Hlavní navigace

Koruna v pátek vymazala ztráty

21. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká měna vymazala své ztráty z minulého týdne. Další výhled je ale poznamenán velkou nejistotou.

Zprávy a události

Německé výrobní ceny v dubnu vzrostly meziměsíčně o 0,2 % (trh 0,3 %). Meziroční nárůst cen zpomalil na 2,4 % z 3,3 % y/y v březnu (trh 2,5 %).

Průměrné mzdy v Maďarsku se březnu zvýšily o 2,7 % y/y (trh očekával +6,5 %). Polská zaměstnanost v dubnu stoupla o 0,3 % y/y (trh 0,5 %), meziměsíčně ale došlo k jejímu poklesu o 0,1 % (trh +0,1 %). Průměrné mzdy v Polsku se v dubnu zvýšily o 3,4 % y/y (trh 3,9 %).

Na závěr týdne euro korigovalo své ztráty

Na konci minulého týdne mělo euro nakročeno k dalším ztrátám oproti dolaru. V pátek ráno oslabilo dokonce pod 1,265 USD/EUR, během dne ale korigovalo a uzavřelo oproti čtvrtku mírně silnější nad 1,27 USD/EUR. Dnes ráno otevírá ještě výše těsně pod 1,28 USD/EUR. Víkendový summit G8 žádné novinky nepřinesl (lídři zúčastněných zemí opět zdůraznili potřebu růstu), další jednání o budoucnosti EMU a úsporných opatření je naplánováno na středu, kdy se uskuteční neformální summit EU.

Pátek byl na makroekonomická data klidný. Z hlavních ekonomik byly zveřejněny pouze německé ceny výrobců za duben. Ty meziměsíčně vzrostly o 0,2 % (trh 0,3 %) a meziročně tak zpomalily svůj růst na 2,4 % z 3,3 % y/y v březnu (trh 2,5 %).

Ani dnes se mnoha makroekonomických dat nedočkáme. Březnové stavebnictví v eurozóně by na trhy nemělo mít velký dopad. Trhy tak budou sledovat spíše vývoj v Řecku a dalších státech periferie EMU. Ve Španělsku se výnosy dluhopisů drží na půlročních maximech, bude proto zajímavé sledovat případné intervence ECB.

Páteční korekce kurzu koruny by měla být jen dočasná

Co se týče středoevropských měn, pátek byl ve znamení zavírání krátkých pozic a vybírání zisků. Nejvíce se dařilo koruně, která si připsala zhruba šest desetin procenta a posílila k 25,30 CZK/EUR. Česká měna tak vymazala své ztráty z minulého týdne, kdy se krátce dostala dokonce nad 25,70 CZK/EUR. Úspěšný konec týdne díky téměř půlprocentní apreciaci zaznamenal i zlotý, naopak forint zůstal beze změn.

Výhled pro tento týden je poznamenán velkou nejistotou spojenou s vývojem v zahraničí, ke kterým se z domácí ekonomiky nově přidala i vyšší pravděpodobnost snížení sazeb ČNB. Dá se tedy očekávat, že se koruna posune spíše na slabší úrovně kolem 25,50 CZK/EUR s rizikem směrem nahoru.

Polská zaměstnanost zaostala v dubnu za očekáváním analytiků. Meziměsíčně totiž poklesla o 0,1 %, když trh očekával růst zaměstnanosti o stejnou hodnotu. Meziroční data ukázala růst jen o 0,3 % (trh 0,5 % y/y). Průměrná hrubá mzda v Polsku poklesla v dubnu meziměsíčně o 1,3 % (trh očekával –0,8 %), meziroční tempo růstu tak zpomalilo na 3,4 % (trh 3,9 % y/y).

Dnes se dočkáme dalších dat z Polska, konkrétně průmyslových cen a průmyslové produkce. U ní ukazuje konsenzus trhu na meziroční růst o 2,8 %.

Česká swapová výnosová křivka v pátek snížila svůj sklon, když dlouhý konec poklesl o 4 bb. Dluhopisová křivka se nezměnila, došlo tedy k roztáhnutí ASW spreadů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).