně máte stále možnost provozovat tento obchodní styl např. při zaměstnání.


Autor: Finančník.cz

Ukázka čtyřdenního swingového obchodu na trhu kukuřice. Zatímco dlouhodobý poziční obchodník se pravděpodobně účastnil většiny sestupného cenového pohybu, swingový obchodník využil právě jednoho z cenových „swingů“ a příležitosti s nižším rizikem. Vstoupil na proražení ceny směrem dolů (černá linie) s riskem okolo 800 dolarů. Pokud vystoupil za 4 dny na první rostoucí cenové úsečce jdoucí „proti němu“, pak inkasoval zisk okolo 1700 dolarů. Swingové obchody mohou být samozřejmě i kratší tj. někteří obchodníci obchodují výhradně jednodenní cenové pohyby.

Mám dostatek času a nízký kapitál

Nyní už se dostáváme ke stylu, který se v posledních letech dostává stále více do popředí – intradennímu obchodování. Jedná se o velice aktivní styl obchodování, kdy tradeři dělají až několik desítek obchodů za den a nikdy nedrží své pozice otevřené přes noc. Provozovat intradenní obchodování při zaměstnání může být pro některé velmi náročné. Naproti tomu kapitálová náročnost intradenního obchodování je oproti pozičnímu obchodování výrazně nižší. I to je patrně důvodem, proč je intradenní obchodování stále rozšířenější. Začít obchodovat lze poměrně pohodlně i s účtem okolo 10 000 dolarů. Díky vysoké frekvenci obchodů je současně možné dosáhnout poměrně vysokého zhodnocení.


Autor: Finančník.cz

To, co se pozičnímu obchodníkovi jeví jako jediná cenová úsečka na denním grafu, je pro intradenního obchodníka doslova „mořem příležitostí“ na intradenním cenovém grafu. Ukázka intradenního obchodu na komoditním futures trhu německých dluhopisů Euro Bund s riskem okolo 80 Euro. Obchod nabídl potenciál 200 Euro za cca 27 minut. Pokud obchodník v pozici setrval déle, pak trh nabídl až profit okolo 400 Eur. Pro intradenní obchodování tohoto trhu si tedy obvykle vystačíte s účtem okolo 4000 Euro.

Samozřejmě může existovat také více stylů intradenního tradingu. Někteří obchodníci se zaměřují skutečně pouze na pár minut po otevření burzy a po prvním obchodě jejich seance končí. Tradeři obchodující např. měnové trhy mohou trávit u počítačů celé dny.

Zde je však na místě zmínit, že v tradingu neplatí některá zažitá dogmata, která platí v běžných profesích – např. to, že množství odvedené práce musí nutně odpovídat výdělkům. Jak si povíme v díle o psychologii obchodování, v případě tradingu tomu může být klidně i úplně naopak. Jak už bylo zmíněno, je důležité, aby si trader vybral obchodní styl sobě vlastní a zohlednil především množství času, který je schopen aktivnímu tradingu věnovat. Intradenní trading zabírá v průměru zhruba 3 – 4 hodiny času denně včetně příprav před obchodováním a také úkonů, které se provádí po skončení obchodní seance.

Často se stává, že se nováčci nerozhodují o svém obchodním stylu podle časové náročnosti, ale podle výše kapitálu, který mají k dispozici. Kvůli nízkému kapitálu si vybírají právě intradenní obchodování, na které ale nemusí mít dostatek času, což se může negativně projevit na výši zisků. Nic samozřejmě nebrání tomu, abyste se věnovali všem zmíněným obchodním stylům současně. Trading je vysoce flexibilní obor lidské činnosti. Je však vždy potřeba přizpůsobit jej vlastní povaze, svým možnostem a schopnostem.

Shrnutí a závěr

Obchodník by měl vždy vybírat svůj obchodní styl především podle časové náročnosti. Následně je potřeba vybranému stylu a trhům přizpůsobit výši obchodního kapitálu tak, aby bylo zachováno vždy rozumné riziko, které vám zajistí ochranu i v období větších ztrátových sérií. Často si vystačíte s kapitálem o něco nižším, než uvádíme, ale zbytečně budete přicházet o zajímavé obchodní příležitosti nebo zbytečně mnoho riskovat.

FIN21

Pro ty, kteří se chtějí věnovat obchodování při časově náročném zaměstnání a současně disponují dostatečným kapitálem, je vhodným stylem poziční obchodování, nejlépe však spreadové obchodování. Spreadové obchodování totiž umožňuje obchodovat se stejnou časovou nenáročností, ale výrazně nižším kapitálem.

Pro aktivnější obchodníky, kteří chtějí u trhů trávit více času a současně hledají cesty, jak zhodnocovat své prostředky rychleji, je vhodné především swingové nebo intradenní obchodování. U intradenního obchodování je kapitálová náročnost ze všech uvedených stylů prakticky nejnižší, ale časová náročnost nejvyšší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).