Hlavní navigace

Korunu politické turbulence zatím nerozhodily

5. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Korunu turbulence na domácí politické scéně zatím nijak nerozhodily. Ještě jim ale není konec.

Zprávy a události

ISM index aktivity v americkém průmyslovém sektoru zaznamenal za srpen nečekaný pokles na 49,6 bodu z červencových 49,8 bodu. Tržní konsensus naopak ukazoval, že dojde ke zlepšení na 50,0 bodu.

Ceny průmyslových výrobců v eurozóně se během července zvýšily o 0,4 % m/m, zatímco trh počítal se vzestupem pouze o 0,2 % m/m. V meziročním vyjádření dynamika cen stagnovala na červnových +1,8 % y/y.

Euro zisky neudrželo

V průběhu včerejší asijské seance ještě euro pokračovalo ve svém vzestupu v očekávání, že ECB na svém čtvrtečním zasedání představí plán na zmírnění dluhové krize. Kurz se tak postupně vyšplhal až nad 1,2620 USD/EUR. Takto silná byla společná evropská měna naposledy před dvěma měsíci.

Během včerejší evropské seance však euro naopak ztrácelo, na přelomu evropského a amerického obchodování se kurz krátce propadl až k 1,2560 USD/EUR. I když tržní aktéři od ECB očekávají představení nějakého plánu, zároveň se obávají, že nebude dost konkrétní. V průběhu dnešní asijské seance klesající trend eura dále pokračoval, když kurz atakoval hladinu 1,2530 USD/EUR.

Před zítřejším jednáním ECB nás dnes čeká zveřejnění několika zajímavých ekonomických indikátorů. Za jednotlivé evropské země a eurozónu jako celek to budou zejména finální PMI indexy aktivity ze sektoru služeb. Předběžné odhady ukázaly na zhoršování situace v tomto sektoru. Slabě by měl vyznít i výsledek červencových maloobchodních tržeb. Ze Spojených států se dočkáme finálních dat produktivity a jednotkových nákladů na práci za Q2. Zveřejněná data by však zásadnější dopad na trhy mít neměla. Kurzem budou hýbat spekulace na čtvrteční ECB.

Turbulence na politické scéně koruna ignorovala

Na středoevropských devizových trzích včera panoval klid. Absence kurzotvorných faktorů znamenala stabilitu kurzu maďarského forintu, polského zlotého i české koruny. Její kurz vůči euru se po celý včerejší den držel na mezibankovním trhu v úzkém pásmu necelých deseti haléřů těsně pod 24,90 CZK/EUR.

Korunu nijak nerozhodily turbulence na domácí politické scéně. Poslanecká sněmovna jedná o přehlasování veta Senátu zákona, kterým by se měly zvýšit obě sazby DPH o jeden procentní bod. Vzhledem k vyjádřené neochotě některých vládních poslanců z ODS hlasovat pro zvýšení daní existuje nezanedbatelné riziko, že návrh neprojde. Podle premiéra Nečase a ministra financí Kalouska vláda předloží znovu stejný návrh, pokud jej Poslanecká sněmovna tento týden neschválí, a spojí jej s žádostí o vyslovení důvěry vládě.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Klíčovou událostí dnešního dne tedy bude jednání Poslanecké sněmovny. Z ekonomických dat se dočkáme maloobchodních tržeb za červenec. Po červnovém meziročním poklesu o 1,0 % očekáváme tentokráte růst o 1,0 %. Ve srovnání s tržním konsensem (+0,5 % y/y) jsme tedy o něco optimističtější. Ani když se naplní náš odhad, to ovšem důvodem k radosti nebude. Na meziměsíční bázi totiž očekáváme pokles o 1,7 % (očištěno o sezónní faktory i rozdílný počet pracovních dnů). Tržby v automobilovém segmentu by měly být nižší o 4,4 % m/m, což indikují registrace nových aut (registrace nových aut zaznamenaly v červenci výrazný propad, nicméně část tohoto poklesu lze přičíst určitě technickým problémům v registru vozidel). Maloobchodní tržby bez aut by měly také poklesnout (o 0,5 % m/m), což by potvrzovalo slabé výdaje domácností, které jsou omezovány poklesem reálných mezd, zaměstnaností a fiskální konsolidací.

Na domácím dluhopisovém trhu byl včera také klid. Událostí dneška bude aukce státního dluhopisu s fixním kupónem 4,60 % a splatností v roce 2018. Záměrem MF je prodat 2 až 3 mld. CZK. Dále bude MF nabízet 2 až 3 mld. dluhopisu s variabilním kupónem a splatností v roce 2023.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).