Hlavní navigace

Koruna umazala své středeční ztráty

26. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Během včerejšího obchodování koruna vymazala téměř celé středeční oslabení, když se posunula o zhruba 2 desetiny procenta k úrovni 24,95 CZK/EUR.

Během včerejšího obchodování koruna vymazala téměř celé středeční oslabení, když se posunula o zhruba 2 desetiny procenta k úrovni 24,95 CZK/EUR. Volatilita kurzu koruny je v posledních dnech nízká, to se však může změnit už příští týden v očekávání měnově-politického zasedání ČNB. Investoři by totiž mohli dále spekulovat nad možnými intervencemi ČNB proti silné koruně. My se však nedomníváme, že by k přímým devizovým intervencím mělo dojít už po tomto zasedání.  Zlotý i forint si připsaly podobné zisky okolo čtyř desetin procenta. Vysoký činitel maďarského ministerstva financí prohlásil, že Maďarsko dodrží stanovené fiskální cíle, aby získalo půjčku od MMF.

Včerejší kalendář makroekonomických dat byl v podstatě prázdný, zveřejněny byly pouze maďarské maloobchodní tržby za srpen. Ty poklesly zhruba v souladu s očekáváním o 2,4 % y/y.

Zprávy a události

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA vzrostly v září o 9,9 % m/m (trh +7,5 %). Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl zhruba v souladu s očekáváním 369 tis.

Měnová zásoba v eurozóně měřená indikátorem M3 vzrostla v září o 2,7 % y/y. Trh očekával rychlejší růst o 3,0 %.

Velká Británie se v Q3 12 dostala z recese, když její ekonomika vzrostla o 1,0 % q/q (trh      +0,6 %). V meziročním vyjádření britský HDP stagnoval (trh –0,5 %).

Maďarské srpnové maloobchodní tržby poklesly o 2,4 % y/y v souladu s očekáváním.

Euro ve čtvrtek mírně oslabilo

Euro během včerejšího obchodování proti dolaru mírně oslabilo, když na mezibankovním trhu uzavřelo na 1,296 USD/EUR. Během dne sice měla společná evropská měna nakročena k posílení nad úroveň 1,30, nakonec však na trzích převážila skepse. Přispělo k ní zveřejnění statistiky měnové báze v EMU měřené indikátorem M3, jejíž růst o 2,7 % y/y zaostal za očekáváním (+3,0 %). Data ukázala i na zhoršující se dynamiku úvěrů v evropské ekonomice.

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby si v září polepšily o výrazných 9,9 % m/m (trh +7,5 %) a téměř tak vymazaly svůj srpnový propad o více než 13 %. Vysoká volatilita je způsobena objednávkami letadel, po jejich očištění by byly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za poslední dva měsíce v podstatě vyrovnané. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dosáhl minulý týden 369 tis., což bylo zhruba v souladu s očekáváním.

Trhy dnes budou sledovat především zveřejnění prvního odhadu amerického HDP za Q3 12. Konsensus ukazuje na růst o 1,8 % q/q (anualizovaně), naši kolegové z SG jsou však pesimističtější s prognózou 1,6 %. Dočkáme se také důvěry v americkou ekonomiku podle indikátoru Michiganské univerzity. V Německu už byl dnes ráno zveřejněn ukazatel důvěry spotřebitelů pro listopad institutu GfK, který překonal očekávání a vzrostl na 6,3 bodu z říjnových 6,1 (trh očekával stagnaci na původně zveřejněné říjnové hodnotě 5,9 bodu). Dopoledne se v Itálii uskuteční aukce státních dluhopisů se splatností 2, 9 a 14 let.


Dnes se žádných údajů ze středoevropských ekonomik nedočkáme.

Česká swapová křivka včera mírně zvýšila svůj sklon, když krátký konec vzrostl o 1 bod a dlouhý konec o 2 bb. Česká národní banka oznámila, že se měnově-politického zasedání příští čtvrtek zúčastní všech sedm centrálních bankéřů. Konsenzus podle včerejšího průzkumu agentury Bloomberg ukazuje na stabilitu sazeb. Náš výhled předpokládá další snížení dvoutýdenní repo sazby, tentokrát o 15 bb na 0,10 %. Další uvolňování měnových podmínek je v souladu s prognózou ČNB a také několik centrálních bankéřů se vyjádřilo pro možnost snižování sazeb až k nule. Podle nás však mohou nulové sazby narazit na odpor u zbytku bankovní rady. Proto se nám jejich snížení „jen“ na 0,10 % zdá pravděpodobnější. Další informace přinese náš dnešní ČNB Focus.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).