Hlavní navigace

Koruna v závěru týdne atakovala 27,40 CZK/EUR

30. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká koruna se vůči euru prakticky v průběhu celého tohoto týdne pohybovala v mírně oslabujícím trendu.

Zatímco ještě na počátku týdne se kurz nacházel u 27,25 CZK/EUR, v jeho samotném závěru již byla testována úroveň 27,40 CZK/EUR. V celotýdenním hodnocení tak česká měna ztratila zhruba půl procenta. Zhruba poloviční ztrátu zaznamenal polský zlotý, naopak maďarský forint oslabil o více než jedno procento, a to hlavně kvůli pohybu v samotném závěru týdne. Krátce se kurz dostal přes 301,50 HUF/EUR, což představuje nejslabší hodnotu maďarské měny za posledních 11 týdnů. Důvodem jsou očekávání, že centrální banka bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb.

skoleni_8_6

Tlak na oslabování koruny respektive posilování eura souvisí s předchozí intervencí ČNB. Ze zveřejněné bilance centrální banky vyplývá, že ČNB vysála na trhu v prvních dnech intervencí eura v objemu 200 mld. CZK, které prozatím nebyli exportéři schopni nahradit. Dopad slabší koruny do vyšších eurových příjmů exportérů si samozřejmě vyžádá čas.

Příští týden přinese zajímavé ekonomické ukazatele. Hned na úvod týdne to bude listopadový PMI index průmyslové aktivity, kde očekáváme mírné zvýšení z říjnových 54,5 bodu na 54,6 bodu. Číslo by mělo potvrdit zvyšující se aktivitu v sektoru, což je v souladu s pohledem centrální banky. Ta se obává, že to je jediný sektor v ekonomice, kterému se daří. Protože je tažen hlavně vnější poptávkou, současné oslabení koruny by mělo zapůsobit pozitivně. V pondělí se dočkáme i výsledku hospodaření státního rozpočtu ke konci listopadu. Měli bychom tak získat reálnější obrázek, jak bude vypadat celoroční výsledek. S největší pravděpodobností bude za rok 2013 schodek výrazně nižší než plánovaných 100 mld. CZK.

Klíčovým ukazatelem příštího týdne bude struktura HDP za Q3 13. Rychlý odhad totiž přinesl velké zklamání. Zatímco měsíční dílčí ukazatele z exportu, průmyslu i maloobchodu ukazovaly na to, že oživující se tendence z Q2 budou přetrvávat i v dalším čtvrtletí, ČSÚ oznámil, že ve skutečnosti ekonomika mezikvartálně poklesla o 0,5 %. Ve středu se dozvíme proč. Kurz koruny by měl být citlivý zejména na nepříznivé zprávy týkající se příspěvku čistých exportů. Ve čtvrtek se pak dočkáme říjnových maloobchodních tržeb. Po zářijovém meziročním vzestupu o 3,7 % y/y se obáváme mírného poklesu o 0,3 %, což je dáno zejména kalendářními variacemi (v září bylo o dva pracovní dny více, v říjnu naopak o jeden méně); meziměsíčně očekáváme po sezónním a kalendářním očištění pokles o 0,4 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).