Hlavní navigace

Koruna ve středu bez výrazných změn

13. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodování na koruně s eurem bylo ve středu spíše poklidné. Kurz CZK/EUR se pohyboval v pásmu 25,595–25,651.

Zatímco dopoledne se koruna tlačila spíše ke slabším úrovním, odpoledne tomu bylo přesně naopak. V podobném duchu se obchodoval i polský zlotý, jediný maďarský forint si připisoval zisky okolo 0,6 %. U forintu se ovšem jednalo pouze o mírnou korekci předchozího vývoje, stále je maďarská měna tento týden slabší o 1,8 %. K forintu se vyjádřil i maďarský ministr zahraničí Martonyi, který by si přál, aby měna byla víceméně stabilní. Ministr není příliš šťastný z toho, že měna je spíše slabá a Maďarsko nemá žádný zájem na tomto oslabování. Tyto komentáře spolu s výběrem zisků stály za posilováním maďarské měny.

Zítra se z domácí ekonomiky dočkáme dalších zajímavých dat. Zejména nás budou zajímat maloobchodní tržby, které ukážou, jak se domácnostem daří vypořádat snad již s poslední fiskální restrikcí a s rostoucí mírou nezaměstnanosti. Oblast kolem 25,70 CZK/EUR však představuje důležitou technickou rezistenci, kterou bude jen velmi těžké zdolat. Patrně ani slabší maloobchodní tržby nebudou dostatečným impulzem pro prolomení této hranice.

legislativni_zmeny_21

Maloobchodní tržby by měly v lednu poklesnout o 2,6 % m/m (SA, WDA). Zhoršení by mělo nastat u prodejů aut i u prodejů mimo automobilový sektor. V prosinci se maloobchodníkům dařilo, leden tak bude znamenat určitou korekci. Důvodem je pokračující fiskální konsolidace (zejména zvýšení DPH a změny u daně z příjmů) a zhoršující se trh práce (nízký růst mezd a hlavně rostoucí míra nezaměstnanosti). Meziročně by pak celkové neočištěné tržby měly klesnout o 4,5 % (-4,6 % y/y SA, WDA). Trh očekává pokles pouze o 0,8 % meziročně (Reuters konsensus).

Běžný účet platební bilance by měl v lednu skončit v přebytku 2,7 mld. CZK (-5,5 mld. CZK y/y). Trh je o něco optimističtější, když vidí přebytek ve výši 7 mld. CZK (Reuters konsensus). Meziroční zhoršení očekáváme u všech složek běžného účtu, největší by mělo nastat u bilance výnosů a u bilance se zbožím.Česká swapová křivka výrazných změn ve středu nedoznala.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).