Hlavní navigace

Kreditní aktivita jsou slabým místem evropské ekonomiky

29. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Data z EMU ukázala, že kreditní aktivita stále zůstává velmi slabým místem evropské ekonomiky.

Zatímco fiskální restrikce a re-balancing EMU růstu škodily nejvíce v minulých třech letech, zlepšení je zde patrné a výhled do dalších dvou letech lehce optimistický. Finanční systém i navzdory operacím ECB (LTRO, OMT) nevykazuje moc zlepšení. Resp., teda, abychom to ujasnili – banky jsou pod vlivem operací ECB mnohem menším problémem než bývaly (fragmentace samozřejmě trvá, např. sazby pro firmy na periferii jsou stále podstatně vyšší než v Německu). Ovšem, nejistota a nedůvěra brzdí poptávku domácností a firem a to se projevuje ve velice slabé kreditní aktivitě. V říjnu tak klesly úvěry soukromému sektoru dle včerejších dat o 2,1% r/r. Právě proto, že problémem je poptávka, není dle nás pravděpodobné v brzké době další LTRO – v roce 2010 byl systém pod mnohem větším tlakem, dnes už je problém skutečně z 90% poptávka. ECB naráží na limity své politiky – dle našeho by měla řešit finanční fragmentaci, a to svou snahou o ustavení bankovní unie se snaží dělat. Jenom to jde pomalu.

• Ačkoliv slabší kreditní aktivita by teoreticky měla ECB dotlačit k další akci (ale jaké?), předběžná německá inflace působí lehce opačně a trochu otupuje deflační hrozbu. V listopadu německá inflace vzrostla o 1,6%, což překonalo očekávání (1,3%), a naznačuje, že dnešní data za evropskou inflaci můžou překonat očekávání a utlumit trochu obavu z deflace.

skoleni_8_6

• Japonsko se možná dostává z deflace – celková inflace vzrostla v říjnu popáté po sobě, tentokrát dokonce na 5Y maximum (0,9% r/r). Jádrová inflace se dostala na 0,3%, poprvé nad nulu po pěti letech a nejrychlejší růst od roku 1998. Zatím to je pouze jedno číslo, ale společně s ostatními daty (průmysl v říjnu znovu vzrostl, PMI se dostal na 7y maximum, zlepšila se poptávka domácnosti, trh práce) to ukazuje na to, že oživení je stabilní. Určitě to vypadá na největší šanci konečně zlomit deflaci.

• S&P včera snížila rating Nizozemí na AA+, Španělsku udělila stabilní výhled, rating zůstává BBB-. Euro zůstává kolem 1,36.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).