Hlavní navigace

Názor k článku Kryptokarty se štědrým cashbackem. Která je lepší? Binance Card nebo Crypto.com? od Dalibor Z. Chvátal - Tak příjmy z kryptoměn se normálně daní, to...

 • 7. 10. 2021 17:33

  Dalibor Z. Chvátal

  Tak příjmy z kryptoměn se normálně daní, to není nic nového. Ale pokud jde o další detaily, mám zrovna za sebou poměrně důslednou kontrolu FÚ jako OSVČ/s.r.o. a kryptoměny jsou skoro jako sprosté slovo, kterému ve finanční správě rozumí jen několik osob. Dokud vám taková platba neprojde přes váš účet/kartu, nelze na to přijít, resp. nelze to dohledat (přesněji vlastně lze, ale je to nákladné a pro pár stovek tisíc to nebude nikdo dělat). Pokud vše ale děláte přes své karty a účty, danit, danit, danit. (Já vše daním a přiznávám.)

  Jde o to, že při kontrole vám FÚ projede vaše účty (neptá se vás, má je už vytištěné) a pak jen dokládáte, co a kam a proč šlo. Ve článku uvedené kryptoburzy jsou regulovanými platebními institucemi, jeden dotaz a pošlou české Finanční správě kompletní report vašich transakcí.

  Otázkou je, kdo a zda to bude někdo z českého FÚ dělat, když jsou snazší cesty, jak a za co udělit sankce, než iniciovat přeshraniční spolupráci s tamní finanční správou.

  Edit: Jinak jasným trendem je automatizace přenášení dat, takže si dokážu představit, že za pár let nebude GFŘ iniciovat nic, protože data dostane automaticky jednou ročně od burz. Btw. takto to dělají např. polské banky, 1x ročně automaticky pošlou report o účtu, který tam mám a kolik mi na něj připsaly na úrocích.

  7. 10. 2021 17:44 upraveno moderátorem, důvod: Upřesnění.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).