Hlavní navigace

Koruna v závěru týdne nakonec prorazila 27,50 CZK/EUR

14. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna v průběhu tohoto týdne oscilovala v pásmu mezi 27,40 CZK/EUR a 27,50, aniž by výrazněji reagovala na zveřejňovaná data.

V pátek se jí již podařilo prolomit tuto hranici a na moment se dostala na 27,59 CZK/EUR. Poté ale tu to ztrátu mírně korigovala. V příštím týdnu nás čeká ještě zveřejnění dat o cenách v průmyslu. Ty by s kurzem zahýbat rozhodně neměly.

Účto_tip_změny21

Data z reálné ekonomiky publikovaná v minulém týdnu přinesla celkem pozitivní obrázek. Průmyslová produkce rostla výrazně rychleji, než analytici na trhu očekávali, a tomu odpovídala i statistika zahraničního obchodu, který vykázal v říjnu stále slušný přebytek. Tato data naznačují, že česká ekonomika již začíná ožívat. Na druhé straně data z trhu práce ukazují, že toto oživení ještě není tak silné, aby generovalo nová pracovní místa. Slabý pracovní trh a nízká domácí poptávka se projevila v spotřebitelských cenách, které rostou tempem, které je pod tolerančním pásmem ČNB. Nečekaným přebytkem skončil běžný účet platební bilance, který vykázal aktivní bilanci 7,76 mld. CZK. Na druhé straně si však pohoršil finanční účet, který skončil v hlubokém deficitu. Časová řada běžného účtu také doznala výrazných revizí a ukázala, že její schodek naakumulovaný tento rok je výrazně vyšší, než se zdálo ještě minulý měsíc.

V pondělí budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců. Ty by se měly v listopadu meziměsíčně zvýšit o 0,3 %. Směrem nahoru působily zejména ceny ropy v korunovém vyjádření (zejména na ceny rafinovaných ropných výrobků). V listopadu pak výrazně oslabila koruna, která bude mít do cen průmyslových výrobců relativně rychlý průsak. Naopak ceny zemědělských výrobců by měly tlačit ceny v potravinářském průmyslu dolů. Meziroční dynamika produkčních cen by měla v listopadu vzrůst z 0,0 % na 0,2 %.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).