Hlavní navigace

Koruně úvod nového roku příliš nevyšel

4. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

České koruně se během prvního lednového pracovního týdne příliš nedařilo. Proti euru ztratila téměř 1 %.

Zatímco na počátku středeční seance se kurz nacházel ještě v okolí úrovně 25,10 CZK/EUR, v pátek odpoledne se již kurz dostal na dohled úrovni 25,40 CZK/EUR.  Nejúspěšnější měnou regionu byl v uplynulém týdnu maďarský forint, který v podstatě stagnoval. Naopak polský zlotý oslabil nejvýrazněji, a to o 1,2 %.

Středoevropské měny doplácejí na zhoršené ekonomické fundamenty, což samozřejmě platí i pro českou korunu. Celý loňský rok byl ve znamení klesající domácí poptávky, ve druhé polovině loňského roku začala být stále více patrná i recese v eurozóně a tedy slábnoucí zahraniční poptávka. To potvrdila v tomto týdnu zveřejněná statistika PMI indexu průmyslové aktivity za prosinec. Pátý pokles v řadě na 46,0 bodu znamenal pád na nejnižší úroveň za posledního tři a půl roku. Varující byl zejména propad nových objednávek v důsledku nižší poptávky na domácím i zahraničním trhu koncentrující se zejména do automobilového průmyslu a stavebnictví. Jedná se tedy o další z řady indikátorů, že recese, která začala na počátku loňského roku, přetrvala až do jeho závěru.

Účto_tip_změny21

Nadcházející týden přinese celou řadu makroekonomických indikátorů, které by měly potvrdit, že recese v české ekonomice pokračuje. Slabou domácí poptávku potvrdí listopadová statistika maloobchodních tržeb (zveřejněná v pátek). Hned úvod týdne pak přinese data listopadové průmyslové výroby a zahraničního obchodu. Tady se obáváme, že bude potvrzena jak slabá tuzemská ekonomická aktivita, tak bude patrná i slábnoucí poptávka ze zahraniční.

Nepříznivý makroekonomický obrázek pak přinese ve středu publikovaná prosincová míra nezaměstnanosti, kde zřejmě uvidíme poměrně významný vzestup (zejména kvůli negativní sezónnosti). Z pohledu centrální banky bude klíčový výsledek prosincové inflace, která vyjde ve středu. Pokud by data skončila výrazněji pod prognózou ČNB, bude to znamenat významný protiinflační faktor. A toto riziko není malé. Tržní konsensus vidí prosincovou meziroční inflaci na 2,4 %, což odpovídá i našemu odhadu. ČNB ovšem ve své poslední prognóze předpokládá 2,8 %. A jak dnes opět pro HN potvrdil viceguvernér Tomšík, devizové intervence jsou z pohledu ČNB nejlepší cesta k dalšímu uvolnění měnové politiky. Pokud skutečně data příštího týdne zklamou, cesta k oslabení směrem ke 25,50 CZK/EUR bude otevřená.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).