Hlavní navigace

Koruna zastavila ztráty, bude ČNB více sledovat ceny nemovitostí?

9. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Koruna na nějaký čas zapomněla na testování intervenční bariéry na 27 EUR/CZK a splula do blízkosti 26,60. Za o něco lepší náladou na koruně stojí podle analytiků několik vzájemně provázaných faktorů.

Koruna zastavila ztráty, bude ČNB více sledovat ceny nemovitostí?

Česká koruna zdá se na nějaký čas zapomněla na testování intervenční bariéry na 27,00 EUR/CZK a splula do blízkosti 26,60. Za o něco lepší náladou na koruně stojí podle nás několik vzájemně provázaných faktorů.

Na prvním místě se ukazuje, že kombinace rizikových faktorů jako francouzské prezidentské volby a česká politicko-ústavní krize nejsou pro korunu alespoň zatím dostatečnými argumenty pro další ztráty. Sázkaři na zisky koruny i na relativně hodně překoupeném trhu prokázali svoji trpělivost. A i proto si koruna v posledních dnech zvládla najít pevnější půdu pod nohama. Na druhou stranu dlouhé pozice v korunách zůstávají podle našich odhadů stále výrazně nad tím, co ospravedlňují fundamenty české ekonomiky (přebytek běžného účtu nebo i zahraničního obchodu).

Není však vyloučené, že se někteří ze sázkařů rozhodnou nakonec zůstat v korunách delší dobu (nebudou uvažovat v dohledné době o vybrání svých pozic). Pádným argumentem by mohl být například růst českých úrokových sazeb.S tím i nadále počítáme až v příštím roce. V uplynulém týdnu však Česká národní banka nevyloučila růst sazeb, pokud by koruna zůstávala v defenzivě. Trochu nás tak překvapila – potřebu přísnější měnové politiky vnímá možná o něco intenzivněji, než jsme si mysleli. Současně s tím vydal viceguvernér Mojmír Hampl a Tomáš Havránek z ČNB minulý týden zajímavý text varující před podceňováním růstu cen nemovitostí při nastavování měnové politiky.

Podle názoru autorů by je měnová politika neměla opomíjet a reagovat na ně nejen makro-prudenčními opatřeními (nedávno zavedené limity na hypotéky) ale také nastavením úrokových sazeb. Růst cen nových bytů přitom ke konci roku 2016 prudce zrychlil a dosahuje skoro 15 %. Pokud to začne centrální bankéře trápit, může to být ve finále dobrý důvod pro utažení měnové politiky s výrazným předstihem před ECB. A to by se koruně pravděpodobně líbilo.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).