Hlavní navigace

Koruna zděšena výsledkem HDP vyskočila nad úroveň EUR/CZK 26,0

Jan Čermák

Výsledek české ekonomiky za první kvartál byl studenou sprchou pro všechny. Výmluvná je pak zejména reakce koruny.

Výsledek české ekonomiky za první kvartál tohoto roku byl studenou sprchou pro všechny – pro analytiky, oficiální místa v čele s vládou a ČNB a v neposlední řadě trh. Výmluvná je pak zejména reakce koruny, která vylezla nad úroveň EUR/CZK 26,0, což je nejslabší hodnota české měny od konce roku 2011.

Včerejší reakci koruny na výsledek HDP se nelze příliš divit, neboť výkon českého HDP je alarmující nejen z toho důvodu, že skutečný výkon je o dost horší než očekávání, ale především i z pohledu relativního srovnání: předně, tato česká recese je nejdelší ze všech recesí od doby, kdy byla obnovena tržní ekonomika a dále nedopadá dobře srovnání ani s našimi sousedy z regionu. Na to, že nám ujíždí Německo, Slovensko či Polsko jsme si tak nějak již zvykli, ale že se začíná vzpamatovávat rychleji než my i předlužená maďarská ekonomika je zcela nový fenomén.

Nyní je otázkou, zdali na takto mizerném relativním výkonu ekonomiky (ať již v historickém či teritoriálním srovnání) můžeme něco rychle změnit. Slabší koruna a nulové úrokové sazby mohou ekonomice marginálně pomoci, ale sami o sobě těžko způsobí v malé otevřené ekonomice hospodářský zázrak. Strukturální přerod ekonomiky v hospodářského tygra rovněž v krátkém období nedoufejme, byť jisté pozitivní signály např. vysílá závan konkurence do některých oligopolních struktur. Jediným účinnějším nástrojem domácí hospodářské politiky v boji s recesí tak zůstává fiskální politika. Zde však zkušenost z posledních let mnoho optimismu rovněž nepřináší – v tuto chvíli se zdá, že v této oblasti fantazie příslušných autorit končí u posunování sazby DPH a rekonstrukce jedné dálnice.

Sečteno a podrženo: sázka na to, že by naši ekonomiku vytáhly z recese nějaké domácí pozitivní stimuly, se zdá být velmi málo nadějná. Nezbývá tedy než jako vždy věřit v robustní oživení Německa. Jistým (externím) pozitivem by pak mohly být i klesající ceny komodit, které by mohly podpořit (reálné) disponibilní příjmy českých domácností.

Našli jste v článku chybu?