Hlavní navigace

Které komodity a sektory ze zpráv z USA vytěžily nejvíce?

17. 9. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zprávy o dalším směru měnové politiky USA potěšily trhy. Které komodity a sektory rostly nejvíce?

INDEXY

PX: 954 bodů (+2.6% d/d); objem:  1 849 mil. Kč

Euro Stoxx 50: 2,595 bodů (+2.0% d/d)

S&P 500: 1,466 bodů (+0.4% d/d)

Komentář k trhu

Pražská burza zažila páteční rally, když americká centrální banka ve čtvrtek večer nakonec přistoupila k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování. Prodloužila platnost minimální úrokové sazby do roku 2015 a oznámila nákupy dluhopisů vázaných na hypotéky v objemu 40 mld. USD měsíčně do doby, než ekonomika nevykáže známky výrazného zlepšení. Tyto obchody jsou nelimitované a další podmínky nejsou známé. Mohutný nárůst tak zažily zejména komodity v čele se zlatem a ropou. V Evropě pak kromě bank a těžebních společností výrazně rostly cyklické sektory jako automobilky a stavební společnosti. Aktivita na pražské burze se téměř zdvojnásobila. Nejvyšší růst předvedlo CME (+9,6%, 142 Kč) a Erste Group (+8,41%, 89,25 Kč). Vzhůru se rozhoupalo i NWR (+5,6%, 93,5 Kč). Naopak pod prodejním tlakem byly defenzivní tituly jako ČEZ (735,2 Kč) a Telefónica (384,1 Kč). Z nelimitovaného tištění peněz nadále zřejmě budou těžit komodity a zlato. Banky v Evropě však budou čekat na závěry ze zasedání ministrů financí EU a na vývoj ve Španělsku.

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy pokračovaly v růstu i na závěr týdne, hlavní podporou bylo čtvrteční ohlášené QE. K dobrému sentimentu přidala více méně dobrá makrodata, hlavně index spotřebitelské důvěry University of Michigan, který výrazně předčil očekávání analytiků. Hlavní indexy však uzavřely obchodní seanci při svých denních minimech po snížení US ratingu z AA na AA- soukromou ratingovou společností Egan-Jones. Ze sektorů se nejlépe dařilo technologiím taženým gigantem Apple. Po spekulacích o již vyprodaném novém Iphone5 akcie Apple uzavřely +1,3 % a atakují hranici 700 USD. Růst jsme pozorovali také na komoditách, ropa WTI se v pátek vyšplhala nad 100 USD. Rostoucí komodity napomáhají akciím těžařů (Randgold +5 %, Goldcorp 1,8 %, Barrick 1,8 %). Výrazný pohyb zaznamenal také královský pár, kde dolar oslabil o 1 %. Z akcií stojí ještě za zmínku CETV +5 % a akcie Facebook +6,2 %. Indexu SP500 chybí 6 % k historickému rekordu.

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru hledala jasný směr a spíše oscilovala kolem úrovně 24,4 CZK/EUR. Podobný vývoj měly i ostatní měny v regionu, které po předchozím posilování se spíše stabilizovaly. Velký pohyb naopak nastal na eurodolarovém trhu, kde se dolar postupně během noci a pátečního obchodování propadl z 1,29 na nové 4měsíční minimum 1,310 USD/EUR, za celý týden dolar ztratil více jak 2 %. Dolar sráží čtvrteční rozhodnutí Fedu spustit 3. kolo kvantitativního uvolňování. Koruna k dolaru proto zpevnila na 5měsíční maximum 18,6 CZK/USD.

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI

14:30 – USA: index průmyslu region New York (Empire Manufacturing)

ČR

Bez korporátních zpráv

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

MCP: Ford snižuje využití vzácných kovů pro hybridy a elektrické vozy

Glencore, Xstrata: Představenstvo může odsouhlasit fúzi již tento týden

Volkwagen: Prodeje vozů v srpnu zrychlily tempo růstu

Peugeot: Firma plánuje prodej jednotky na výrobu kamionů

Rosneft: Představenstvo rozhodne o navýšení dividendy

OMV: Jednání o prodeji čerpacích stanic v Chorvatsku a Bosně

MCP (-): Společnost Ford oznámila, že díky nové technologii bude snižovat potřebu tzv. vzácných kovů ve svých hybridních a elektrických vozů. Ford se tímto řadí vedle Toyoty, která již dříve oznámila svou snahu o snížení spotřeby a závislosti na vzácných kovech.

Glencore, Xstrata (=)

Podle neoficiálních zpráv by představenstvo Xstraty mohlo dát souhlas s novou nabídkou Glencoru na fúzi již tento týden, a přenechat tak hlasování valné hromadě společnosti. Ta by pravděpodobně fúzi rovněž odsouhlasila. Možné výhrady představenstva by se údajně mohly týkat pouze odměn pro top management Xstraty.

Volkswagen (+)

Skupina VW prodala v srpnu 719 500 automobilů, což představuje nárůst o 18,9 % meziročně a zrychlení z tempa z 10,3 % v červenci. Za prudkým nárůstem prodejů z části stojí zahrnutí prodejů Porsche (plně začleněno do skupiny právě v srpnu 2012), nicméně rychlé přírůstky si držely i hlavní značky skupiny: VW (+11,5 %), Audi (+12,7 %), Škoda (+8,5 %), ztrácel pouze Seat (-11 %).

Peugeot (=)

Peugeot vyjednává o prodeji 75 % výrobce nákladních vozů Gefco ruským Russian Railways. Gefcu od začátku roku klesají tržby i zisk a Peugeot by mohl za podíl dostat kolem 1 mld. EUR.

Rosneft (=)

Dnes se sejde představenstvo, aby rozhodlo o speciální dividendě. Jedná se o navýšení výplatního poměru na 25 % ze současných 11,5 %. O možné výplatě vyšší než standardní dividendy se spekuluje již od června, valná hromada následně možnost navýšit dividendu schválila. K standardní dividendě 3,45 RUR na akcii by po očekávaném navýšení měla přijít ještě výplata cca 4 RUR na akcii (celkem cca 7,45 RUR). 

skoleni_8_6

OMV (=)

Kuwait Petroleum se údajně zajímá o čerpací stanice OMV v Chorvatsku (63 stanic) a Bosně (28). Jednání jsou údajně v pokročilé fázi. Plány OVM na prodej některého majetku a posílení vlivu v segmentu těžby nejsou novinkou. O prodeji těchto čerpacích stanic se spekuluje již delší dobu. Očekává se, že by OVM mohlo prodat každou benzinku za cca 1 mil. EUR.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).