Hlavní navigace

Kouříte? Kvůli daním neušetříte asi ani na balených cigaretách

11. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sněmovna projedná návrh, který se dotkne levnějších značek cigaret a řezaného tabáku. Krabička ručně ubalených cigaret by tak měla během dvou let poměrně dost zdražit.

Americké trhy včera uzavřely obchodování v záporných hodnotách, když důvodem byla jednak opětovně vzrůstající nejistota ohledně situace v Evropě, ale také technická korekce ze 4-letých maxim. Hlavní akciové indexy v USA uzavřely následovně: S&P –0,61%, Nasdaq –1,03%, Dow Jones –0,39%.

Asijské obchodování se také neslo v záporných hodnotách v důsledku smíšených zpráv. Tou lepší byl oznámený údaj o nových půjčkách čínských bank, které v srpnu dosáhly 704 mld juanů, zatímco očekávání bylo 600 mld juanů. K těm horším zprávám patří snížený odhad růstu čínské ekonomiky, kterou vydala banka Macquaire. Jejich odhad pro rok 2012 byl snížen na 7,7% z 8,1%, na rok 2013 revidovali růst na 7,5% z původních 8,1%. Horší zprávou byly také zveřejněné prodeje osobních vozidel za srpen, které zaostaly za očekáváním analytiků.

Řecký premiér Samaras se nedohodl s koaličními partnery na dalších úsporách. To na trhu opět vzbuzuje nervozitu i s ohledem na připravující se zprávu Troiky o stavu plnění podmínek stanovených mezinárodními věřiteli. Jednání dnes budou pokračovat.

skoleni9_11

Německý ústavní soud dnes ráno v tiskové zprávě potvrdil, že rozhodnutí o legálnosti záchranného mechanismu ESM vydá ve středu, což je v souladu s původně oznámeným termínem. V posledních dnech byla na trhu obava, že by toto rozhodnutí mohlo být odloženo. Tento požadavek vznesl jeden z německých poslanců poté, co ECB oznámila plán na odkup dluhopisů na sekundárním trhu. Německý index DAX dnes otevírá kolem nuly.

Podle Hospodářských novin leží ve sněmovně návrh na úpravu cigaretové daně, který by se měl výrazně dotknout levnějších značek a řezaného tabáku. Nejvíce by se přitom tato úprava měla dotknout právě řezaného tabáku, který je v současnosti pro kuřáky nejlevnější alternativou ke klasickým cigaretám. Krabička ručně ubalených cigaret by tak během následujících dvou let měla zdražit až o 11 CZK. Cena levných cigaret by měla stoupnout o 5 CZK a těch dražších jen o 2 CZK. Tato informace je pozitivní pro Philip Morris ČR, který právě v boji s levnějšími segmenty ztrácel své tržní pozice a jeho dražší značku Marlboro by nová úprava daně podpořila. (Jiří Šimara)

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).