Hlavní navigace

Kovanda: Pohonné hmoty a elektronika podraží (ROZHOVOR)

14. 7. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Europ Assistance
Měli byste s výměnou valut čekat na poslední chvíli, nebo je raději koupit nyní? Nejen o tom jsme si povídali s analytikem Lukášem Kovandou.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Působí jako hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a přednáší na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Kromě jiného i svůj vlastní předmět Pop-ekonomie. Je členem správní rady think-tanku Prague Twenty a odborným garantem Platformy pro internetovou ekonomiku.

Od roku 2007 uveřejnil knižně i časopisecky více než stovku rozhovorů s významnými světovými ekonomy, včetně řady laureátů Nobelovy ceny (Paul Samuelson, Ronald Coase, John Nash, Robert Solow, Harry Markowitz a další), a s dalšími globálně známými osobnostmi typu Roberta Kiyosakiho či Bjørna Lomborga. Napsal několik knih o ekonomii a celou řadu odborných statí.

Jste kritikem devizových intervencí. Jaké jsou hlavní důvody, proč podle vás nejsou správným krokem? 

Máte pravdu, rozhodně nejsem – a nikdy jsem nebyl – stoupencem intervencí. Na druhou stranu, to, co jsem vždy kritizoval především, byl a je způsob komunikace takto citlivého kroku veřejnosti. Česká národní banka (ČNB) zásah komunikovala nedostatečně nebo příliš jednostranně. Současná odborná literatura prostě nikde jednoznačně nedospívá k závěru, že lidé v očekávání poklesu cen systematicky odkládají svoji spotřebu. To přitom představitelé ČNB zcela přesvědčeně tvrdili. Stejně tak není pravda, že každá deflace je špatná, jak tvrdili minimálně někteří představitelé bankovní rady ČNB. Z tohoto omylu ostatně centrální bankéře usvědčila realita druhé poloviny loňského roku a začátku roku letošního, kdy padaly ceny ropy a pohonných hmot. I když nejdříve, na konci roku 2014, centrální bankéři poměrně nepochopitelně hlásali, že pokles cen ropy nepřichází ve vhodnou dobu, nakonec se tuto deflaci rozhodli tolerovat. Když je každá deflace špatná, tak proč? Čtěte více: Seriál na téma devizových intervencí

Objevovaly se dokonce názory o tom, že devizové intervence byly uskutečněny záměrně kvůli nákupu společnosti O2 do rukou Petra Kellnera, jelikož celý obchod měl být uskutečněn v korunách. Kellner si však převáděl eura. Myslíte, že tato konspirační teorie má alespoň nějaké realistické základy?

No comment.

Hrozí po opuštění intervenčního režimu prudké posilování koruny? 

Mám pokoru před trhem. Protože trh, to jsou tisíce a miliony jednotlivců sledujících svůj zájem a naplňujících své preference. Netroufám si proto tvrdit s jistotou, jak se trh zachová po opuštění režimu. Myslím, že existuje velká šance, že „exit“ proběhne poměrně hladce a plynule. Bez tohoto typu šoku, jehož svědky jsme byli v lednu ve Švýcarsku. Prostě proto, že nejsme Švýcarsko – nejsme globální bezpečné útočiště. S jistotou to ale nevím. A neví to ani těch pár desítek moudrých hlav v ČNB (to myslím bez ironie). Pár desítek je nic proti tisícům a milionům obdobně fundovaných profesionálů na světových devizových trzích.

Koruna však mírně v minulé pondělí posílila na hranici 26,8 Kč za euro. Poté se vrátila zpátky nad hranici 27 Kč za euro. ČNB podle svého vyjádření údajně nijak nereagovala. Myslíte si, že budou růst tlaky na prolomení hranice 27 Kč? A bude ČNB nadále držet kurzový závazek?

Myslím, že ČNB svůj závazek bude držet i nadále, jak říká. Pokud by jej opustila předčasně, třeba poté, co si její odhodlanost jej bránit trh poprvé vážněji vyzkouší, ztratila by nemalou porci své kredibility. S růstem tlaku na prolomení hranice, který lze díky zlepšování stavu české ekonomiky a díky rychlejšímu než předpokládanému růstu cenové hladiny předpokládat, lze už třeba v řádu týdnů očekávat intervenci ČNB na devizovém trhu. Takovou, která by opět českou měnu oslabila výrazněji nad 27 korun za euro.

 Pokud tedy jedeme na dovolenou v eurech, pak je zbytečné čekat na kurz pod 27 Kč za euro? 

Ano, je to zbytečné. Pokud ČNB měně povolí posílit nad 27 korun za euro, pak jen tehdy, půjde-li o zhodnocení mírně nad tuto úroveň, případně pokud půjde o zpevnění přechodné. Ani v jednom z případů by nešlo o nic, na čem může běžný turista jakkoli výrazněji vydělat. Peníze smění maximálně o pár haléřů výhodněji, než pokud bude měnit například právě při úrovni kurzu 27 korun za euro, případně při nepatrně slabší úrovni. Proto bych s klidným svědomím měnil i tehdy, když bude koruna v blízkosti hranice závazku či pokud bude nepatrně slabší, než odpovídá této hranici.

Může euro vůči dolaru dále oslabit kvůli situaci v Řecku? 

Situace v Řecku povede nejspíše jen ke kolísání eura vůči dolaru. Krátkodobé oslabení kvůli Řecku je tedy možné, ale kurz obou měn fundamentálněji ovlivní něco jiného. A sice kondice americké ekonomiky a postoj americké centrální banky ke zvyšování sazeb.

Dosáhne podle vás euro a dolar parity? A kdy to přibližně bude? 

Pokud do té doby nebudou zveřejněna nějaká vyloženě špatná makroekonomická data z USA, je dost dobře možné, že ještě do konce července americká centrální banka zřetelně signalizuje, že svoji klíčovou úrokovou sazbu zvýší už v září. To pochopitelně umocní tlak na posilování dolaru. Zvláště tehdy, pokud se v Evropě nepodaří dosáhnout dohody mezi věřiteli a Řeckem či pokud nezdar v těchto jednáních vyvolá nějaký zásadní otřes na finančních trzích (který by navíc ještě umocnil postavení dolaru coby bezpečného útočiště pro časy nejistoty), nelze opravdu vyloučit, že parity bude dosaženo ještě letos.

Pokud euro vůči dolaru oslabí, pak můžeme očekávat další zdražení elektroniky nebo pohonných hmot?

Záleží, zda půjde o oslabení krátkodobé, o pouhý výkyv, nebo dlouhodobé. Také záleží na tom, jak citelné oslabení bude a jak výrazně daný trh „dovolí“ dodavatelům a prodejcům zdražit. Oslabení eura vůči dolaru ovšem nebude moci korigovat koruna svým výraznějším posílením proti jednotné evropské měně, jelikož Česká národní banka v takovém případě zasáhne, aby kurz udržela nejvýše na zhruba 27 korunách za euro. Sečteno, podtrženo, spíše bych čistě při zohlednění výše uvedených důvodů sázel na mírné zdražení elektroniky či pohonných hmot.

Děkujeme za rozhovor.

Anketa

Jakým směrem se podle vás koruna vydá v příštích měsících?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).