Hlavní navigace

Koruna v úterý nakonec beze změny

12. 11. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruna pokračovala v mírných ziscích i včera, když se kurz CZK/EUR posunul z ranní úrovně 27,60 na 27,58.

Zprávy a události

         NFIB index optimismu amerických malých podniků se v říjnu zvýšil z 95,3 bodu na 96,1 bodu (trh 96,0).

         Maďarské spotřebitelské ceny se v říjnu snížily o 0,4 % meziročně (trh –0,3 %), v září byly nižší o 0,5 %.   

Euro vůči dolaru v úterý mírně silnější

Úterní obchodování na trhu eura s dolarem patřilo k těm poklidnějším. Kurz USD/EUR se pohyboval po většinu dne v pásmu 1,2395–1,2441 bez výraznější tendence nahoru či dolů. Důvodem byl i relativně prázdný kalendář na obou březích Atlantiku. Až ve večerních hodinách euro mírně posílilo na 1,2480 USD/EUR, čímž vymazalo své ztráty z předchozího dne. V Japonsku pak zesílily spekulace, že předseda vlády Abe vyvolá předčasné volby a posune plánované zvýšení spotřební daně z října 2015 na později, což se pozitivně promítlo na akciových trzích.

Včera jsme se dočkali pouze sentimentu mezi americkými malými podniky, který se téměř dle očekávání zvýšil o 0,8 bodu na 96,1 bodu, čímž se vrátil na srpnovou úroveň. Na vyšších hodnotách se letos nacházel pouze v květnu (lokální maximum ve výši 96,6 bodu od září 2007.

Dnes nás čeká evropská průmyslová produkce, která by dle ekonomů z SG měla vzrůst o 0,7 % meziměsíčně (revidováno po italském průmyslu, který zklamal svým poklesem o 0,9 % meziměsíčně).  Za celé třetí čtvrtletí by tak výroba byla nižší o 0,6 %, což samozřejmě bude mít negativní dopad na HDP, který by měl dle ekonomů SG v Q3 stagnovat. V USA budou zveřejněny pouze velkoobchodní zásoby za září a pravidelné týdenní žádosti o hypotéky. Obojí nepatří k nejzajímavějším údajům. Ani dva američtí centrální bankéři nic nového s největší pravděpodobností nepřinesou (promluví Plosser a Kocherlakota). Daleko zajímavější bude až pátek, který by mohl přinést pro trhy nový impuls. Zveřejněny budou totiž evropské údaje o HDP za Q3 a americké maloobchodní tržby za říjen.

Koruna v úterý nakonec beze změny

Koruna pokračovala v mírných ziscích i včera, když se kurz CZK/EUR posunul z ranní úrovně 27,60 na 27,58. V odpoledních hodinách však své zisky neudržela. Ostatní regionální měny naopak mírně ztrácely okolo 0,1 %. Obchodování však bylo poklidné, nakonec kalendář ekonomických událostí byl téměř prázdný ve světě i regionu.

V regionu byla zveřejněna pouze maďarská inflace. Spotřebitelské ceny se v říjnu snížily o 0,3 % meziměsíčně, když trh očekával o něco menší pokles (-0,2 %). Meziročně byly ceny nižší o 0,4 %. Cenový vývoj se drží na hraně deflace již od začátku letošního roku, meziroční poklesy pak byly zaznamenány v pěti z deseti měsíců. Podobně je na tom i Polsko, kde se ceny v září meziročně snížily o 0,3 % a za říjen se očekává pokles o 0,4 %. Na Slovensku byly ceny v září nižší o 0,1 % y/y (v říjnu trh předpokládá jejich stagnaci). Jedinou zemí ve středoevropském regionu, kde je meziroční růst cen kladný, je Česká republika. Inflace zde v září i říjnu dosáhla 0,7 %, když hlavním důvodem bylo oslabení koruny ze strany centrální banky.

skoleni_8_6

Dnes se v regionu dočkáme pouze zveřejnění finálních čísel maďarského průmyslu za září a zápisu z posledního zasedání tamní centrální banky. Opět lze očekávat spíše klidnější seanci.

Česká swapová výnosová křivka se na svém delším konci včera posunula níže o další bazický bod. Následovala tak svůj eurový protějšek.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).